Isis taistelijoille uusi majoitusyksikkö Muhoksell

Lottoaja

Turvapaikanhakijoille avataan Muhoksen Päivärinteelle avataan uusi hätämajoitusyksikkö. Hätämajoitusyksikkö pyritään saamaan toimintakuntoon jo tällä viikolla.

Päivärinteen hätämajoitusyksikköön mahtuu enimmillään 150 turvapaikanhakijaa ja yksikön on määrä olla toiminnassa kuluvan vuoden loppuun saakka. Hätämajoitusyksikkö tulee Päivärinteen vanhan sairaalan neljänteen kerrokseen.

Yksikköön sijoitettavat turvapaikanhakijat ovat kirjoilla Oulun vastaanottokeskuksessa, josta he myös Päivärinteelle saapuvat. Yksikköön tullaan rekrytoimaan kymmenkunta työntekijää. Toiminnan ylläpitäjänä on Suomen Punainen Ristin Oulun piiri.

Punainen Risti, Muhoksen kunta, Oulun vastaanottokeskus ja poliisi järjestävät Muhoksen kunnan asukkaille info- ja keskustelutilaisuuden liittyen Päivärinteen hätämajoitusyksikköön ja sen toimintaan keskiviikkoiltana 2. syyskuuta 18.00 alkaen Hyrkin koululla.

Vastikään avattu Vallinkorvan hätämajoitusyksikkö on jo täynnä turvapaikanhakijoita.

7

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teiltäeikysytty

      Onnea Muhos, tässä teidän tulevaisuus:

      "Vastaanottokeskus tuli noin kuusi vuotta sitten. Nykyään meillä ei ole enää melkein yhtään juttua, missä ei olisi ulkomaalaistaustaista mukana".
      -Ylikonstaapeli Jorma Malinen, Pietarsaari

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015053119783735_uu.shtml

    • umbabumba

      Saattaa Päivärinteen Salessa olla kohta ihanaa värinää ja kansainvälistä tunnelmaa. Myynnissä olevat asunnot muuttui kerrasta haastavista mahdottomiksi, hinnat -50% ja silti ei kelpaa. Toivottavasti ensimmäinen "keppostelu" osuu jonkun suviksen tyttäreen.

      • utajärvi_täältä_tullaan

        Kunta ahkerasti rakentaa uusia tontteja alueelle. Kuinkahan moni menee kaupaksi tämän uutisen jälkeen?


      • NytSaatiinHuippuosaamist

        Mitämitä? Onhan se hienoa saada tällainen kärkihanke ja huippuyksikkö pienellekin paikkakunnalle. Eräskin vastaanottokeskuksen johtaja oli jutellut asiakkaiden kanssa, niin lääkäriä, insinööriä ja tieteilijää oli ollut vähintään joka toinen.


    • Vallankumous

      ISIS avaa uuden rintaman pohjois-Suomeen!!Eläköön Jihad ja Islamilainen Kalifaatti!!

    • suomimenetetty

      Eipä se meikän komentti kauaa tääl ollukkaan. Sensuuri iski vaikkei siin mitään kummosta ollukaan. Kävin just Oulussa ja sain sitten yöntimolta uuden lempinimen. Vastaan tuli ja kohdalla sanoi, Nazi. Et silleen. Johtuu varmaan lyhyestä hiuslookista. Kiihytti kyl vaihtia, kun oli sanottavansa sanonut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe