ajatuksia painiurheilusta

ww53tott9

Oman pojan lopetettua painin olen seurannut lajia melko aktiivisesti,senverran hienosta lajista on kysymys.Suuri ihmetyksen aihe on ollut lajin harrastajien väheneminen n.14-15 vuotiaina,on alueita,joissa ei ole yhtään tuon ikäistä.Joku voi sanoa,että on niin kovasta lajista kysymys,ettei se kiinnosta.Kysyin kerran pojaltani,n.vuosi lopetuksen jälkeen syytä lopetuspäätökseen.Vastaus tuli kuin apteekin hyllyltä,ettei meidän seurasta ole mahdollisuutta pärjätä enää junnuissa,ei ole harjoituskavereita,eikä kunnon valmennusta,eli ei ole realistisia mahdollisuuksia menestykseen.Ehdotin harjoittelua ns. valmennuskeskuksessa tai isomman seuran treeneissä.Vastaus tuli,että ei se ole oma sali,eikä ne valmentajat ole mua ennenkään huomanneet.Painotti vielä,ettei laji ole kova,vaan hankala harrastaa,siksi ei kiinnosta.Aloitti samantien YU-harrastuksen,ei ole silläpuolella pärjännyt,mutta ei tahtia tunnu haittaavan,sanoi vain,että se,mitä painivuosina jäi yleisurheilijoista jälkeen,kurotaan vielä kiinni,näin oli valmentaja kannustanut ja lisännyt,että on painista ollut hyötyäkin ajatellen yleisurheilua.Kyselin harjoittelun erilaisuudesta verraten painiin ja vastaus oli,että yhteishenki leireillä on parempi,harjoitukset ovat tietyllä tapaa jopa kuormittavampia ja tekniikka ainakin yhtä vaikeaa,lisäsi vielä,että kovimmat kaverit on fyysisesti painijoita huomattavasti edellä monissa ominaisuuksissa.Olisiko painin ja muiden lajien yhteistyöllä mahdollista viedä painia eteenpäin tietyissä asioissa ja päinvastoin ja lisäisikö lajien välinen yhteistyö myös painin suosiota nuorten keskuudessa.

6

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhtäköyttäkö

      Oikeilla jäljillä olet, paini on jossain mielessä "sisäsiittoinen" laji, keskitytään liikaa siihen omaan saliin, jopa koetaan naapurisali kilpailijana !!

      Yhteistyö seurojen/valmentajien välillä on lähestulkoon olematonta, lähes poikeuksetta jos menet toisen seuran treeneihin koet olevasi ulkopuolinen ja jopa outo kun tulet, ainakin yhdessä seurassa Etelä-pohjanmaalla mitä pidetään painin mekkana ulkopuoliset (muista seuroista treeneihin tulevat) ovat kuin ilmaa, tulee tunne että mitä vittua tänne tulet.

    • joopajoopajoops

      Voi jessus mitä sontaa vai yleisurheilu harjoittelu jopa kuormittavampaa . Täällä kirjoitellaan ihan mitä sattuu

      • uhuguggy

        Kyllä yleisurheilussa tietyissä lajeissa monet ominaisuudet ovat kovemmalla tasolla kuin painijoilla


      • Yurheilijajaexpainija

        YKSITTÄISET ominaisuudet. Niinkuin ponnistusvoima. Siihen se sitten jää. Ei nyt liiotella yleisurheilun vaatimuksia, vaikka kovia asioita siellä tehdäänkin.


      • eghtiguh

        Heli Koivula 100kg rinnalleveto 4-5 toiston sarja,pitkä hoikka nainen,ei mikään lihaskimppu,tehoja helvetisti,siinä monelle reilu 60kg miespainijallekin tekemistä,toki paini ja hyppylajit eroaa aikalailla toisistaan,mutta tehoja missin näköiseltä hyppääjältä kyllä löytyi,eikä pelkästään ponnistuspuolella.Esim painijoille niin tärkeässä rinnallevedossa pikajuoksijat voittaa painijan mennen tullen


      • Hööhööööhööö

        ...Pikajuoksijoilla on selkä ja polvet kunnossa. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe