M$ käyttäjäseuranta Windows 7 ja 8 koneisiin

Microsoft ulotti käyttäjäseurannan koskemaan myös Windows 7- ja 8.1-käyttöjärjestelmiä - näin estät tietojenkeruun

http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/microsoft_ulotti_kayttajaseurannan_koskemaan_myos_windows_7_ja_8_1_kayttojarjestelmia_nain_estat_tietojenkeruun

"Microsoft alkaa kerätä data- ja telemetriatietoja myös Windows 7- ja 8.1-käyttäjistä.


Microsoft on julkaissut Windows 7:lle ja 8.1:lle neljä päivitystä, joiden tarkoituksena on alkaa kerätä tietoja Windows 7- ja 8.1-käyttäjien tietokoneista. Päivitysten tunnukset ovat KB3068708, KB3022345, KB3075249 sekä KB3080149.

Päivitysten asennusten jälkeen Microsoft alkaa kerätä tietoa samalla tavalla kuin se tekee Windows 10:ssä.

Päivityksistä KB3068708:n ohjesivu mainitsee nimeltä kaksi Microsoftin domain-nimeä, jolle kerättävää dataa talletetaan. Nämä ovat estettävissä muokkaamalla hosts-tiedostoa. Kyseiset domainit ovat:

vortex-win.data.microsoft.com
settings-win.data.microsoft.com

Mikäli olet asentanut kaikki neljä päivitystä, mutta et halua Microsoftin keräävän tietoa, voit poistaa kyseiset päivityset tietokoneelta joko Windows Updaten kautta tai komentoriviltä käsin komennoilla:

wusa /uninstall /kb:3068708 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3022345 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3075249 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3080149 /quiet /norestart

Komentokehto tulee ensin käynnistää järjestelmänvalvojan oikeuksilla. Lopuksi tietokone tulee käynnistää uudelleen ja kyseiset päivitykset piilottaa, jotta Windows Update ei enää tarjoa niitä asennettaviksi.

Asiasta kertoi ja ohjeet tarjosi Softpedia http://news.softpedia.com/news/microsoft-starts-collecting-user-data-from-windows-7-and-windows-8-pcs-490302.shtml ".
2760
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Salaa sinulta ja muilta, sekä laittomasti.

Kasin vakoilusta on tiedettykin jo, mutta seiskan uskottiin olevan kohtuu turvallinen.

Näin ei enää ole! Nyt vain syytä miettiä mitä tekee, ja miksi MS näin tekee.

Nsa urkintaa, USA hamuaa suursotaa!

Nyt pitäisi reagoida jo valtioasteella, laittaa palomuurit operaattoreilla bloggaan vakoilu.

http://www.digitoday.fi/tietoturva/2015/08/24/huomaamaton-paivitys-vanhojen-windowsien-tiedonkeruu-laajeni/201510779/66

"KB3080149:n lisätiedoissa kerrotaan, että diagnostiikkapalvelut keräävät tietoa käyttöjärjestelmistä, jotka osallistuvat Customer Experience Improvement Programiin (CEIP, käyttömukavuuden kehitysohjelma). Microsoftin mukaan ohjelman tavoite on parantaa käyttäjäkokemusta keräämällä tietoja."

Mihin MS enää tarvitsee seiskan telemetriatietoja? Seiskan kehitys ja mainstream-tukijakso on jo lopetettu, ja siihen pitäisi tulla pelkkiä tietoturvapäivityksiä. Ei feature updateja joiden kehittämiseksi telemetriatietoja tarvittaisiin.

Ainoa mahdollinen syy on usan viranomaiset ja NSA, jotka ovat vaatineet tietojen keräämisen laajentamista.

Äänestä
  • Microsoft toi Windows 10:n käyttäjää urkkivat palvelut myös Windows 7:lle ja 8:lle
    http://muropaketti.com/microsoft-toi-windows-10n-kayttajaa-urkkivat-palvelut-myos-windows-7lle-ja-8lle

    "Windows 10:n käyttäjän yksityisyyttä loukkaavat ominaisuudet ovat asettaneet käyttöjärjestelmän kyseenalaiseen valoon. Microsoft ei ole antanut asiasta purnaamisen vaikuttaa omaan kantaansa negatiivisesti, vaan on laajentanut kaikessa hiljaisuudessa samat ominaisuudet myös vanhempiin käyttöjärjestelmiinsä.

    gHacks-sivuston mukaan Microsoftin päivitykset KB3068708, KB3022345, KB3075249 ja KB3080149 tuovat mukanaan samoja käyttäjän yksityisyyttä kyseenalaistavia päivityksiä Windows 7:lle, 8:lle, Server 2008 R2:lle ja Server 2012 R2:lle. Tarkkaa tietoa siitä, mitä kaikkea Diagnostics and Telemetry trackin -palvelu tekee vanhemmissa käyttöjärjestelmissä, ei ole saatavilla.

    Ainakin yksi päivityksistä ottaa yhteyden vortex-win.data.microsoft.com- ja settings-win.data.microsoft.com-osoitteisiin. gHacks-sivuston http://www.ghacks.net/2015/08/28/microsoft-intensifies-data-collection-on-windows-7-and-8-systems/ mukaan esimerkiksi Hosts-tiedostolla ei voi estää yhteydenottoja, vaan ne ohittavat sen täysin. Näillä näkymin ainut tapa estää yhteydenotot Microsoftille on poistaa päivitykset koneelta".

    Tuo Hosts ohitus kielii jostain todella epäilyttävästä.

    Äänestä

Missä windows, siellä vakoilu.

Äänestä

Linuks-ytimiä on kyllä paljon liikenteessä, mutta ikävä kyllä - erittäin vaarallisia.......†
Onneksi useimmissa tietokoneissa on Windows ja sillä mennään useimmissa kodeissa.......†

Äänestä

"Onneksi useimmissa tietokoneissa on Windows ja sillä mennään useimmissa kodeissa.......†"

Höpö höpö. Windowsin tultua kaikki onni onkin kadonnut elämästä. Vanhaan hyvään aikaa duunarillakin oli ainakin muutama onnen päivä elämässä.
- koulun loppuminen
- ensimmäinen tili päivä
- ensimmäinen täysi vuosiloma (eli 60-luvulla 18 lomapäivää)
- irtisanomispäivä
- ensimmäinen eläkepäivä

Äänestä
  • Suomenkin rahat on menneet Windowsien kautta kansallisen etuaseman ohjelmaan, joten Suomen on leikattava opetuksesta ja koulutuksesta, palkoista ja töistä, lomapäivistä & lomarahoista, pekkaspäivistä, arkipyhistä sekä eläkkeistä. Ei meillä turhaan ole Windowsit tai OSX:t työpaikoissa, yrityksissä, yhteisössä ja hallinnossa Linuxien sijaan, ja työmobiililaitteissa Windowsit tai iOS:t Linuxin sijaan. Jaamme datan eli tieto-taidon Uncle Samin kanssa.

    Äänestä

  • Jakorasiayhteiskunta kirjoitti:

    Suomenkin rahat on menneet Windowsien kautta kansallisen etuaseman ohjelmaan, joten Suomen on leikattava opetuksesta ja koulutuksesta, palkoista ja töistä, lomapäivistä & lomarahoista, pekkaspäivistä, arkipyhistä sekä eläkkeistä. Ei meillä turhaan ole Windowsit tai OSX:t työpaikoissa, yrityksissä, yhteisössä ja hallinnossa Linuxien sijaan, ja työmobiililaitteissa Windowsit tai iOS:t Linuxin sijaan. Jaamme datan eli tieto-taidon Uncle Samin kanssa.

    LiveCD/DVD-levyltä ajettavaa Mint Linuxia käytti myös Edward Snowden, kaikkien Orwell-yhteiskuntien painajainen.

    Äänestä

  • MintLinux kirjoitti:

    LiveCD/DVD-levyltä ajettavaa Mint Linuxia käytti myös Edward Snowden, kaikkien Orwell-yhteiskuntien painajainen.

    Edward käyttää kylläkin Tails Linuxia.

    Äänestä

Mitäpä tuo haittaa, kun nettimaailma huomaa tuon ja kertoo sen eteenpäin. Näin voimme poistaa ko. päivitykset.
Linuks tulee kysymykseen vain äärimmäisessä hädässä †
Sen moni-ultra-toimiattomuuksia tuskin kukaan haluaa tietokoneelleen......†

Äänestä
  • Aikuisopistokäytössä ubuntun taustakuvan vaihto xp:n taustakuvaan ja käyttäjät eivät oikeastaan "huomanneet", että siinä olisi jotakin erikoista.
    Käyttäjiä ei näytänyt häiritsevän ollenkaan valikoiden sijoittelu ja vähän poikkeava ulkonäkö. Joku rutisi joskus "jatkuvasta" salasanakyselystä, mutta vastaus "sillä koneella on enemmän oikeuksia" hiljensi hänenkin rutinat. Monella oli kumminkin tietoneenajokortti vaiheessa (kesken) ja se olisin kuvitettut aiheuttavan enemmän kysymyksiä.

    Äänestä

  • Ohhoh - Olipas siloteltu lausunto. Jos siellä ollan opiskeltu tietotekniikkaa ja kesken kaiken aletaan tubuttaa tubutinta, itku ja hammasten kiristystä on täytynyt kuulua........†

    Äänestä

  • En_usko_en kirjoitti:

    Ohhoh - Olipas siloteltu lausunto. Jos siellä ollan opiskeltu tietotekniikkaa ja kesken kaiken aletaan tubuttaa tubutinta, itku ja hammasten kiristystä on täytynyt kuulua........†

    Kommentoi tyypillinen windows-luuseri joka alkaa itkeä äitiä apuun jos joku ilkimys siirtää windowsissa (win 7) käynnistävalikon yläreunaan tai tekee jonkun muun mitättömän muutoksen. Luuseri kun ei osaa käyttää mitään muuta kuin täysin oletusasetuksilla olevaa windowsia, pienikin erovaisuus tekee käytöstä täysin mahdotonta eikä luuseri tietysti osaa edes itse palauttaa sitä oletusasetuksille vaan äidin pitää käydä tekemässä se.

    Äänestä

  • Minä siirrän AINA käynnistysvalikon yläreunaan, olipa kyseessä Windows tai linuks! Osaan molemmat.
    Mutta tubutin on paljon muutakin toimimattomuutta, kuin yläpalkki - se on valtava määrä ultra-toimimattomuuksia.....†

    Äänestä

  • Ultra-toimimaton_tubutin kirjoitti:

    Minä siirrän AINA käynnistysvalikon yläreunaan, olipa kyseessä Windows tai linuks! Osaan molemmat.
    Mutta tubutin on paljon muutakin toimimattomuutta, kuin yläpalkki - se on valtava määrä ultra-toimimattomuuksia.....†

    Yläreunassa oleva valikko on typerintä mitä tietokomaailmassa on koskaan nähty, todella epäloogisessa paikassa mutta niin on myös linux dostrojen ulkonäkökin, harmaata ja kastanjan ruskeaa.

    Äänestä

  • Yläreunassahan ne valikot tähän asti on olleet ohjelmisa. Kannattaisi totutella.

    Äänestä

  • loogista kirjoitti:

    Yläreunassahan ne valikot tähän asti on olleet ohjelmisa. Kannattaisi totutella.

    Ohjelmissa kyllä, ei käyttöjärjestelmässä kuten oli aiheessa kyse, kannattaisi opetella lukemaan ajatulsen kanssa.

    Äänestä

Tunnut hyvin olevan perillä asioista, joista täällä puhutaan.....†...hih hih hih hih....†
Vilkaisepa vain tubutinpalstalta, miten fanaattiset linukshihulit rutisevat, kun heiltä kysyy ihan tavallisia asioita linuksista.....†

Äänestä

No Windowsin verkkoyhteydet voi estää käyttämällä toisen osapuolen palomuuriohjelmaa, esim. ilmainen Comodo Firewall -palomuurisofta on hyvä https://personalfirewall.comodo.com/free-download.html http://www.download.fi/tietoturva/palomuurit/comodo_personal_firewall.cfm .

Custom Ruleset -asetuksin kun kieltää kaikkien ei-tarpeellisten prosessien yhteydet niin ei seuraa Windows 7, 8, 8.1 tai 10. svchost.exe:n palveluista ainoastaan dns-kyselyt on pakollisia, kun haetaan IP-osoitteita, muut voi blokata. Windows Updaten päivityksen yhteydessä päästät ainoastaan svchost.exe:n verkkoon.

Windowsin oma palomuuri ilman erittäin tarkkaa säätöä on turvaton.

Äänestä

Microsoft alkoi kerätä data- ja telemetriatietoja myös Windows 7- ja 8.1-käyttäjistä.

Microsoft on julkaissut Windows 7:lle ja 8.1:lle neljä päivitystä, joiden tarkoituksena on alkaa kerätä tietoja Windows 7- ja 8.1-käyttäjien tietokoneista. Päivitysten tunnukset ovat KB3068708, KB3022345, KB3075249 sekä KB3080149.

Päivitysten asennusten jälkeen Microsoft alkaa kerätä tietoa samalla tavalla kuin se tekee Windows 10:ssä.

Päivityksistä KB3068708:n ohjesivu mainitsee nimeltä kaksi Microsoftin domain-nimeä, jolle kerättävää dataa talletetaan. Näitä ei saa estettyä muokkaamalla hosts-tiedostoa gHacks-sivuston http://www.ghacks.net/2015/08/28/microsoft-intensifies-data-collection-on-windows-7-and-8-systems/ mukaan. Kyseiset domainit ovat:

vortex-win.data.microsoft.com
settings-win.data.microsoft.com


Mikäli olet asentanut kaikki neljä päivitystä, mutta et halua Microsoftin keräävän tietoa, voit poistaa kyseiset päivityset tietokoneelta joko Windows Updaten kautta tai komentoriviltä käsin komennoilla:

wusa /uninstall /kb:3068708 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3022345 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3075249 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3080149 /quiet /norestart

Löytyvät seuraavilla nimillä:

Päivitys - Microsoft Windows (KB3068708)
Päivitys - Microsoft Windows (KB3022345)
X64-järjestelmien Windows 7:n päivitys (KB3075249)
X64-järjestelmien Windows 7:n päivitys (KB3080149)

Äänestä

Piraatit varoittavat: Windows 10 lähettää salasanatkin Microsoftille
Lainaukset: http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/ict/piraatit-varoittavat-windows-10-lahettaa-salasanatkin-microsoftille-3481829

"Piraattipuolue varoittaa kuluttajia ja viranomaisia käyttämästä Microsoftin Windows 10 -käyttöjärjestelmää sen käyttöehtojen vuoksi.

Microsoft ottaa järjestelmässä oikeudekseen kerätä tietoja käyttäjän toimista. Järjestelmän mukana tulevat ohjelmat lähettävät Microsoftille käyttäjän yksityisyyttä loukkaavia tietoja.

Lähetettäviin tietoihin kuuluvat esimerkiksi kaikki näppäimistöllä annettu syöte, webbikameran kuva ja tietokoneen mikrofonin kautta tallennettu ääni. Näppäimistöllä annettuihin syötteisiin kuuluvat myös käyttäjätunnukset ja salasanat. Cortana-avustaja kerää tietoja käyttäjän sähköpostista, tiedostoista ja äänittää käyttäjän puhetta.

Järjestelmä lähettää tietoja, vaikka käyttäjä muuttaisi sen yksityisyysasetuksia.

Snowdenin paljastuksia käsitelleessä The Guardianin artikkelissa kerrottiin Microsoftin luovuttaneen tietoja Yhdysvaltojen turvallisuusvirasto NSA:lle.

– Voidaan sanoa, ettei lääkärikäyntien yksityisyys, eikä valtion- tai yrityssalaisuuksien säilyminen ole taattua, jos tilassa on käynnissä oleva Windows 10 -kone, varoittaa Piraattipuolueen puheenjohtaja Tapani Karvinen.

Piraattipuolue ja nuorisojärjestö Piraattinuoret suosittelevat julkisen sektorin siirtyvän avoimen lähdekoodin käyttöjärjestelmiin ja ohjelmistoihin".

Äänestä
  • http://muropaketti.com/microsoft-toi-windows-10n-kayttajaa-urkkivat-palvelut-myos-windows-7lle-ja-8lle

    "Ainakin yksi päivityksistä ottaa yhteyden vortex-win.data.microsoft.com- ja settings-win.data.microsoft.com-osoitteisiin. gHacks-sivuston mukaan esimerkiksi Hosts-tiedostolla ei voi estää yhteydenottoja, vaan ne ohittavat sen täysin."

    Päivitykset myös tekevät järjestelmään pysyviä muutoksia, joita ei voi kumota päivitykset poistamalla. Muropaketin kommenteista ilmenee että päivitysten poistaminen tekee koneesta epävakaan ja johtaa joidenkin ohjelmien toimimattomuuteen.

    Vakoilua 7/8:sta ei saa enää sen jälkeen pois päältä, jos on nuo päivitykset kerran asentanut.

    Äänestä

Se on turha enää trollata tubuttimella aivoripulia esim. tor-selaimen välityksellä, microsoft kun lukee näppäilyt...

Äänestä
  • Mistäköhän lähtien muka Microsoft olisi Ubuntun näppäimiä lukenut?
    Ihme juttuja täälläkin kuulee.

    Saako muuten tuon Ubuntu tubuttimen kastanjan ruskean värin pois jotenkin, eli mitä pitää terminaalissa sudottaa?

    Äänestä

  • Ubuntu_Brown kirjoitti:

    Mistäköhän lähtien muka Microsoft olisi Ubuntun näppäimiä lukenut?
    Ihme juttuja täälläkin kuulee.

    Saako muuten tuon Ubuntu tubuttimen kastanjan ruskean värin pois jotenkin, eli mitä pitää terminaalissa sudottaa?

    Kymppitubutin on tubutin. Sitä tuputetaan kaikille seiskan ja kasin käyttäjille ärsyttävillä puhekuplilla!

    Äänestä

Päivitys - Microsoft Windows (KB3068708)
Päivitys - Microsoft Windows (KB3022345)
X64-järjestelmien Windows 7:n päivitys (KB3075249)
X64-järjestelmien Windows 7:n päivitys (KB3080149)

Noiden "M$ käyttäjäseuranta Windows 7 ja 8 koneisiin" -päivitysten jälkeen koneelle ilmestyi pari prosessia jotka Firewall/HIPS-tunnistus löytää. Tämä siis siitä huolimatta että kyseiset neljä päivitystä poisti. Prosessien blokkaus ei ole tuonut mitään haittaa koneeseen.

diagtrackrunner.exe
Microsoft Windows Diagnostics Tracking Runner
C:\Windows\System32\CompatTel
File: diagtrackrunner.exe
CRC-32: 11df56bd
MD4: ad1d6a70a324504d0dc13ab997021400
MD5: 17d815ad21d4325cd589e57a9582e311
SHA-1: 72e25baa15d983a3a931a9e8e95bc92f21e8396d

CompatTelRunner.exe
Microsoft Compatibility Telemetry
C:\Windows\System32
File: CompatTelRunner.exe
CRC-32: 2f95e3eb
MD4: d393d25363c07bc4923f065443ae2ebd
MD5: e99a30142a108b11381c47b0a30283b0
SHA-1: 2955f247f523f3892694a8a38732985f3c45b566

Nettiyhteyksiä seuraaviin IP-osoitteisiin:

217.212.252.87=217-212-252-87.customer.teliacarrier.com
217.212.252.81=217-212-252-81.customer.teliacarrier.com
217.212.252.94=217-212-252-94.customer.teliacarrier.com
217.212.252.70=217-212-252-70.customer.teliacarrier.com
8.36.120.226=8.36.120.226
8.36.113.132=8.36.113.132
217.212.252.72=217-212-252-72.customer.teliacarrier.com
217.212.252.88=217-212-252-88.customer.teliacarrier.com
2.23.143.150=2.23.143.150
8.253.84.14=8.253.84.14
62.115.255.206=62-115-255-206.customer.teliacarrier.com
62.115.255.200=62-115-255-200.customer.teliacarrier.com
134.170.58.118=134.170.58.118
134.170.58.121=134.170.58.121
134.170.51.190=134.170.51.190
134.170.53.29=134.170.53.29
66.119.144.190=66.119.144.190
134.170.53.30=134.170.53.30
23.43.139.27=a23-43-139-27.deploy.static.akamaitechnologies.com
23.43.133.163=a23-43-133-163.deploy.static.akamaitechnologies.com

Äänestä

Pedonmerkki-yhteiskuntaa pukkaa. No onhan tämä ollut tiedossa, ei yllätys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Urkintalisukkeet kirjoitti:

Microsoft ulotti käyttäjäseurannan koskemaan myös Windows 7- ja 8.1-käyttöjärjestelmiä - näin estät tietojenkeruun

http://www.mbnet.fi/artikkeli/tietokoneet/microsoft_ulotti_kayttajaseurannan_koskemaan_myos_windows_7_ja_8_1_kayttojarjestelmia_nain_estat_tietojenkeruun

"Microsoft alkaa kerätä data- ja telemetriatietoja myös Windows 7- ja 8.1-käyttäjistä.


Microsoft on julkaissut Windows 7:lle ja 8.1:lle neljä päivitystä, joiden tarkoituksena on alkaa kerätä tietoja Windows 7- ja 8.1-käyttäjien tietokoneista. Päivitysten tunnukset ovat KB3068708, KB3022345, KB3075249 sekä KB3080149.

Päivitysten asennusten jälkeen Microsoft alkaa kerätä tietoa samalla tavalla kuin se tekee Windows 10:ssä.

Päivityksistä KB3068708:n ohjesivu mainitsee nimeltä kaksi Microsoftin domain-nimeä, jolle kerättävää dataa talletetaan. Nämä ovat estettävissä muokkaamalla hosts-tiedostoa. Kyseiset domainit ovat:

vortex-win.data.microsoft.com
settings-win.data.microsoft.com

Mikäli olet asentanut kaikki neljä päivitystä, mutta et halua Microsoftin keräävän tietoa, voit poistaa kyseiset päivityset tietokoneelta joko Windows Updaten kautta tai komentoriviltä käsin komennoilla:

wusa /uninstall /kb:3068708 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3022345 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3075249 /quiet /norestart
wusa /uninstall /kb:3080149 /quiet /norestart

Komentokehto tulee ensin käynnistää järjestelmänvalvojan oikeuksilla. Lopuksi tietokone tulee käynnistää uudelleen ja kyseiset päivitykset piilottaa, jotta Windows Update ei enää tarjoa niitä asennettaviksi.

Asiasta kertoi ja ohjeet tarjosi Softpedia http://news.softpedia.com/news/microsoft-starts-collecting-user-data-from-windows-7-and-windows-8-pcs-490302.shtml ".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu