oletko käynyt pariisissa? ;) monet sitä kehuvat, kannattaisiko käydä?
Matkustelua
mietimmpävaan
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ota miehesi mukaan tietty
Mene käymään ja ota selvää.
En koskaan ole käynyt Pariisissa.
Mitä ihmettä siellä tekisin ?
Ei
Olen kerran käynyt viikonloppureissulla lasteni kanssa EuroDisneylandin ihmeitä ihastelemassa. Koska kyseessä oli low season, niin ei ollut isoja jonoja.
Olin yllättynyt, että kaupunki oli niin harmaa. Talot olivat väritykseltään niin samanlaisia, että ennakkomielikuvani Pariisista iloisena ja värikkäänä kaupunkina koki kolauksen.
Ja ei, en käynyt Eiffelin tornissa, pelkästään juurella. Ja Moulin Rougen näin vain ulkoa.
On lapsellisia provo-miehen jutut.
jos menis vaikka lappiin ennemmin, johonkin eräkämppään, reppu selkään ja patikoimaan.
Olitko viime vuonna?
Aikaa visiitistä on jo pitkälti toistakymmentä vuotta.
Tottakai olen käynyt...pitihän sitä käydä katsomassa The Doorsin laulajan hauta sekä käydä ottamassa oluet Louvren museossa. ;)
Hieno kaupunki ja paljon historiaa, kirkkoja ja hyvää olutta ja ruokaa. :)
Olen käynyt myös Pariisissa. Hyviä viinejä kyllä ja niin tunnelmallista ja tietysti Montparnasse. Taiteilijoiden inspiroima. M... mies sitten joi olutta ja ihaili Mona Lisan salaperäistä hymyä?
Näin tuli tehtyä, eli olin todellinen kulttuurin ystävä. :) Itse tykkäsin myös maalausten lisäksi veistoksista ja Da Vinci näyttelystä joka oli samaan aikaan Louvressa.
Nyt on käytävä nukkumaan kun huomenna odottaa voimalaitoksen määräaikaistatarkastus.
Hyviä öitä ja mukavia unikuvia vaikkapa Pariisin yöstä Seinen rannalta. :)
On se vaankylttyrelli!
Ei mutta, mehä käytiin velipojan kanssa volovolla kerra vorssassa. Ny on se hankkija lätsä hävinnä sille suakeli reissulle. Oli se melekone reissu vaiken nyt mittään siitä juuri muistanna.
Lentänyt yli ja nähny eiffelin valoissa.
Enpä ole koskaan pahemmin matkustellut ulkomailla. Jos sulla rahaa ja aikaa on niin käy siellä. Itsellä ei tule ikinä olemaan rahaa niin paljoa ett vois reissata.
Crazy Horse tarjoaa mukavaa silmäniloa
http://www.lecrazyhorseparis.com/en
A si AA
mieluummin ehkä haluisin Prahaan.
Mikä ettei sitten Pariisiinkin joskus kun aikaa kuluu, voin paremmin, ryhtini oikenee ja tunnen itseni TosiNaiseksi. (:D)
En vielä.
Mutta kullan kansa aikanaa olis kai kiva siellä käydä. Vaikka häälomalla.
Ainiin. Mä en ollut enää täällä -
Poistun.
En ole, ja voitko kuvitella ei edes kiinnosta patonkimaa. Sen maan romanttisuuskin on vain hömppäelokuvien luoma illuusio.
Ei kiinnosta ulkomaat muutenkaan. Kun ei ole varaa edes junamatkustamiseen kotimaassa, menettää lopunkin mielenkiintonsa matkustamiseen. Se on helpotus ettei kaipaa sellaista mihin ei varat riitä. Arvostan elämääni omissa pikku ympyröissä omien rakkaiden kanssa, terveydestä kiittäen.
Olen käynyt, ja kohta taas... Kannattaa.
Olen käynyt ja piti viedä kaivattuni sinne maaliskuussa (yllärireissu) mutta toisin kävi.
Pidän paljon Pariisista.
Versaillesissa voisi vaikka asua.
Näistäkää vastaaja paskahousuista kukaan ole kotinurkkiaan pidemmällä käynyt kunhan valehtelevat kun se on ainoa asia jonka osaavat.Palstakirjoittajista suurin osa on 90 luvun lama Suomen kakaroita, nyt opiskelijoita tai työttömiä. Ressukat pätee anonyymipalstalla. Ei se ole matkailua että käytät google earthia ja käyt mulkkaa miltä Louvre näyttää :D
Lapsellista sulta...nykypäivänä ihmiset matkustelee tosi paljon,
Ei matkat niin kalliita ole ja toinen asia, kaikki ne jotka käyvät tällä palstalla eivät välttämättä asu suomessa. Itsekin asun ulkomailla.
Olen itse ainakin matkustellut paljon jo lapsena, varsinkin kulttuurikohteissa. Nykyään on vaatimaton elämä korvessa elämys.
Enpä ole vielä päässyt käymään, mutta sitten kun voitan lotossa, niin matkustan sinne aivan varmasti. :-)
Olen käynyt Pariisissa ja monessa muussakin kaupungissa. Ja täytyy sanoa, että minusta romanttisempiakin paikkoja löytyy. Rooma olisi ihana, samoin Lontoo musikaaleineen ym. on kivoja paikkoja. Ja aurinkoa ja vettä (merta erityisesti) rakastan. Saa kai sitä sentään haaveilla. Mutta lähempääkin löytyy kivoja paikkoja, matkaseura on tärkeintä.