Kotisivujen teon opettelu

junnualkaja

Haluaisin opetella tekemään kotisivuja, mutta en ole tehnyt ennen. Millä kielellä kannattaa aloittaa? Jostain kuulin, että Python on helppo aloittelijalle kuin HTML CSS JavaScript Ajax. Vai onko se niin, että jos tekee Pythonilla, niin pitää kuitenkin tehdä koodi, joka generoi tarvittavan HTML-sivun? Osaan nykyisellään Python 3:n perusteet.

Vai kannattaako ensiksi opetella kunnolla palvelimien ylläpitoa ennen kuin sivuja kannattaa vääntää? Esimerkiksi miten palvelunestohyökkäykset torjutaan, miten PHP:n tai sisällöhallintajärjestelmän versio päivitetään tuoreimpaan.

Kannattaako osaaminen hankkia selvittämällä ongelma kerrallaan netistä vai hankkimalla kirjoja?

10

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • motherperson

      Tuota, Ootko pk-seudulta? Tos ois just yks kurssi 27.10.alkaen muutamana tiistai-iltana 'Kotisivut helposti WordPress –järjestelmällä B (16 ot)'. Muutama paikka vielä vapaa, Siis Helsingin kestustassa.

      • junnualkaja

        Liian kaukaa.


      • motherperson

        No voi harmi, ei auta sitten tämä. Kunhan ehdotin. Toivottavasti saat hyviä apuja.


      • hmhmhm

        Wordpress on ihan hyvä työkalu, mutta jos haluaa opetella itse sivujen teknistä toimintaperiaatetta, niin helpommalla pääsee alussa ilman wordpressiä, joka monimutkaistaa asioita.

        Sen sijaan jos on tarkoitus saada sivut nopeasti pystyyn ja sinne sisältö esille, niin WP on helppo tapa tehdä sivun perus rakenne kirjoittamatta riviäkään koodia. Mutta oppiiko siinä sen enempää kuin tästä suomi24:n naputtelustakaan. :/


    • Soomilaanne

      Kannattaa aloittaa Suomen kielellä.

    • Ehhehettäjä

      itte teen englannin kielellä jossa vahva suomi aksentti eli "ralli englanti si päk, ögen"

      ehhe he ehhe he ^^.. joo.. kesän jatkot

    • hmhmhm

      HTML ja CSS ja kenties myös JavaScript pitää opetella vaikka tekisitkin palvelinpuolen Pythonilla, koska niiden avulla tehdään käyttöliittymä ja ulkoasu sivuillesi.

      Ei niitä kuitenkaan heti kaikkea tarvitse osata. Mutta helpointa lienee aloittaa staattisilla sivuilla, eli pelkästään HTML sivuilla, jolloin opit sen sivun ulkonäön teon ja tekniikan. HTML sivu itseasiassa on se nettisivu itsessään. Riippumatta siitä, millä tavalla sivu on palvelinpäässä luotu ja koostettu, vai onko se kenties sielläkin suoraan jo valmiina HTML tiedostona.

      Erittäin hyvä sivu opiskeluun on mm:
      http://www.w3schools.com/

      Se on tosin englanniksi, mutta nettisivunteossa joutuu jokatapauksessa totuttelemaan englannin kieleen, koska kaikki dokumentaatiot ovat sillä kielellä.

      Python on sitten ohjelmointikieli. Kannattaa ehkä katsoa onko jossakin noita ohjelmoinnin Mooc kursseja pythonilla, sillä tavalla pääsisi parhaiten alkuun pythonilla ohjelmoinnissa. :)

      • junnualkaja

        Pythonia osaankin jo, samoin englantia. Mietin vaan, että kun HTML vaikuttaa toistaiseksi siltä, että siinä on kauhesti tageja, niin saisiko siihen logiikkaa jollain ohjelmointikielellä, joka generoi tagit. Mutta tietystikin se syntaksi pitäisi jokatapauksessa opetella.


    • hmhmhm

      Ja palvelimen ylläpidosta ei oikeastaan alkuvaiheessa tarvitse tietää juuri mitään. Eli kyllä voit harjoitella sivujen tekoa hyvin ilman sitä taitoa.

      Jos webhotellissakin sivujasi pidät, eipä siinä itse joudu juuri mitään ylläpitoa tekemään. :)

      Toki sekin on hyödyllinen taito, mutta ei välttämätön nettisivujen teossa alkuun pääsemiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10495
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7465
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7367
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7336
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7291
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7259
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6652
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5720
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5505
    Aihe