Veneen ostaminen EU alueelta

Edessä olisi mahdollisesti veneen hakeminen Ruotsista. Tarkoitus olisi tehdä kaupat Ruotsissa ja ajaa vene Suomeen. Kyseessä on n. 60 tonnin arvoinen matkavene. Mitä kaupanteossa tulisi ottaa huomioon ja miten maksusuoritus tulisi hoitaa asianmukaisesti? Miten olette Suomessa hoitaneet maksamiset? Itse olen hoitanut yhdet kaupat vanhanaikaisesti pankissa, mutta mikä on yleinen käytäntö isommissa rahasummissa?

Kun kaupat on tehty, niin marssitaanko Suomessa Trafiin kauppakirjan ja ruotsalaisen rekisteriotteen kanssa, vai miten? Miten veroasiat menee? Voiko Ruotsin veneessä olla jotain veroja maksamatta?

Kiitoksia!
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Maksu pankin kautta on luettavin. Jos ostat veneen yksityiseltä niin on varmasti alvit maksettu. Jos vene on tunnettu merkki niin myös CE todistus löytynee. Käytännössä kauppa Ruotsissa menee samalla tavalla kuin Suomessa.

Äänestä

Mistään veroista tai muista viranomaistamaksuista ei tarvitse huolehti kun ostaa EU maasta. Sensijaan EUn ulkopuolelta tuilee sekä tulli että alv. lisätiedot tullilaitokselta.

Äänestä

Muutana tuolta tuonut. Ruotsissa ei ole veneissä mitään rekisteriotteita. Kauppakirja on ainakin tahan asti riitänyt, lisksi maksukuittia kerran olivat vailla. Olen pyytänyt mukaan myös vakuutustodistuksesta kopion, jos alkavat kysellä että onko vene oikeasti olemassa. Kauppakirjaan kaikki veneen speksit ja numerot jotta tulee yksilöityä.

Äänestä

Se paljon puhuttu dokumentti on hyvä olla josta selviää että arvonlisävero on maksettu. Vanhemmissa voi olla todistus viranomaiselta tai sitten uudemmissa alkuperäinen kauppalasku. Joskus olen tarkistanut rekisteriviranomaiselta, että kiinnityksiä ei ole. Jos ostaa välittäjän kautta niin yleensä sopimus on hyvä mutta yksityiseltä pitää sitten ostajan ymmärtää mitä sopimuksessa pitää olla. Välittäjähän ei ota mitään vastuuta kaupasta jos se tehdään esim. yksityisen myyjän ja ostajan välille. Jos esim. Alv on epäselvä niin sitten kannattaa miettiä ottaako riskin. Sitten kun rekisteröi venettä niin tietyn päivän jälkeen vaaditaan veneeltä vaatimuksenmukaisuusvakuutus. Jos esim. moottori on vaihdettu vanhaan veneeseen niin siitä taas vaaditaan sama todistus vaikka veneeltä ei sitä vaadittaisikaan. Sen voit toki saada vaikka Suomesta jos kysessä on sellainen moottori jolla ko. todistus on mutta esim kotimarinoituun lienee mahdotonta. Moottorin numerohan tulee rekisteritietoihin ja jos numero rekisterissä ja moottorissa poikkeaa saa pienen sakon.

Äänestä
  • tämä on muuten mielenkiintoista. itse hain veneeni Hollannista neljä vuotta sitten. Tähän päivään mennessä kukaan ei ole ollut kiinnostunut veneen papereista. Ei Hollannin merivartiosto, ei tulli, ei maistraatti, eikä trafi. Kaikille näille yritin näyttää alv-todistusta se CE- todistusta. Kukaan ei ollut kiinnostunut. Hollannin merivartiosto pysäytti meidät hakumatkalla. Halusi nähdä passit ja kysyivät niiden perusteella keskukselta onko hakuja. Tulli pysäytti toissa vuonna ja kyseli niitä näitä matkareitistä jne. Laittoi pillin suuhun ja puhallettuani nollat toivottelivat hyvää matkaa. Maistraatti oli kiinnostunut kauppakirjasta venettä rekisteröidessäni. Siinä kaikki.

    Äänestä

  • Samanlaisia kokemuksia minulla, aika vähän tuntuu ketään viranomaisia kiinnostavan veneen alkuperä, ainakaan vanhemman veneen.

    Äänestä

Juu, eihän ne mitään kysele niin kauan kun rekisteri on olemassa Trafilla ja sitten eräänä päivänä aloitetaan kampanja jossa perkataan kaikki. Näin on käynyt harrasteautoille ja etenkin Amerikkalaisille moottoripyörille aika ajoin joten ei tarvita kristallipalloa arvatakseen miten tässäkin käy. Sillehän ei enää mitään voi jos on jo kaupat tehty mutta en ainakaan itse ostanut ilman papereita venettä joka ei ole Suomessa vaikka rekisterissä nyt onkin . Koska moottori oli vaihdettu niin siihen piti hankki vaatimuksenmukaisuustodistus. Toivotaan että olen vain pessimisti ja väärässä tässä asiassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VeneRuotsista kirjoitti:

Edessä olisi mahdollisesti veneen hakeminen Ruotsista. Tarkoitus olisi tehdä kaupat Ruotsissa ja ajaa vene Suomeen. Kyseessä on n. 60 tonnin arvoinen matkavene. Mitä kaupanteossa tulisi ottaa huomioon ja miten maksusuoritus tulisi hoitaa asianmukaisesti? Miten olette Suomessa hoitaneet maksamiset? Itse olen hoitanut yhdet kaupat vanhanaikaisesti pankissa, mutta mikä on yleinen käytäntö isommissa rahasummissa?

Kun kaupat on tehty, niin marssitaanko Suomessa Trafiin kauppakirjan ja ruotsalaisen rekisteriotteen kanssa, vai miten? Miten veroasiat menee? Voiko Ruotsin veneessä olla jotain veroja maksamatta?

Kiitoksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu