Torju flunssaa ja kertaa tästä käsienpesuohjeet!
28.8.2015 11:06
Kuva: Sini Juutilainen
Saippuaa pitää hieroa käsissä noin puoli minuuttia, jonka jälkeen kädet huuhdellaan huolellisesti lämpimällä vedellä. Kaikki korut kannattaa poistaa käsistä.
Saippuaa pitää hieroa käsissä noin puoli minuuttia, jonka jälkeen kädet huuhdellaan huolellisesti lämpimällä vedellä. Kaikki korut kannattaa poistaa käsistä.
Syksyn lähestyessä myös flunssakausi lähestyy. Koululaisille olisi hyvä muistuttaa käsienpesun tärkeydestä ja opettaa oikeaoppinen käsienpesu.
— Hyvä käsihygienia on paras keino bakteerien leviämisen ehkäisemiseksi, kertoo hygieniayritys Initialin asiakasvastaava Erja Hietala.
Näin peset kädet oikein
Poista kaikki korut käsistäsi
Saippuaa pitäisi hieroa käsissä noin puoli minuuttia
Muista myös sormenvälit, kämmenselät ja peukalot
Myös kynnet ja erityisesti kynnenaluset keräävät paljon bakteereja
Kuivaa kädet ja sormenvälit huolella, bakteerit rakastavat kosteita käsiä
Sulje hana paperilla, koska hana on bakteeripommi
Torju Flunssaa
5
125
Vastaukset
- uhkaavia.tilanteita
Sain tukkeutuneen lattiakaivon aukaisutyöstä elämäni pahimman vatsataudin. Suojakäsineet oli mutta ehkä ne jossakin välissä unohtui pois käytöstä.
Liian ylimalkainen käsienpesu jätti pahoja bakteereja käsiin ja niiden kautta elimistöön. Sairaus vei viikoksi kaikki voimat.
Ulkoa sisään tullessa pitäisi aina pestä kädet huolellisesti. - sademetsän.sanonta
Halusin säästää rahaa lattiakaivoviemärin aukaisussa. Innostuin onnistumisesta niin että unohdin kertakäyttökäsineiden käytön.
Niin ankaraa vatsatautia en ikinä ole sairastanut. Jotain siinä muutakin tapahtui; en palannut entiselleni.
Tänäänkin söin omalta pihamaalta otettuja pesemättömiä omenia ilman käsien pesua. Lievä lika muka vahvistaa, paha tappaa. - Nissu
Laittakaa noissa töissä kasvosuojus, pöpöt tarttuu myös ilmateitse. Hyvä tuuletus.
Käsineet,jotka riisutaan niin ettei likaantuneeseen puoleen kosketa. Käsienpesu, desinfektio alkoholipitoisella käsihuuhteella, joka jätetään käsiin. Kuivumisaika vaikuttamisaika. - Nissu
Hanan voi yleisissä tiloissa myös avata paperilla.
- sistii
Karu totuus käsien pesemisestä
Perjantai 25.9.2015 klo 11.49
Infektioriski pienenee, kun peset kädet kunnolla. Tutkimuksen mukaan olemme huonoja pesemään käsiämme, mutta hyviä valehtelemaan.
Käsiä pitäisi pestä vedellä ja saippualla jopa puoli minuuttia. Harva niin tekee.
Käsiä pitäisi pestä vedellä ja saippualla jopa puoli minuuttia. Harva niin tekee. (MOSTPHOTOS)
Käsien peseminen on tärkein toimenpide, jolla estetään bakteerien, virusten ja muiden mikrobien leviäminen käsistä toisiin ihmisiin ja ruokaan.
Vaikka käsien peseminen esimerkiksi vessassa käynnin jälkeen tuntuu itsestään selvältä toimenpiteeltä, tutkimusten mukaan totuus on kuitenkin toinen.
Ikävä totuus
Todellisuudessa olemme huonoja pesemään käsiämme, mutta poikkeuksellisen hyviä valehtelemaan siitä.
Tuoreen amerikkalaistutkimuksen mukaan 94-96 prosenttia kertoi pesevänsä kädet käytyään vessassa. Kun sitten yleisessä vessassa seurattiin ihmisten käyttäytymistä, käsien peseminen oli huomattavasti harvinaisempaa. Todellisuudessa naisista 61 prosenttia ja miehistä 37 prosenttia pesi kätensä vessassa käynnin jälkeen.
Kun vessaan laitettiin huomautuskyltti käsien pesemisestä, naisilla käsien peseminen nousi 61 prosentista 97 prosenttiin. Miehillä käsien peseminen sen sijaan putosi 37 prosentista 35 prosenttiin, mikä hämmästytti tutkijoita.
Tärkeä saippua
Mitä kuuluu täydelliseen käsien pesuun? Puhdasta, juoksevaa vettä?
Pakistanissa tehdyssä tutkimuksessa ensimmäiselle tutkimusryhmälle annettiin käsien pesemistä varten saippuaa ja puhdasta vettä. Toinen ryhmä sai saippuaa, mutta vesi oli huonolaatuisempaa. Kolmas ryhmä sai vettä, mutta ei saippuaa.
Saippuaa käyttävien ryhmien käsissä oli pesun jälkeen bakteereita huomattavasti vähemmän kuin saippuaa käyttämättömällä ryhmällä. Jopa likaisella vedellä ja saippualla peseminen osoittautui tehokkaammaksi kuin se, ettei käytä saippuaa ollenkaan.
Turha hätäillä
Useiden tutkimusten mukaan silläkään ei merkitystä, pestäänkö kädet kuumalla, lämpimällä vai kylmällä vedellä. Tärkein juju käsien saamisessa puhtaaksi on saippuan käyttäminen ja kunnon hankaaminen.
Monen mielestä neljä viisi sekuntia tuntuu riittävältä ajalta käsien pesemiseen. Jotta käsien pesemisestä saataisiin terveyden kannalta puhdas tulos, sopivan mittainen pesuaika on 15-30 sekuntia. Tutkimusten mukaan kuitenkin vain 30 prosenttia ihmisistä pesee käsiään kauemmin kuin yhdeksän sekuntia.
Myös kuivaamisella on merkitystä. Bakteereista pääsee varmimmin eroon, kun kuivata kädet kertakäyttöiseen paperipyyhkeeseen
Hyvät neuvot
Turun yliopiston bakteeriopin professori Pentti Huovinen neuvot käsien pesemään ovat nämä:
- Käsiä ei ole hyvä pestä koko ajan, mutta kädet olisi hyvä pestä ainakin 10 kertaa päivässä. Kädet pestään lämpimällä vedellä ja saippualla (nestesaippua) hieroen ranteisiin asti, muistaen sormenpäät, sormien välit ja peukalon hangat. Sopiva käsien pesu kestää vähintään 20 sekuntia.
- Älä kuitenkaan pese käsiä liikaa, sillä ne rohtuvat ja rohtuneessa ihossa bakteerit viihtyvät paljon paremmin kuin sileällä iholla. Jos kädet ovat kuivat, voit käyttää jotain sopivaa käsivoidetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370