Millainen on luonnehäiriöinen ihminen

haluu tietää!
12315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

IHMINEN!

Äänestä

Riippuu miltä kannalta asiaa tarkastelet.

Äänestä

muuttua.

Äänestä

Et halua tietää. hae googlella asiakirjoituksia.

Äänestä

Minä olen varmasti määriteltävissä sellaiseksi. Normi-ihmisten silmissä. Ja mun maailmassa taasen 99 % ihmisistä edustaa multihäiriöityvää henkistä alikehittyneisyyttä.

Äänestä
  • Yksi merkki terveydestähän on sairaudentunto...

    Äänestä

  • mullamyöspiirteitä kirjoitti:

    Yksi merkki terveydestähän on sairaudentunto...

    Ei riivaa sairaudentunto. Ei tietouskaan. Tietoisuus siitä, mitä muut minusta ajattelevat. Yks haituvan hailee :) Katson lähes kaikki ihmiset - epävarmat, nolla-itsetuntoiset, läheisriippuvaiset, valheelliset, omistamisenhaluiset, pinnalliset, arat, ujot, valheellisen itsetunnon omaavat röyhkimykset ja epäempaattiset massasielut - vähintäänkin yhtä pipeiksi kuin he minut. Mä en tunne empatiaa heitä kohtaan. Heitä, joilla olis kapasiteettia enempään, mutku..mutku..sitku..No, omiapa ovat asiansa. Ajatelkoot musta mitä ikinä tykkäävät ajatella.

    Äänestä

"Hän on loistava esiintyjä, joka menestyy hyvin yhteiskunnassa. Ajan kuluessa pinnan alta paljastuu kuitenkin moraaliton, manipuloiva, toisista ihmisistä hyötyä tavoitteleva narsistinen kiusaaja. "

Monet narsistit pyrkii valokeilaan. narsisteja voi siis olla monet esiintymistä ja esillä oloa rakastavat ihmiset, Menestyvät johtaja, ulkonäöllä töitä tekevät. Kaikki jotka nauttii siitä että pääsee lavalle ja tulee muiden huomatuksi.

"Hänellä on ikuinen pelko siitä, että hänet on hylätty ja hänellä on arvottomuuden tunne. Hänellä ei oikeastaan ole minää, itseluottamusta eikä itsearvostusta."

Eli oikeastaan hyvin itsekeskeiseltä ulospäin vaikuttavalla narsistilla on oikeasti todella huono itsetunto.

"Minävaurio vaikuttaa periytyvästi ja nimenomaan käyttäytymismallina, miten suhtaudutaan muihin ihmisiin. Etiikka, moraali, tietyt arvot, empatia ja kyky tuntea syyllisyyttä eivät ole synnynnäisiä malleja, vaan tulevat kaikki kasvattamalla. Ne välittyvät lapselle vuorovaikutus-suhteessa, jossa lapsi vähitellen huomaa, että kannattaa olla kiltti ja tottelevainen. Hän oppii sopeutumaan muiden ihmisten elämään ja hänellä on parempi olla.

Luonnehäiriöiseltä nämä mallit kasvattajana puuttuvat, jolloin hän ei pysty opettamaan niitä lapsilleen. Yleensä minävaurioisen kotoa löytyy täsmälleen samanlainen vanhempi kuin hän on"

http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-733.html?genre=terveys&osannimi=ajassa_mielenterveys&jutunid=3097

Äänestä
  • "monet esiintymistä ja esillä oloa rakastavat ihmiset" kyllä, juuri he ovat eniten esillä ja äänessä koska narsisti on riippuvainen huomiosta. Itse en voisi kuvitellakaan olevani missään esillä tai huomion keskipisteenä, huomio häiritsee enkä osaa suhtautua sellaiseen luontevasti. Pyörtyisin jos joku tuuppaisi minut karaoke-lavalle.

    Äänestä

sellainen joka sylkee päälle ja puree. Ei ole ennakoitavissa.

Äänestä

Mä varmaan olen monenkin mielestä luonnehäiriöinen ihminen, kun en käyttäydy ja tee asioita samalla tavalla kuin he, ns.normaalit ihmiset. Ehkä luonnehäiriöiseksi mielletään monesti se hiljaisin tuppisuu, joka ei pidä meteliä itsestään niin kuin muut tekevät.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kunpuhetta kirjoitti:

haluu tietää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu