Näsbyssä kekseliäisyyttä

kitsasjaköyhä

Roskien vieminen roskikseen, avaimen lainaus 2€...
Kaikkea ne "rantarosvot" keksiikin...
Vai ymmärsinkö jotain väärin?

7

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naesbyssae

      Ainakin heinäkuussa 2015 tuo kuului satamamaksuun (jos nyt olet sellaista maksanutkaan…)

    • Jätteet-ilmaiseksi

      Totta kai jätteet pitää saada jättää ilmaiseksi satamaan. Sitähän varten jätemaksu peritään sataman ylläpitäjältä. Eihän sataman ylläpitäjä saa omia kulujaan veloittaa keneltäkään. Ei ainakaan köyhiltä vierasveneilijöiltä. Jos on varaa ylläpitää satamaa, on varmasti varaa hoitaa jäteasiatkin. Ja jos rahat loppuvat, niin lainaa vaan pankista.

    • Jätehuolto on ollut saaristossa het potatis koko vuoden. Siellä siirryttiin vanhoista yhteisastioista kiinteistökohtaisiin astioihin. Lisäksi on sellaisille, joilla ei ole kiinteistökohtaista astiaa, lukitut säiliöt, joihin kukin saa oman avaimen, joissa voi olla erilaisia maksusysteemejä. Kenties syyskuun alusta satamayrittäjällä ei enää ollut satamalle omaa jäteastiaa, joten hän joutuu käyttämään jotain muuta astiaa. Ensi kesäksi varmaan löytyy turisteillekin toimivat systeemit. Tai sitten ei.

    • truesailori

      Ymmärsit väärin. Jätehuolto kuuluu satamamaksuun. Olisit vaan jättänyt sen roskapussukan lähtiessä laiturille niin henkilökunta kyllä huolehtii sen pois.

      • kitsasköyhämutteivaraton

        Kiitos vinkistä, näin jatkossa :) voisi sitten maksaa sen pari egeä lisää palvelumaksuna...


    • ldlddldldd

      Käyppä kurkkaamassa saaristossa vaikka ensi viikolla arkipäivänä montako asiakasta satamissa. Karu totuus on että rahaa tulee seuraavan kerran juhannuksen 2016 jälkeen, jos säät suosivat. Elokuun alussa hiljenee kunnes taas seuraavan juhannuksen jälkeen....Vituttaa kun veneilijät kitisevät muutamasta eurosta. Sataman ylläpito ei todellakaan ole tuottoista hommaa.

      • äläkitise

        Lyö sitten hanskat tiskiin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      39
      4887
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      157
      2702
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      105
      2249
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1754
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1726
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      27
      1595
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1475
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      82
      1474
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1438
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1411
    Aihe