Itä-Suomen oikiksen sisäänpääsy% oli siis 2015 alhaisin, vain 7% hakeneista hyväksyttiin ja pääsykokeissa olleistakin vain 10%. Kaksi johtopäätöstä, kokeisiin luettiin tosissaan ja osallistuttiin (vaikka olikin aika erikoiset kirjat) ja tähän ehkä vaikutti osaltaan ensi vuonna sovellettavat jäätävät 75% kiintiöt ylioppilaille.
http://www.suomenlaki.com/juristikirje/tassa tulevat odotetut luvutvaikeinta kymmeneen vuoteen missa oikiksessa kovin sisaanpaasyprosentti/a2318527
Asiat muuttuu
5
141
Vastaukset
- voimikäaloittelijaolet
Tyhmä saa olla, jos noita pääsykoeprosentteja tuijottaa. Joensuuhun oli prosenttien puolesta vaikeinta päästä, josta pitäisi vetää siis johtopäätös, että sinne oli vaikeampi päästä kuin Turkuun? Silti kuitenkin molempiin oli sama koe ja Turun pisteraja oli korkeampi kuin Joensuuhun. Eli ne prosentit eivät paljoa kerro ellei tiedä niiden taustaa ja moni noviisi menee helposti halpaan...
- uhuhb
Suurin osa Turkuun hakijoista lattoi Joensuun kakkosvaihtoehdoksi. Jos Turkuun ei tullut kutsua tuli siirryttyä Joensuun listoille. Sama koe kuin Turussa, silti Turussa korkeampi pistemäärä.
- Horst5
Taisi ketjun aloittaja ihan tahallaan "sohaista muurahaispesää" näillä tilastoilla. Onhan se toki selvä, ettei pääsyprosentit kerro juuri mistään. Ehkä Lappiin on kovimmat hakijat ja kaikki sinne haluavat joutuvat tekemään enemmän töitä, kuin Helsinkiin pääsevät. Vaikka hakijoita olisikin paljon vähemmän ja siksi eri pääsyprosentit. Hauskaa tässä on se, että perinteisesti (ja perusteettomasti) itseään jotenkin paremmassa asemassa pitävät Helsingin ja Turun oik. yo:t saavat joka tapauksessa hieman näpeilleen ja siitäkös se hälinä yleensä alkaa
- äläsohipesääitsekään
Kaikki tietävät sen, että Rolloon hakevat ne jotka eivät päässeet Helsinkiin/Turkuun eli todellakaan kovimmat hakijat eivät hae Rolloon.
- 1177
äläsohipesääitsekään kirjoitti:
Kaikki tietävät sen, että Rolloon hakevat ne jotka eivät päässeet Helsinkiin/Turkuun eli todellakaan kovimmat hakijat eivät hae Rolloon.
Voi olla tai sitten ei. Mutta hakiessaan Rovaniemelle ovat luultavasti kovemmassa kunnossa kokemuksensa takia kuin mitä ensimmäisellä hakukerrallaan olivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140