Ei vaan kiinnosta...

syöpöttelijähänmä

Olen siis jo ammattikoulussa mut koulunkäynti ei kiinnosta. Tykkään siitä ammatinvalinnasta minkä tein mut silti haluisin jäädä kotiin nukkumaan... ( kyllä olen laiska ) En jaksa tehä mitään esim. naamanpesu,tiskaus, en jaksais käydä edes suihkussa mut sinne pakotan itteni... Jos olen kotona vietän aikani syömällä... syön koko ajan jotain. Suklaata. Muroja. Leipää. Kaikkea mitä löytyy. Ei mulla oo yhtään nälkä mut silti mä vaan syön. Enkä syö edes aina tylsyyteen vaan vaikka tekisin jotain (piirrän,kirjoitan,olen koneella...). Ei auta säännölliset ruoka-ajat. Jos syön jotain niin jatkan sitä syömistä. Yritän olla syömättä yhtään mitään. Syön kyllä aamupalan mutta kouluruuan jätän väliin. Sitten se menee kauheeksi syömiseksi illalla.

1

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei syöpöttelijähänmä!

      Osaatko sanoa, mikä koulunkäynnissä ei kiinnosta? Hienoa, että olet huomannut tilanteesi. Jos aamulla tuntuu siltä, että haluaisit jäädä vain nukkumaan kouluun lähtemisen sijasta, kannattaa vaan tsempata itseään vaikka väkisin, koska ala kuitenkin kiinnostaa sinua.

      Jos kiinnostuksen puute kouluun johtuu väsymyksestä, voisit muutamalla keinolla saada itsesi virkeämmäksi. Voisit esimerkiksi koittaa mennä nukkumaan aikaisemmin tai etsiä itsellesi mieluisan harrastuksen, jotta et olisi koko ajan kotona. Tämä voisi auttaa myös siihen, että et vain makaisi sohvalla syömässä jatkuvasti. Mikäli et missään vaiheessa tee mitään asialle, vajoat syvemmälle tekemättömyyteen, jolloin on entistä hankalampaa tehdä mitään muutakaan. Tämä voi alkuun tuntua hankalalta, mutta kun jaksaa jonkin aikaa pakottaa itseään tekemään jotain vaikkapa ihan kodin ulkopuolella (esim. kävelylenkki, harrastus), niin olo helpottuu, tulee virkeämmäksi ja jaksaa paremmin. Iltasyöpöttelyn voi saada hallintaan sillä, että syöt koulussa joko siellä tarjolla olevan ruuan - tai jos se ei maita, niin voit vaikkapa ottaa omat eväät mukaan.

      Toivottavasti tästä oli apua ja sait vinkkejä parempaan jaksamiseen :)

      Aurinkoista syksyä toivottaa Jyväskylän NettiSappaan päivystäjät

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      168
      2632
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      99
      2474
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      77
      2070
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      146
      2039
    5. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      116
      1873
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      105
      1587
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1584
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      48
      1534
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1234
    10. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1221
    Aihe