tuoteselosteista

22344kkk

Jos Virosta tai Tallinnasta vielä löytää jonkun tavaran joka on selvästi halvempi kuin mitä meillä ja on luonteeltaan sellainen että sen sieltäkin voi ostaaa, niin ongelmaksi tulee se kun tuoteselosteet on vain viron-ja venäjän kielellä, ja kymmenkunta muuta jotain itä-euroopan kieltä joista ei niinikään ymmärrä suomalainen ja tuskin ruotsalinenkaan mitään. Luulisi nyt yksi kieli sentään näiden 12 kielen seasta olevan englanti jota kaikki ymmärtävät, mutta kun ei. Kyllähän virolaisissa tuotteissa kannattaisi olla vaikka ruotsin tai suomenkin kieli enne kuin liuta näitä itä-euroopan kieliä joita ei pohjoismaissa osaa kuin jotkut aniharvat kielten ammattilaiset, ja ainakin englannin kieli sinne mukaan yhtenä.
Myös kaikkissa kodinkoneissakin jos sellaisia Tallinnan kämppään sieltä ostaa ei ole selosteita englanniksi eikä ruotsiksi eikä suomeksi, vain vironkieltä on ja sitten tusina näitä kieliä joista ei saa yhtään mitään irti.

4

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bugggs

      Paljon myyvät taas pimeästi kaikkea.

      • noooooh

        Nooh mikä pakkomielle se pikkuvorolaisella on savolaisiin tullut. Meinaatko mennä sinnekin 'keikalle' vai.


      • wweeee

        Kyllä se on aika työlästä tämän google kääntäjän kanssa pelaileminen. Jos sulla on tuote-esite tai ylipäätänsä teksti ja siitä viroa alat käänttää, niin ei sitä copy pastella siitä saa, vaan pitää kirjoittaa ne sanat siitä google kääntäjään. Ja kun kirjoittamalla kopioitava kieli on vielä outo niin pitää skarpata niitä kirjaimia jotta ne menee oikein. Ja vaikka sen tekstin on saanut kirjaimelleen oikein googlekääntäjään , niin eipä se google silti tahdo niin vaan mielekästä tekstiä siihen käännettynä antaa, ei varsinkaan vironkielestä suomeksi, jonkin verran paremmin antaa englanniksi ja ruotsiksikin joita käännöksiä olenkin käyttänyt.


    • Aivari

      Virossa on itä-Euroopan kielet ja Suomessa länsi-Euroopan kielet tuoteselosteissa. Tosin huolestuttavasti Suomessa on viimeaikoina näkynyt virolaisten invaasion seurauksena enenevässä määrin vironkielistä tekstiä jopa yleisessä myynnissä olevissa laadukkaissakin elintarvikepaketeissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1259
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1047
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1000
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      959
    5. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      933
    6. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      139
      900
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      846
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      761
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      695
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      694
    Aihe