Tämä foorumi näyttää olevan nykyään aika hiljailen, mutta kokeilen silti siltä varalta että joku näitä tunteva sattuu paikalle.
Aamulla kuuden aikoihin kävi puutarhassa joku pienempi lintu, piti (kokoon nähden) kovaa säksyttävää ääntä. En oikein tiedä miten kuvailisi, mutta vähän niinkin tri-trii-tri-tri-tri-tri. Ääni oli semmoinen että luulin ensin että hiiren rulla hajosi. En muista samaa ennen kuulleeni.
Etelä-Pohjanmaalla. Kooltaan oli korkeintaan varpusen kokoinen - ja muotoinen. Väriä en pysty sanomaan, oli vielä sen verran pimeää. Vaikutti aamuhämärässä ruskehtavalta. Ja vatsan puolella saattoi olla täpliä tai viiruja.
Muutoin en olisi vaivautunut kysymäänkään, mutta lintu teki kummallisia 'kyykkyjä' säksättäessään. Meni kyykkyyn ja pörhisti vähän hyöneniään samalla nostaen vähän siipiään, sitten takaisin ylös. Ja toisteli tuota muutamaan kertaan. En ole moista ennen nähnyt.
Mikä lintu?
4
188
Vastaukset
- Nuijamies
No joo, se oli näköjään punarinta. En vaan pimeässä erottanu värejä, mutta on nyt käynyt päivälläkin pihassa... juoma-altaalla kylpemässä. Veikkaisin että erikoinen käytös johtui siitä että lintu oli kylvyn jälkeen kuivattelemassa.
- Uteliaskuuntelija
Mikähän lintu mahtaa olla kyseessä,pimeän tullen tontin takametsästä kuuluu "tsiiyyyy" 10 sekunnin välein. Alkaa korkealta ja madaltuu kunnes lakkaa kuulumasta.
- Passer_bushensis
Rytivarpunen
- InnokasLintuKuvaaja
Mikähän lintu mahtaa olla kyseessä? Näyttää aika paljon Pohjantikka naaraalta, selkä oli valkoinen ja siivet musta-valkoiset. Havaitessani linnun se oli ruokailemassa puun rungosta. Liikkui aika samalla tavalla kun Puukiipijä, eli puun tyvestä runkoa pitkin ylös ja seuraavan puun tyveen ja taas ylös. Se ei kuitenkaan nakuttanut puuta, vaan enemmänkin kaivoi/väänsi kuorta puusta. Osaako joku kertoa mikä laji on kyseessä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432111Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151389Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141326Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3701233Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t20917Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist158810Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19786- 75712
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57706Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101655