Olen 41-vuotias suomalainen mies Helsingistä. Minulla ei ole lapsia, mutta olen halunnut ja ollut valmis isäksi jo usean vuoden ajan. Valitettavasti ihmissuhteissa eivät suunnitelmat ole kohdanneet ja edellinen parisuhteeni päättyi siksi, että puolisoni ei halunnut lapsia. Olen tällä hetkellä vailla parisuhdetta ja toki haaveilen joskus vielä löytäväni sen oikean, mutta en haluaisi odottaa lasten tekemistä kovin pitkään (lue: vanhaksi).
Toivoisin löytäväni luotettavan kumppanin, jonka kanssa saada lapsen/lapsia ja jakaa vanhemmuus lasten kannalta parhaalla tavalla. Tämä olisi siis suhteen lähtökohta: kaksi aikuista, jotka haluavat saada lapsia ja tarjota rakastavan kasvuympäristön - vaikka erillään toisistaan, mikäli he toteavat, että parisuhteen perustamiselle ei ole edellytyksiä. Ajatus jaetusta vanhemmuudesta saattaa ensi alkuun kuulostaa radikaalilta, mutta on käytännössä samanlainen järjestely kuin eroperheissä (ilman pahimmillaan traumaattista eroprosessia) eli ei sinänsä mitään uutta auringon alla.
En kuitenkaan lähtökohtaisesti sulje pois parisuhdetta: voihan olla, että päädymme lopulta asumaan saman katon alle, naimisiin ja lopulta yhteiseen hautaan - tai sitten olemme parhaita ystäviä ja hyvässä yhteistyössä toimivia vanhempia - mutta ne asiat selviävät sitten ajan kanssa.
Ota toki yhteyttä, jos tämänlainen ajatus herättää sinussa vastakaikua. Kirjoittele minulle osoitteeseen [email protected], niin jutellaan aiheesta lisää. Tutustutaan kaikessa rauhassa ja katsotaan löydämmekö sellaisen yhteisen sävelen, että perheen ja jopa parisuhteen perustaminen olisi mahdollista. Minulle on tärkeää, että kemiamme kohtaavat ja jaamme suurin piirtein samanlaisen arvomaailman sekä ajatukset lasten kasvattamisen periaatteista, vaikka emme päätyisikään parisuhteeseen.
Olen vastuuntuntoinen, luotettava, fiksu ja keskustelutaitoinen. Asun omassa, tilavassa asunnossani ja tulen hyvin toimeen taloudellisesti. Olen tummahiuksinen ja -silmäinen, pitkä (188cm), urheilullisen hoikka ja joukosta erottuvan komea. Olen perusterve: minulla ei ole tauteja, sairauksia eikä lääkityksiä. Käytän vain laillisia nautintoaineita ja niitäkin korostetulla kohtuudella silloin, kun käytän. Esimerkiksi normaalit kotiolot ovat vapaita nautintoaineista. Toivoisin, että iso osa näistä kuvauksista pätisi myös sinuun ja että asuisimme käytännön asioiden kannalta järkevällä etäisyydellä toisistamme.
Jaettu vanhemmuus
uusia-ajatuksia
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo312413- 701153
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul431125Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja841104- 44896
- 76873
Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?92864- 54851
Koirahyökkäys filpuntiellä.
Poliisi määräsi koiran lopetettavaksi välittömästi. Kerrankin selkärankaista toimintaa poliisilta. Toivottavasti hoituu87776Paavi on kuollut
Suuri humanisti ja kirkollinen johtaja, Paavi Fransiscus on kuollut 88 vuoden iässä. Katolinen maailma (suurin kristill115749