Jussi Niinistön epäjohdonmukaisuus

1920- ja 1930-lukujen militaristista äärioikeistolaisuutta ja tuon aikakauden sotilaita ihannoiva Jussi Niinistö onkin nyt yhtäkkiä sitä mieltä, että upseerit eivät saakaan lausua mielipiteitään:

"Tuolloin puolustusvaliokunnan puheenjohtajana toiminut Niinistö närkästyi Sirénin lausunnosta ja katsoi, etteivät upseerit saisi näin puuttua Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan. Kyllä poliitikot tietävät."

Ei kelpaa siis demokratia, eikä sotilaiden valta. Kyseessä on siis tyypillinen persutuuliviiri, vaikka muuta on yritetty uskotella.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ainakin J.Niinistö on siinä asiassa väärässä, että haaveilee jo suurimmaksi osaksi tuhottujen jalkaväkimiinojen valmistamisesta uudelleen varastoihin.

Niiden korvaajiksi hankitut viuhkapanokset tekevät jalkaväelle saman kuin vanhentuneet sakaramiinat, mutta paljon tehokkaammin ja pienempi lukumäärä riittää.

Suurin syy siihen, että J.Niinistö teki haloset ja ainakin yritti istuttaa epäpätevän insinööriupseerin kokeneen kenraalin tilalle, oli ilmeisesti juuri kenraaliluutnantti Rädyn asiantuntemus nykyaikaisesta sodankäynnistä, joka ei kelpaa J.Niinistölle.

Äänestä
  • Herr Flick osoittaa omalla toiminnallaan täsmälleen oikeaksi sen käsityksen, johon olin viime toukokuun lopussa itsekin taipuvainen. Nimittäin sen, että sairaalloinen kiinnostus sotahistoriaan ja maanpuolustukseen tai mahtipontinen kohkaaminen aseista ja ammuksista ei todellakaan tee henkilöstä mitenkään erityisen pätevää puolustusministerin tehtävään.

    Juttelin kesäkuussa muutaman tutun aliupseerikapiaisen kanssa uuden puolustusministerin henkilöstä. Nämä jantterit olivat kovin tohkeissaan Jussi Niinistön ministeriydestä. Näköalattomat pikkukapiaiset eivät ymmärtäneet minua, kun muistutin esimerkiksi RKP:läisen ex-naispuolustusministerin Elisabeth Rehnin kenraalikunnassa lähes poikkeuksetta nauttimasta suuresta arvostuksesta.

    Jussi Niinistö on häivyttänyt julkisuudesta militaristisen ja äärioikeistolaisen taustansa sekä arvomaailmansa pääasiassa kahdella keinolla: mukakohteliaalla käytöksellä ja näennäisen rationaalisella tavallaan esiintyä. Olen havainnut monien ei-persujenkin menneen tähän lankaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sotilastarkkailija kirjoitti:

1920- ja 1930-lukujen militaristista äärioikeistolaisuutta ja tuon aikakauden sotilaita ihannoiva Jussi Niinistö onkin nyt yhtäkkiä sitä mieltä, että upseerit eivät saakaan lausua mielipiteitään:

"Tuolloin puolustusvaliokunnan puheenjohtajana toiminut Niinistö närkästyi Sirénin lausunnosta ja katsoi, etteivät upseerit saisi näin puuttua Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan. Kyllä poliitikot tietävät."

Ei kelpaa siis demokratia, eikä sotilaiden valta. Kyseessä on siis tyypillinen persutuuliviiri, vaikka muuta on yritetty uskotella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu