Ryanair on tänään julkaissut ensi kesän lentojen aikataulut Lontoosta, mukana kaikki reitit Stanstedin, Gatwickin ja Lutonin lentoasemilta. Ai niin, paitsi yksi. Tampereelle ja Suomeen ei lentoja.
Ensi kesän aikataulut
24
557
Vastaukset
- RYR
Suomi on hinnoitellut itsensä ulos monessa muussakin asiassa, tämä on siis pikku juttu. Lentoliikennemaksut, kenttämaksut, eräänlaiset palvelumaksut jne. alas, niin sopimus saattaa syntyä (joskus).
En tiedä tuosta. Luulen, että koneita on siirretty suurivolyymisille kentille lisävuoroiksi.
http://corporate.ryanair.com/news/news/15902-ryanair-launches-london-summer-2016-schedule-unveils-next-phase-of-always-getting-better-programme/?market=en
Luulen että Ryanairin uusi strategia on nimen omaan tämä. Heikompi tuottoisilta kentiltä siirretään kapasiteettia suuri tuottoisille ja optimoidaan hyöty per lentokone.
Tampereen heikkous on toki hinnoittelu, mutta myös syrjäinen sijainti. Löpöä kuluu kun ylittää Itämeren. Toinen voi olla se, että Tampere vetää lähinnä yhteen suuntaan, eli kysyntä on pääosin suomalaisten varassa, vaikka sieltä turisteja tulee tännekin.
Tosin en vielä heittäisi kirvestä kaivoon. Vain Lontoon lennot ovat julkaistu, eikä julkaiseminen vielä välttämättä tarkoita sitä, että Tampere ei ole mukana jos sen kalenterista ei heti voi lippuja ostaa. Nopealla selaamisella myös Norjan Haugesund ja Ruotsin Skelleftea olisivat Tampereen kanssa samassa tilanteessa.
No, jos ei parin päivän sisällä näy, asia on melkoisen varma. Vai onko jollain jo varma lista Lontoon 2016 kesän kohteista?- Takaisin
Tuohan se syy on. Harmi. Suomessa osataan pyytää törkeitä palkkoja ja etuja, kurjaa. Työmoraalia on tullut seurattua sivusta.
Kukaan ei voi palkata Suomesta kännykännäpyttäjiä kovalla palkalla.
Tule Ryanair takaisin ja ota työvoima muualta. - Työvoi
Juuri näin on! Palkkaa osataan pyytää, mutta työteho on huono. Kännykkää näpytetään työajalla. Työvoima pitää palkata muualta ja suomalaiset seuraamaan, miten töitä tehdään ja millä palkalla eikä pinnausta sallita, sairauslomat.
- Trelaine
Niin varmasti on. Luulisi suomalaisten ymmärtävän jo, että palkkaa pitää saada hirveästi, että ranteet notkuu, mutta työteho huono, huonompi kuin muitten. Muuten suomalainen on luotettava. Luulisi, että kannattaisi palkata lentäjiä Suomesta.
Tuleeko Tre-Bud? Kesäksi 2016?
- ihankokohta
Ne ovat vain hieman myöhässä, koska Kaunaksen lennoista neuvotellaan niin hirmuisella innolla, ettei Tampereen reittipakettia voi vielä julkaista.
- ihankokohta
Luvassa on kymmeniä, ellei satoja uusia reittejä.
- jdiasudiow
tampereelta enontekiöön ja maarianhaminaan tuhat kertaa tunnissa, pelkkää ykkösluokkaa.
- Wizzzzz
Onnistuisiko Wizzairin houkutteleminen Ryanairin korvaajaksi? Budapest ja Varsova ensi alkuun, Etelä-Euroopan kohde lisäksi... Eihän mahdottoman vaikeaa?
- Torreblancaan
Ja Tampereelta Malagaan myös, edes kerran viikossa.
- Kaunas_Kysymys_Taas
"Ne ovat vain hieman myöhässä, koska Kaunaksen lennoista neuvotellaan niin hirmuisella innolla, ettei Tampereen reittipakettia voi vielä julkaista."
Mitä tuolla tarkotit? Onko Kaunasiin joku tarkotus lentää viel?- trololo00
Trolli trollia trollaa
- EpätietoinenRuikuttaja
Onko näin että ainakin Stanstediin lennetään edelleen tampereelta talven jälkeen?
- edededed
Ei.. näillä näkymin Ryanair ei lennä Tampereelta minnekään talvella, eikä sen jälkeen.
- Vjuv
Onko tietoa lentääkö Tampereelta ensi kesänä lentoja?
- efgtredgf
Sieltä sen voi helposti firman sivuilta tarkistaa.
- NytOnTietoa
Vähiin käy, mutta ei lopu!
http://www.yle.fi/tekstitv/html/P163_01.html - Paa-vo
Ryanair lentää kesäkaudella Tampere-Pirkkalan lentokentältä Saksan Bremeniin ja Unkarin Budapestiin.
Aivan liian vähän. Nyt Tampereen pitää ponnistella saadakseen lisää reittejä, tulee mieleen Wizz Air, pääkenttänään Varsova. Muutoin terminaaliinvestoinnit hukkaan menee.- vbncvbxcv
En kyllä valittaisi, kun ylipäätänsä jäi. Siellä on tosissaan väännetty kättä jostain, koska asiassa meni näin kauan. Kesäaikataulut tulivat kaikkien deadlainien jälkeen.
Wizzairilla on ollut tapana yleensä avata reitti Gdanskiin ekaksi. Sitähän on kokeiltu Tampereella parikin kesää, mutta nihkeää on ollut.
Nihkeää on myös Norwegianin toiminta. - suunnitelmissa-kolme
Ne taitaa yrittää kuitenkin:
"Ryanairin lisäksi Tampere-Pirkkalaan yritetään houkutella muitakin lentoyhtiöitä.
– Aikaa myöten keskusteluja on käyty paljon, mutta lähiaikojen suunnitelmissa ovat AirBaltic, Wizz Air ja Norwegian."
(yle.fi) - efvrgb
Nollauutinen, tuollaiset keskustelut ovat aina päällä. Niistä ei vain koko ajan ilmoitella. Joka vuosi näiden kanssa neuvotellaan.
- ggdsgds
Ei noit lentoja ole vielä Ryanairin varaussivulle ilmestynyt keväälle.
- TMP-
Ei vaan. Kenttämaksujakaan ei ole laskettu varmaan.
Joskus muuten pitäisi joustaa ja saada katetta eri konsteilla. Turistithan jättävät rahansa hotelleihin, ravintoloihin ja kauppoihin, kannattaisi varmaan. - toivossaeläjä
Milloinkohan kevään lennot Bremeniin ja Budaan alkaa, onko kellään arvaustakaan? Bremenistähän on loistoyhteyksiä etelään, jos vain päivät jotenkuten mätsää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944600
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2261823- 761450
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401150Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3221085Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051070- 501069
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1471027- 1111009
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85964