Minkälainen päänsärky minulla on?

Kovapäänsärky

Olen kärsinyt päänsärystä pienestä pitäen (8-10-vuotiaasta asti). Sain 19-20-vuotiaana ensimmäisen todella pahan päänsäryn keskellä yötä... Heräsin 3-5 aikaa aamu yöllä todella pahaan päänsärkyyn, jyskyttävä tunne pahensi oloani. Makaamisesta ei tullut mitään koska tuntui että painetta kasaantuisi päähän, ylös nouseminen helpotti oloa. Mutta vaikka olin ylhäällä päänsärky oli silti todella kova, joudun istua lattialla ja nojata selkä edellä seinää päin jotta voisi yrittää nukkua. Oireet olivat kutakuinkin tälläisiä: Eli heräsin aamuyöstä, päässä/korvissa/kehossa tuntui jyskyttävä/pumppaava tunne, pää tyynyllä tuntui kasaavan painetta päähän joka teki olosta sietämättömän, silmissä tai silmässä oli todella paha tunne, vaikka olin ylhäällä enkä makuu asennossa olin silti ihan zombina. En ole varma että olenko sietänyt päänsäryn loppuun asti ennen kuin nukahtanut, vai onko kipu ollut niin kova että on lyönyt tajun kankaalle, mutta usein kestää 2-4 tunti se kipu. Yksi kerta oli niin paha kipu että meinasin soittaa ambulanssin hakee mut sairaalaan, mut jotenkin onnistuin silti kestämään kivun. Onko oireet jotain migreeniä? Oli siis todella paha päänsärky, todella kipeetä teki. Nyt ei ole ollut mitään pahoja päänsärkyjä yli vuoteen, mutta luultavasti taas kohta alkaa tulla taas niit pahoja pään särkyjä. En usko sen olevan aivokasvain sillä, olen jo 23 ja tosiaan ei ole ollut nyt yli vuoteen pahoja särkyjä enkä ole menettänyt tajuntaani, verta ei ole vuotanut nenästä, en näe harhoja.

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussiii

      Moi! sarjoittainen päänsärky tutustuppa kyseiseen tautiin!

    • Migreeniä

      Kyllä tuo kuulostaa ihan selvältä migreeniltä. Minulla alkoi suurin piirtein sinun ikäisenä migreenikohtaukset. Siinä on tyypillistä säryn toispuoleisuus eli juuri kuvaamallasi tavalla särky tulee silmän takaa ja kipu saattaa olla sykkivää. Kun särky jatkuu kauan siihen liittyy usein pahoinvointia ja oksentelua.

      Kasvojen keskiosan ja silmien reunojen painelu helpottaa hieman särkyä. Olennaista on miettiä mikä sinulla kohtaukset laukaisee. Syödä kannattaa tasaisesti, ettei päästä verensokeria liian alas. Stressi ja jännitys ovat pahasta, joten turhista asioista, joihin ei voi mitenkään itse vaikuttaa, ei kannata stressata. Jokaiseen päivään tulisi lisäksi sisällyttää jotain itselle mukavaa tekemistä.

      Heikko sisäilman laatu ja liika sisällä oleminen huonontavat verenkiertoa ja lisäävät lihasjännitystä eli liikunta jossain määrin ehkäisee vaivaa. Hormonaalisilla asioillakin on oma vaikutuksensa, mutta omaan hormoonitoimintaankin pystyy vaikuttamaan aika paljon terveellisillä elintavoilla.

      Kohtauksen aikana kylmä kääre otsalla turruttaa kipua. Migreenilääkkeitä en suosittele kuin äärimmäisessä tapauksessa, sillä ovat todella jytyä kamaa eivätkä todellakaan hyväksi elimistölle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3413
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      40
      2217
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2158
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1907
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1528
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1339
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1242
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1200
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1145
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1109
    Aihe