S-kaupan talo purettu!

savolaenenukkel

Kävin viime viikolla pitkästä aikaa Juankoskella ja ihmeekseni huomasin, että talo, jossa sijaitsi mm. S-kauppa, on purettu maan tasalle! Eikä ollut edes vanha, vähän yli 30-vuotias. Eipä ole kuin yksi ruokakauppa koko kylällä. Ennen sentään oli 4 ruokakauppaa: S-, K-, E- ja T-ryhmän. Sekä myös 5 pankkia. Mutta se olikin vauraalla 60-luvulla!

10

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitoon

      Vapaa Juankoski karkoittaa Juankoskelta viimeisetkin ihmiset levittelemällä paskaa sivuillaan

    • hoitoonpaskasakki

      kiitos tästä vapaa juankoskelle

    • Lappeenrantalainen

      Hildan Baari oli mun suosikki.

      • muisteluitatänne

        Tarkoitat varmaan Hilkan baaria! Kävinhän siellä usein minäkin:D


      • Lappeenrantalainen

        Juu, niin Hilda Kiiskinen piti urheilukauppaa siinä vieressä, siis mopon osia sun muuta roipetta. Kaikkea löytyi.


      • muisteluitatänne
        Lappeenrantalainen kirjoitti:

        Juu, niin Hilda Kiiskinen piti urheilukauppaa siinä vieressä, siis mopon osia sun muuta roipetta. Kaikkea löytyi.

        Joo, minäkin ostin Kiiskiseltä sukset, olivat "hikkurareunaiset". Hyvä niillä oli hiihdellä kouluun ja myöhemmin JuKa-hiihdossa 50 km:n laturetkiä.


    • KepuPettääAina

      Aunen Baari oli Säynesissä, mutta nyt Säynesissä ei ole enää edes koulua. Kepun ja persujen linja on "talonpojan tappolinja"ja se on autioittanut koko Säyneisen.

      • muisteluitatänne

        Olihan siellä Säyneisessä myös Tyynen Baari, joka on päässyt M.A.Nummisen kirjaan Baarien mies.


      • Poisjaäkkiäsieltä

        Miten siellä saatanan säyneisessä voi elää kun ei oo töitä???? ei ne saamarin lehmät kaikkia elätä.


    • toivottaajoulupukki

      Älkää vaipuko synkkyyteen, "kolmannen naisen voimalla", Muuruvedellä porskuttaa suuri hotelli täynnä asiakkaita ja onnellisia pinkoilijoita kinkun toivossa. Hyvää Joulua
      Perustakaa hotelli ja miljoonat taattu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe