vuoristorata.100

se.mikä.ei.tapa

Bibo-miehelle tänä päivänä tyypillinen aallonpohja vaihe alkoi. Jätin lääkkeet pois 20v. sitten. Ne oli annettu masennusta varten.
Jos pitää fyysisestä kunnostaan hyvää huolta, syvät lamavaiheet jäävät lyhyemmiksi. Aamulla tilanne on ehkä jo valoisampi.

Mistä lamavaihe mielessä käynnistyi? Naisystävä sai viimeinkin sanaisen arkkunsa auki. Sanoi kaipaavansa iloisempaa seuraa.
Siihen hänellä on täysi oikeus itsenäisenä ihmisenä. Kunnioitan häntä silti.

Muuten tyypillistä kai masentuville ihmisille; kun monien kuukausien ahdingon päästä vihdoin näkyy valoa, sitten on varaa vasta vaipua angstin alhoon.

2

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuoristorata10

      Niin sitten kävikin. Päivän monivuotinen meditaatioharjoitus oli suorittamatta. Kun on valmiiksi mieliala rotkonpohjalla, sisäinen eheytyminen on vaikeampaa.
      Naisystävän myöhäiltainen soitto piristi erityisen paljon. Kun näitä henkisiä lama-aikoja tulee jotain toimintaa vaikka kirjoitusta pitäisi harrastaa.

    • uistinkalastaja

      Joku uskomattoman typerä ja tietämätön ihmisen tekele uskoo kaksitahoisen mielialan eli bibolaarisuuden olevan joku keksitty juttu.
      Aina niitä on ollut, Ei ole vaan tutkittu kovin kauan. Kehon välittäjäaineet eivät vaan toimi; on vika nesteet putkissa.
      Tosi bibot eivät tule toimeen ilman lääkitystä, joka tasaa sekä korkeita että liian matalia mielialoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      127
      7148
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      123
      4944
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      66
      4286
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3473
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2281
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      288
      1733
    7. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1476
    8. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1475
    9. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1438
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      58
      1394
    Aihe