Vaihteet ja nopeus

Ford11

Onko turvallista vaihdelaatikon kestävyyden kannalta kannalta ajaa 6-vaihteella 80kmh kun tuo 1.6 ecoboost jaksaa väännön puolesta viedä hyvin eteenpäin. Noissa vanhemmissa voordeissa ja muissakin oli ainakin ongelma laatikon voitelussa liian pienissä vauhdeissa.

12

192

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tdcikuski

      Tiedä bensavehkeestä, mutta Mondeo 2.0 tdci:llä (vm. -07) en ole käyttänyt 6. vaihdetta kuin vasta >110 km/h vauhdeissa. Koeajanut olen mainitsemasi version ja kieltämättä nätisti se menee 6. vaihteella 80 km/h nopeutta.

    • näin_pakko_olla

      Vaihdelootassa jokin akseli pyörii aina ajonopeuteen verrannollisella nopeudella -> pitää aina ajaa vähintään 60 km/h, että voitelu pelaa.

      Ja sitten on jokin akseli, mikä pyörii samaan tahtiin moottorin kanssa -> aina pitää olla jenkaa vähintään 3000 rpm.

    • Mondeojeejee

      Lienet sekoittanut montaa asiaa samaan soosiin nyt.

      Nykyautolla voi ajaa kaikilla vaihteilla ja kaikilla nopeuksilla ja kyllä se vaihdelaatikon voitelu pelittää. Tämä taitaa olla niitä 30-luvun legendoja, jolloin vaihdelaatikossakin oli roiskevoitelu.

      Toinen kysymys on, onko järkevää ajaa suurimmalla mahdollisella vaihteella ja pienimmällä mahdollisella kierrosluvulla. Mielestäni ei ole. Ajomukavuus ei ole parasta luokkaa, jos moottori lähes jurnuttaa.

      Toinen kysymys on se, että auton pitäisi kiihtyä kaasua painamalla ja vastaavasti hidastua, kun jalka nousee kaasulta. Näin ajonopeutta voi kontrolloida helposti ja turvallisesti liikenteen rytmin mukaan. Liian isolla vaihteella ajettaessa auto ei kiihdy mihinkään.

      Miksi siis jurnuttaa?

    • kierroksia

      Moottorille ei tee hyvää ajaa jatkuvasti pienillä kierroksilla.
      Tietysti vanha konsti että ajaa moottoritiellä välillä karstat pois, auttaa.

      • essonvaaritSittenEriksee

        Nykyiset moottorit käyvät niin puhtaasti elektronisen sytytyksen ja säätöjen avulla ettei ne karstoitu kuten ennen wanhaan.
        Nykyisillä autoilla voi ajaa huoleti niin isolla vaihteella kun kone jaksaa täristämättä vetää, eli kutosella voi hyvinkin ajaa jo 60km/h jälkeen tasaisella tiellä.


      • Touhutonni1000

        Kaksoismassa antautuu jurruutamalla pikku kierroksilla ja se on sitte touhutonni sen korjaus lisäksi osassa autoissa laatikot ei tykkää edelläänkään hiljaisesta vauhdista ja isosta pykälästä kuten useat pakettiautot. Fordista en tiedä.


    • miksiOnVaikeaaYmmärtää

      Ja sitten nämä kuskit itkevät kun eivät pääse sellaisiin kulutuksiin mitä luvataan.
      Uskomattomia nämä vanhat uskomukset ja totuudet jotka eivät pidä paikkaansa nykyään.

    • yjyjyjtjy

      Jyristely liian isolla taas vaihtuu ikääntyessään potkimiseen.

    • Mondeojeejee

      Ja katin paska, etteikö uusikin moottori karstoitu. Itse ajan 2.0 tdci:llä. Dieselkone nokeentuu vuodessa niin, että on työ ja tuska päästä katsastuksesta läpi hiukkaspäästöäjen vuoksi. Pakokaasun takasinkierrätysventtiili kerää vuodessa kahvikupillisen pikeä. Senkin joudun aukaisemaan lähes vuosittain.

      Kyllä se kone kierroksia kestää, mutta jurnuttakaan menemään, jos se hyvältä tuntuu.

      • Tdcikuskii

        Se on juuri näin eikä melkein.


    • kkjjhgfffgg8

      No jos haluaa vaihdelaatikko rempan niin ..siiitä vaan vedettämään liian alhaisilla kierroksilla ja liian suurella vaihteella . Siinä kärsii askin voitelu ja se saa rattaat värisemään ei toivotulla tavalla.

    • NickCarter

      Siksipä sinne vaihteistoon insinööri on suunnitellut riittävän määrän välityksiä, että moottori kiertää aina optimaalisella alueella. Olosuhteisiin nähden liian suuren välityksen käyttö lisää voimansiirtoon kohdistuvia rasituksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      93
      1460
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      92
      1116
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      864
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      303
      790
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      86
      696
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      52
      686
    7. Kumpi teki aloitteen silloin joskus?

      😊
      Ikävä
      45
      661
    8. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      641
    9. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      637
    10. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      604
    Aihe