Tilasin viime sunnuntaina paketin cdon.comista. Tiistaina sähköpostiin tuli viesti, että paketti on lähetetty kotiinkuljeutksella ja DHL toimittaa, mukana annettin seurantakoodi, mutta missän en pysty kuitenkaan seuraamaan missä paketti menee.
Olin yhteydessä DHL:n ja he sanoivat ettei antamillani tiedoilla löydy pakettia ja suositteli olemaan cdoniin yhteydessä, kysyin sitten cdonin asiakaspalvelusta että onko koodi väärä johon he vastasivat "Kysyn varastolta". Kysyin 3 tunnin päästä uudestaan niin sama palvelija vastaa että " odotan vieläkin vastausta", enkä saanut enään vastausta koko iltana. Eli kukaan ei tunnu tietävän missä mun paketti menee, koska se saapuu? Olen erittäin pettynyt cdonin asiakaspalveluun, koska he lupasivat hoitaa asian nopeasti, käsittääkseni 6-7 tuntia ei ole nopeaa tai siis en saanut vastausta ollenkaan.
Toimitusajaksi tuotteen sivulla luvattiin 1-3 arkipäivää, enkä saanut siihenkään vastausta että onko tuote 3. päivässä kotona vai lähetyksestä kotona, molemmat kuitenkin ummessa. Onko muilla ollut samoja ongelmia ettei ole pystynyt seuraamaan DHL pakettiaan ollenkaan?
Terveisin
HELVETIN TURHAUTUNUT HUONOON ASIAKASPALVELUUN, SUORASTAAN PATALAISKAAN.
CDON.COM ja toimitusaika
6
4123
Vastaukset
- itkuraivari
Pakettisi tulee maapostina ulkomailta, kyllähän siihen aikaa menee.
Oman kokemuksen mukaan, toimitusajat on juuri niitä aikoja kun paketti lähtee, arkipäivissä, eli tuossakin kauppa on päässyt tavoitteeseensa. - poiupioupo
Aivan samansuuntaisia kokemuksia CDON:ista. Asiaa lähdetään selvittelemään vasta 16 arkipäivän jälkeen, mikäli lähetys on kadonnut matkalla. Mitkään aikarajat eivät ole heille pitäviä. Aivan ala-arvoinen putiikki.
- poiupioupo
Nyt paketti lähti jälleen liikkeelle. Posti kadotti sen jostain syystä ja sitä ei useista kyselyistä huolimatta löydetty kahteen viikkoon. Lopulta sain Postin asiakaspalvelijan kiinni puhelimella. Vastuu paketin etsimisestä oli heidän mukaansa kuulunut CDON:ille. Olin sinne yhteydessä ja sieltä aina vastattiin että tutkimme asiaa... Vastausaika normaalisti 24h, jouluruuhkasta johtuen 72h (heidän ilmoituksensa mukaan, todellinen 144h!!!). Vasta kolmannen, varsin vittumaisen chat-yhteyden jälkeen joku vastasi oikeasti hoitaneensa asian. Pari tuntia sen jälkeen paketti oli löytynyt ja posti kuljettaa sitä parhaillaan perille.
Että sellaista asiakaspalvelua... ÄLKÄÄ OSTAKO HEILTÄ MITÄÄN. Täysiä luusereita koko sakki. - Väärä_putiikki
Minulla huonoja kokemuksia cdon:ista. Rupesin tarkastamaan onko muilla ollut myös. Jos joku harkitsee asiointia heidän kanssaan niin varokaa. Asiakaspalvelu ala-arvoista, asiakas on syypää heidän mokiinsa.
- ainasaahävetä
Ittenkin tässä tilasin viimmeviikolla tyhmyyksissäni tavaraa cdon.com:sta. Paketti lähti seuraavana päivänä mutta on ollut jo 3 arkipäivää matkalla turun postiin. Cdon.com asiakaspalvelu ei vastaa joten tää on todella turhauttavaa kun ei tiiä missä paketti menee.
- Anonyymi
Omat kokemukseni CDON:ista: tilasin tuotteen jossa toimitusaika muutaman päivän, muutaman viikonkaan päästä tuotetta ei kuulu jolloin tiedustelin asiaa asiakaspalvelijalta. Kuulemma toimittajalla ei olekaan kyseistä tuotetta eivätkä tiedä milloin sitä on edes tulossa😕, lopussa automaattihuomautus(?) "mikäli emme pysty toimittamaan tuotetta 60vrk sisällä tilaus perutaan automaattisesti".
Ei minulla ole aikaa odotella tuotetta montaa kuukautta joka piti tulla muutamassa päivässä!😡 Jolloin laitoin heille viestissä haluavani perua tuotteen tilauksen sekä rahat takaisin koska sitä markkinoitiin virheellisin tiedoin. Noh, seuraavana päivänä sain sähköpostiviestin jossa sanottiin tilaukseni olevan jumalauta MATKALLA😳, siis eihän sitä pitänyt edes olla toimittajalla.
Lähetysilmoituksen mukana ei tosin tullut mitään seurantanumeroa joka jo sinällään haiskahtaa kummalliselta joten jään seuraamaan näinköhän paketti saapuu vai onko tässä taas yksi "postin hukkaama" paketti josta yrittävät pestä kätensä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82082Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1131482Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201205Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861094Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82061063Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661035Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67805- 76770
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.79722Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään42634