Milloin tippuu seuraava it-alan irtisanomispommi?

Viime aikoina yt-alalla on mennyt aika kehnosti näillä nurkilla, on vain ajan kysymys että milloin ilmotetaan satojen potkasemisesta seuraavan kerran?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eiköhän Tieto pistä taas kvartaalin mukaisesti pihalle pari sataa kohta.

Äänestä
  • Yes, kyllä laittoi. Muutama päivä sitten tapahtui juuri tämä muutamalle henkilölle. Ihmettelen vain, onko laillista venyttää kengittäjäisiä lähes ympäri vuoden. Maaliskuun YT:ssä oli kahdelle eri tulevalle 2015 vuosineljännekselle määritelty irtisanomiset. Eikö tämä ole YT-lain vastaista, on ikään kuin jatkuvat YT:t menossa?

    Äänestä

Vahva veikkaus että CGI ilmoittaa YT:stä syyskuun aikana, pellolle muutama sata. Kaverilta kuulin että paketteja jaetaan jo, mutta taitaa olla hevosmiesten huhuja.

Äänestä
  • Kuinkahan Apotti-kisassa häviäminen näkyy?

    Äänestä

  • Jos CGI aloittaa YT:t, niin ilmoitus tulee muutama päivä ennen syyskuun loppua.

    Äänestä

  • Lokakuussaeienää kirjoitti:

    Jos CGI aloittaa YT:t, niin ilmoitus tulee muutama päivä ennen syyskuun loppua.

    siinä talossa kyllä irtisanottavia riittää.

    Äänestä

  • Jos CGI:n tulos ei ole riittävän hyvä, niin irtisanomisia ei ole varaa tehdä. Jos tulos on hyvä, niin irtisanomiset/palkkatason alennuskierros todennäköisesti edessä. CGI:n tilikausi taitaa katketa syyskuun loppuun.

    Äänestä

  • Kuudes_ja_viides_kerros kirjoitti:

    Kuinkahan Apotti-kisassa häviäminen näkyy?

    näkyihän se sunnnutain Hesarissa, kun joku urpo siitä pillitti yleisönosastolla.

    Äänestä

Saat 80 Ilmaista mahdollisuutta
tulla miljonääriksi ja voittaa yli 11
miljoonaa euroa!
Klikkaa tästä!
http://bit.ly/jattipotti

Äänestä

toivotaan että apotti kariutuu vielä ja CGI jatkaa taaten duunia suomalaisille.noista epicin valintaperusteista liikkuu hirveästi huhuja ja ollaan tällä ict alalla aivan hepnaadilla lyötyjä.usa:ssa epic aiheuttanut paljon ongelmia ja kustannuksia.Tiedättekö tästä?

huhun mukaan hankinnassa mukana olleet tai liitoksissa olevat haluaa matkustaa jenkkeihin,kurssittaa itseään siellä ja ehkäpä nämä on vaikuttanut siihen että on haluttu juuri tämä systeemi.en tiedä mitä muuta saavat tahi ei. tavallaam luksusta omaan arkeen jonka ymmärrän ja itsekin toimisin varmaan näin,inhimillistä se on.nyt on suunnittelut menossa kuka sinne lähtee kursseille.osa ei osaa enkkua mikä on hiukan pulmallista.finnair tienaa kun osa matkasta chigacoon reissataan fiskillä.se on edes hyvä se!

Äänestä
  • Olen kuullut noista US-softan ongelmista. Ihmettelinkin, miksi se on edelleen muka varteenotettava vaihtoeho. Olisihan suomalaiset osanneet tehdä toimivan softan, vaikka se iso projekti onkin.

    Äänestä

Fujitsusta liikkeellä kovaa huhua. Yt jumppa alkamassa. En tiedä onko vain huhu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


monoaperseelle kirjoitti:

Viime aikoina yt-alalla on mennyt aika kehnosti näillä nurkilla, on vain ajan kysymys että milloin ilmotetaan satojen potkasemisesta seuraavan kerran?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu