"Kiireellinen aika särkypotilaille" -kusetus

http://www.kouvola.fi/index/uutiset/2015/03/kymenlaaksonkuntienyhteinensuunterveydenhuollonilta-javiikonloppupaivystysonalkanut2.3.2015.html

Kouvolan kaupunki mainostaa kotisivuillaan, miten kiireellinen päivystys särkypotilaille on suunnattu. Leukakirurgin mukaan edes todella pahaksi äitynyt viisaudenhammas ei ole syy tulla potilaaksi.


"Vasta kun on hengitysvaikeuksia, 38 kuumetta ja ettei itse pääse ovesta sisään, voimme keskustella tästä".


Tässä se on ehkäisevä hammashuollon taso Kouvolassa. Vasta kun on kuolemaa tekemässä niin voidaan ehkä alkaa hoitamaan. Aikasemmin Kouvolassa päätettiin suuressa viisaudessa päästää letkut irti oman paikkakunnan päivystyksistä, jotta säästäisivät 50000€.. ehkä säästäisivät vielä toisen mokoman jos siirtäisivät Inariin päivystyksen, eikä kukaan edes hakeutuisi Töölöön hoidettavaksi. Turhaa se päivystävä kirurgi siellä odottelee, jos tilanne on se ettei hoitoa todellakaan saa kuin omalla paikkakunnalla ja aamulla.

4

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hammaspeikko

      Ootappa kun Kouvola saa 250 mamua lisää jotka ei ole ikinä käyneetkään hammasläåkärissä ja koko purukalusto on remontoitava. Siinä pitenee hoitojono vähintään vuodella. :O

      • Jarza-72

        Justjust... että vielä tuokin. Heh.. ei helvetti.. kultahampaitako niille pitäs laittaa.


    • ghgtfghgvx

      Jooo, ei se onnistukkaan niinkuin tuola lukee. Olen itse soittanu kans, "koita pärjäillä aamuun". Mitäs vitun hoitoa se sellanen on!?!

    • kokkoomusyhteisö

      Hyvin vointi Suomi. Kouvola johtaa tässäkin kusetuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3212
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      176
      1218
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe