Ulkonäkö vai arvot?

Kumpi on tärkeämpää? Heeetkiiii tääällä.
3692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

mut pitää ulkonäönkin edes vähän viehättää

Äänestä

Jotain siltä väliltä.

Äänestä

Miks kysyt jotain tollasta? Viisastut tosissas vastauksista ?

Äänestä
  • Samaa mieltä ja kertoo paljon että edes miettii tällasia. No mut mun vastaus olisi että jos arvot on ihmisellä kohdillaan, hän on kaunis.

    Äänestä

arvot 60 ulkonäkö 40

Äänestä

Hapitus, öitä.

Äänestä

Tähän asti arvot,tästä eteenpäin ulkonäkö:).

Äänestä

Arvot.

Äänestä

Ei kumpikaan vaan luonne. Voi olla arvot mitkä vaan, mutta jos luonne on löysä, jää arvot sanahelinäksi.

Äänestä

Ulkonäkö. Ei mua kiinnosta ihmisen arvot sängyssä.

Äänestä

Sehän pitäisi olla selvää

Syksyisin terveisin Maatalousyrittäjä: Arvo T

Äänestä

Molemmat olisi ehkä hyvä yhdistelmä. Huumorintaju plussaa. Jos näin voi sanoa .

Äänestä

Ei kai ulkonäköä ja arvoja voi edes laittaa samalle vaa´alle. Arvot, älykkyys, luonne, olemus 90%, 10% ulkonäkö. Minun mielestäni 60/40 on aika kova luku. Miksi nykypäivänä ulkonäkö on niin hirveän korkealla sijalla? ehkä juuri arvojen puutteen takia. Näillä keskusteluilla, kuvilla yms. mitä eri medioissa "paukutetaan" luodaan vaan lisää paineita etenkin naisille, korostetaan pintaa ja sisältö "saa jäädä" vähemmän arvokkaaksi. mitä sillä ulkonäöllä oikeasti tekee, jos on ihan hirveä ihminen tai arvot ovat retuperällä? Esim. vaikka jos olisi pettäjä luuseri - niin ei haittaa, jos on hyvännäköinen? Niinkö? tai valehtelija, kieroilija, varas tms. - kunhan vain ulkonäköä riittää? Vai eikö ihmiset vain ovat sisäistäneet, mitä arvot oikeasti tarkoittaa, siis teoissa ja ajattelussa? Luulen, että todellisuudessa ulkonäöllä ei oikeasti ole niin paljon painoarvoa, jos ihan oikeasti ymmärretään, mitä arvot oikeasti tarkoittaa. Toki ulkonäkö ei poissulje ns. hyviä arvoja, mutta ei se silti voi olla se ykkösjuttu, jos on kestävä arvopohja. En ymmärrä tätä ulkonäkökeskeisyyttä niin nais/mies "markkinoilla", jopa työpaikan saannissa, asioiden hoidossa jne.

Äänestä
  • Tämä oli hyvä kommentti, mutta valitettavasti tämä päivä on ulkonäkökeskeinen. Saatan suututtaa nyt joitakuita (ei ole tarkoitus) katselin joskus ohimennen Jutan superdieetit, tai jotain sinne päin ohjelmaa ja siinä tuo mies Bull, Mentula? oli mielestäni kauhean arvostelevan ja ilkeän oloinen ja haukkui ihmisten ulkonäköä. Mutta, kun haastattelusta luin, että hän korosti ja nimenomaan sanoi, ettei ole ketään haukkunut rumaksi vaan läskiksi. Ja tässä on mielestäni pointti: tuolle painollensa voi tehdä jotakin ja erityisesti, jos olet ohjelmassa, jossa tarkoituksena on painonpudotus. Siis sanoma on, että ulkonäölleen voi jotain tehdä, jos haluaa. No, ok kaikki ei voi esim. sairauden vuoksi ja kaikki ei halua ja tämäkin on mielestäni jokaisen oma valinta. Pääasia on, että jokainen on valintaansa tyytyväinen tai sitten yrittää toimia toisin.
    Mutta yhteiskuntamme on mielestäni nykyisin liian suvaitsematon ja ulkonäkökeskeinen.

    Äänestä

Noh miehen mielestä arvot ja minun mielestä nyt ulkonäkö. En vaihtais tuota vain kuolleen ruumini yli.

Äänestä
  • Onhan sillä ulkonäöllä sen verran merkitystä ettei se mies vaihdu. On se niin suloinen.

    Äänestä

  • old_profile_87188 kirjoitti:

    Onhan sillä ulkonäöllä sen verran merkitystä ettei se mies vaihdu. On se niin suloinen.

    Jos se sairastuu esim miksi vaihtaisin kyllä se on se mun koukku.

    Äänestä

  • old_profile_87188 kirjoitti:

    Jos se sairastuu esim miksi vaihtaisin kyllä se on se mun koukku.

    En vaikka kuinka yritä ajatellla kaksosta juu en vaihtaisi vaikka olisi fiksumpi. Se ihan hassukin väliin kun näen toistavan ihmisen kehityksen.

    Äänestä

ovat pääasia, mutta pakko olla jotakin fyysista vetovoimaa pelissä. Muuten ei pysty harrastamaan seksiä. Parisuhteeseen luonnollisesti kuuluu sekin asia.

Äänestä

arvot kohdallaan, niin on ulkonäkökin siedettävä.

Äänestä

Olihan tos alottajan kysymyksessä jo aika raaka jako. Ulkonäkö vai arvot? Varmaan äly, luonne, moraali, huumorintaju ja monet asiat vaikuttaa. Kaunis voi olla rumaa, hyvä kaunista ja paha kaunista, kuka mitenkin näkee.

Äänestä

Arvot, ne pitää yhdessä vielä kun ulkonäkökin on mennyt menojaan.

Äänestä

No tämä riippuu asiayhteydestä. Jos on kyseessä parisuhde niin pelkästään arvot. Ulkonäkö sillä tavalla, että pitää sen verran huolta, että on perussiisti. Sitten kun mennään vaikka missikisoihin niin silloin taas pelkkä ulkonäkö ratkaisee. Heidän arvonsa saavat osakseen hyväntahtoista hymyilyä.

Kaikkea muuta mahtuu näiden väliin ja aika monessa paikassa hyvän ulkonäön omaavat ihmiset menestyvät helpommin. Arvoja kysytään ihmisiltä harvoin. Ne tulevat esiin mahdollisesti tekojen myötä. Ulkonäkö on sen sijaan kaikkien nähtävissä ja arvioitavissa koko ajan.

Äänestä

Ruman naisen kohdalla se menee niin ettei kukaan edes halua tutustua häneen, joten ulkonäöllä täytyy olla iso merkitys. Itse en tuijota toisen ulkonäköön, arvostan toisessa ihmisessä enempi luonnetta ja miten käyttäytyy muita ihmisiä kohtaan. Mutt muuten tuntuu ett nykyaikana ulkonäkö merkitsee paljon, senhän huomaa siitäkin miten julkkikset käyvät kauneusleikkauksissa jatkuvasti muokatakseen itsestään paremman näköisen.

Äänestä
  • Tiedän ns rumia, joista kuitenkin ollaan kiinnostuneita. Heillä on arvostus olemassa myös itseään kohtaan ja pitävät huolen siitä ulkonäöstään mikä heillä on ja etsimällä parhaan mahdollisen tyylinsä. Pukeutuvat siististi ja siten, että viihtyvät omina itsenään ja kestävät muidenkin edessä. Se tekee hirmu paljon. Naama ja vartalo on mitä on, mut vaikutuksen tekee se, miten sen kantaa.

    Tottakai kaunilla on aina paremmat mahdollisuudet, huonostikin laittautuneena. Mut ei kuitenkaan likaisena, ärtyisenä ja huonosti käyttäytyvänä hänelläkään tuuri käy.

    Äänestä

  • tääonjännä kirjoitti:

    Tiedän ns rumia, joista kuitenkin ollaan kiinnostuneita. Heillä on arvostus olemassa myös itseään kohtaan ja pitävät huolen siitä ulkonäöstään mikä heillä on ja etsimällä parhaan mahdollisen tyylinsä. Pukeutuvat siististi ja siten, että viihtyvät omina itsenään ja kestävät muidenkin edessä. Se tekee hirmu paljon. Naama ja vartalo on mitä on, mut vaikutuksen tekee se, miten sen kantaa.

    Tottakai kaunilla on aina paremmat mahdollisuudet, huonostikin laittautuneena. Mut ei kuitenkaan likaisena, ärtyisenä ja huonosti käyttäytyvänä hänelläkään tuuri käy.

    No tämähän on ihan selvä juttu. Miehille nuo ulkonäköseikat eivät ole niin tärkeitä kuin naisille. Ainakaan kaikille. Luulen, että liian kauniita ja liian paljon itseään "tällääviä" aika moni mies jopa välttelee. Tavallinen normaalisti ajatteleva nainen on paljon parempi vaihtoehto. Naiset ovat monesti paljon pinnallisempia. Naistenlehtien jutut ovat täynnä näitä ulkonäköjuttuja. Samoin he myös helpommin ovat arvioimassa ja arvostelemassa toistensa ulkonäköä ja pukeutumista.

    Siitä tullaankin sitten siihen, että ruma mies on parisuhde markkinoilla paljon huonommassa asemassa kuin ruma nainen. Poikkeuksen tässä tekee vain se, että jos miehellä on riittävän paljon rahaa..

    Äänestä

  • tääonjännä kirjoitti:

    Tiedän ns rumia, joista kuitenkin ollaan kiinnostuneita. Heillä on arvostus olemassa myös itseään kohtaan ja pitävät huolen siitä ulkonäöstään mikä heillä on ja etsimällä parhaan mahdollisen tyylinsä. Pukeutuvat siististi ja siten, että viihtyvät omina itsenään ja kestävät muidenkin edessä. Se tekee hirmu paljon. Naama ja vartalo on mitä on, mut vaikutuksen tekee se, miten sen kantaa.

    Tottakai kaunilla on aina paremmat mahdollisuudet, huonostikin laittautuneena. Mut ei kuitenkaan likaisena, ärtyisenä ja huonosti käyttäytyvänä hänelläkään tuuri käy.

    aika jänkä juttu muuten ett just silloin kun yritin nähdä vaivaa ulkonäön suhteen sain kuulla eniten loukkaavia kommentteja ulkonäöstäni. Jopa tuttavanikin sanoi mua luontaantyöntävän näköiseksi. Mutt kun lopetin vaivan näön niin ketään ei kiinnostanut tulla sanomaan mitään ilkeää ulkonäöstäni. Vaikea arvostaa itseään, kun kukaan muukaan ei ole mua koskaan arvostanut. Eikä miehet kiinnostuneet musta silloinkaan kun näin vaivaa ulkonäköni suhteen. Mä taidan vaan olla sitten muita rumempi tapaus, ei musta pentunakaan pojat tykänneet ;). Mä olen tyylitön lyyli, ei mikään kaunein kukka kukkapenkissä vaan se rumin rikkaruoho joka tempaistaan pois pilaamasta yleisvaikutelmaa ;)

    Äänestä

Ulkonäöllä ei tee mitään jos muita arvot pielessä.

Äänestä

Hahahahaha arvot.... :D Mitä te mistään arvoista tiedätte, häh?

Äänestä
  • Tuostapa tuli mieleen, että aika hauskaa muuten, että korostetaan sitä arvojen tärkeyttä, ikään kuin "arvot" olisi automaattisesti jotenkin positiivinen asia.

    Olettekos koskaan havainneet, että eri ihmisillä voi olla hyvinkin erilaiset arvot, ihan eri ääripäistä, eikä ne arvot välttämättä aina ole sieltä hyväksyttävimmästä päästä, jonkun toisen mielestä. Mikä on arvo kellekin, siinäpä kysymys. Ehkä sillä arvojen tärkeydellä tässä tarkoitetaankin arvojen samankaltaisuutta eikä arvoja ylipäätään.

    Äänestä

tärkeysjärjestyksessä: käyttäytyminen ja arvot

Äänestä

Ihminen.

Äänestä

Miten joku itseään ihmisenä pitävä järkiolento voi jakaa ainoon elämänsä jonkun kaunokin kanssa, vaiks se olisi arvoiltaan ja luonnoltaan täysi bimbo??? Rahan, ulkonäön, aseman tai muun sellasen paskan perään kuolaava pinnallinen, laskelmoiva kiilusilmä. Hyi helvettti. Ei mulle nyt ainakaan.

Äänestä

arvot!

Äänestä

Sisältä todella kaunis muuttuu myös kasvoistaan ja silmistään kauniiksi. Sisäinen ja sisäiset kauniit arvot.

Äänestä

ihmisellä on vapaus - olla sellainen kuin ON !

ihmisen arvoja ovat ne asiat - jota hän pitää hyvinää,,,.esim panomiehen arvot.. hi

ARVOT - jota ihminen arvostaa !

1

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajatuksia_iltaan kirjoitti:

Kumpi on tärkeämpää? Heeetkiiii tääällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu