väsynyttähän

väsynyttähän

Olen viikon yksin limaa tulee jatkuvasti miten saan sen loppumaan? Siis yskää

2

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lepojahunaja

      Flunssa kestää hoidettuna keskimäärin 21 päivää ja hoidettuna 21 päivää.

      Paras hoito on hunaja sekä lepo.

      Ennaltaehkäisystä:

      Tässä muutama hyvä vinkki:

      1. Monipuolinen ja terveellinen ravinto ja /tai kotiruoka on pelkkä tyhjä fraasi, jota suurin osa suomalaisista ei edes ymmärrä. Esimerkiksi pasta, ruispala ja big mac ovat eri ruokia, mutta kaikkien pääraaka-aineena on sama ravinneköyhä vilja. Toinen haaste tulee ravintoaineiden imeytymisestä. Monen suomalaisen suoliston toiminta on kaukana optimaalisesta.

      Terveellisen ravinnon kivijalka koostuu kolmesta asiasta: proteiineista, väreistä ja rasvoista.

      Hyvällä ruokavaliolla, riittävällä liikunnalla, riittävällä levolla, hyvällä yöunella ja ravintolisien käytöllä voitaisiin ehkäistä paljon terveydenhuollon kuluja. Nykyinen hoitojärjestelmä on kuitenkin jo lääkärikoulutuksesta alkaen niin lääkehoitokeskeinen, että muutos tuskin tulee tapahtumaan. Ja media ja virallinen taho kyllä varmistaa, että Matti ja Maija Meikäläinen aloittaa jatkossakin aamunsa mikropuurolla rasvattoman maidon kera ja nauttii päivän aikana runsaasti margariinileipiä :(

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm

      2. Varmista D-vitamiinin saanti. D-vitamiinia (tai oikeastaan se on hormoni!) syntyy ihmisen iholla auringonsäteistä kesällä keskipäivällä. D-vitamiinilla on tärkeä osuus sadoissa ihmisen kehon toiminnoissa, hyvin toimiva immuniteetti on yksi niistä. D-vitamiinia kannattaa syödä 50-100µg / vrk. D-vitamiini on hämmästyttävän tehokas virusten ja bakteereiden vastainen aine. Se tuottaa kehossa 200-300 erilaista virusten vastaista peptidiä, jotka tappavat bakteereja, viruksia ja sieniä.


      3. Syö luonnonmukaista ruokaa. Vältä prosessoituja ruokia kuten viljoja, maitoa ja prosessoituja kasviöljyjä. Ne pitävät yllä tulehdustilaa kehossa ja heikentävät immuniteettia. Vältä myös valmisruokia, jotka sisältävät lisäaineita ja transrasvoja. Ruoka, joka lisäaineita tarvitsee, on itsessään vaarallisen huonolaatuinen.

      4. Vältä prosessoituja maitotuotteita. Tämä koskee etenkin lapsia, sillä aikuiset eivät yleensä litki lasitolkulla maitoa. Vesi on ruoka- ja janojuoma, ei maito. Lisäksi rasvattomilla maitotuotteilla ei ole mitään tekemistä maidon kanssa eli, jos luulet, että niistä saa jotain ravintoa, kehotan googlaamaan rasvattoman maidon valmistustapoja. Nykyaikainen prosessoitu maito ei sovi monelle ja ei varsinkaan niissä määrin mitä sitä käytetään. Jos lapsellasi on jatkuvasti infektioita ja korvatulehduksia, liiallinen maidon juonti saattaa olla syynä. Maito lisää liman kerääntymistä ahtaisiin korvakäytäviin sekä lisää elimistön tulehdusta. Kokeile maidon vähentämistä ja lisää ravintoon kalsiumia sisältäviä ruokia kuten kasvikset, vihannekset, pinaatti, parskaali, lehtikaali, pähkinät, manteli, siemenet, kala, kotimainen kirjolohi, sardiinit ja tuoreet aprikoosit. Piilota lapsilta pinaatti ja lehtikaali kastikkeisiin ja smoothien sekaan, jos eivät muuten suostu syömään!

    • akuutissaoli

      Hommaa letkun pätkä,ja vettä astiaan,ja puhaltelet sinne veteen.se auttaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3347
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      242
      2173
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      93
      1929
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1883
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1819
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1658
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1321
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1242
    Aihe