Kotisivujen teon opettelu

junnualkaja

Haluaisin opetella tekemään kotisivuja, mutta en ole tehnyt ennen. Millä kielellä kannattaa aloittaa? Jostain kuulin, että Python on helppo aloittelijalle kuin HTML CSS JavaScript Ajax. Vai onko se niin, että jos tekee Pythonilla, niin pitää kuitenkin tehdä koodi, joka generoi tarvittavan HTML-sivun? Osaan nykyisellään Python 3:n perusteet.

Vai kannattaako ensiksi opetella kunnolla palvelimien ylläpitoa ennen kuin sivuja kannattaa vääntää? Esimerkiksi miten palvelunestohyökkäykset torjutaan, miten PHP:n tai sisällöhallintajärjestelmän versio päivitetään tuoreimpaan.

Kannattaako osaaminen hankkia selvittämällä ongelma kerrallaan netistä vai hankkimalla kirjoja?

10

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • motherperson

      Tuota, Ootko pk-seudulta? Tos ois just yks kurssi 27.10.alkaen muutamana tiistai-iltana 'Kotisivut helposti WordPress –järjestelmällä B (16 ot)'. Muutama paikka vielä vapaa, Siis Helsingin kestustassa.

      • junnualkaja

        Liian kaukaa.


      • motherperson

        No voi harmi, ei auta sitten tämä. Kunhan ehdotin. Toivottavasti saat hyviä apuja.


      • hmhmhm

        Wordpress on ihan hyvä työkalu, mutta jos haluaa opetella itse sivujen teknistä toimintaperiaatetta, niin helpommalla pääsee alussa ilman wordpressiä, joka monimutkaistaa asioita.

        Sen sijaan jos on tarkoitus saada sivut nopeasti pystyyn ja sinne sisältö esille, niin WP on helppo tapa tehdä sivun perus rakenne kirjoittamatta riviäkään koodia. Mutta oppiiko siinä sen enempää kuin tästä suomi24:n naputtelustakaan. :/


    • Soomilaanne

      Kannattaa aloittaa Suomen kielellä.

    • Ehhehettäjä

      itte teen englannin kielellä jossa vahva suomi aksentti eli "ralli englanti si päk, ögen"

      ehhe he ehhe he ^^.. joo.. kesän jatkot

    • hmhmhm

      HTML ja CSS ja kenties myös JavaScript pitää opetella vaikka tekisitkin palvelinpuolen Pythonilla, koska niiden avulla tehdään käyttöliittymä ja ulkoasu sivuillesi.

      Ei niitä kuitenkaan heti kaikkea tarvitse osata. Mutta helpointa lienee aloittaa staattisilla sivuilla, eli pelkästään HTML sivuilla, jolloin opit sen sivun ulkonäön teon ja tekniikan. HTML sivu itseasiassa on se nettisivu itsessään. Riippumatta siitä, millä tavalla sivu on palvelinpäässä luotu ja koostettu, vai onko se kenties sielläkin suoraan jo valmiina HTML tiedostona.

      Erittäin hyvä sivu opiskeluun on mm:
      http://www.w3schools.com/

      Se on tosin englanniksi, mutta nettisivunteossa joutuu jokatapauksessa totuttelemaan englannin kieleen, koska kaikki dokumentaatiot ovat sillä kielellä.

      Python on sitten ohjelmointikieli. Kannattaa ehkä katsoa onko jossakin noita ohjelmoinnin Mooc kursseja pythonilla, sillä tavalla pääsisi parhaiten alkuun pythonilla ohjelmoinnissa. :)

      • junnualkaja

        Pythonia osaankin jo, samoin englantia. Mietin vaan, että kun HTML vaikuttaa toistaiseksi siltä, että siinä on kauhesti tageja, niin saisiko siihen logiikkaa jollain ohjelmointikielellä, joka generoi tagit. Mutta tietystikin se syntaksi pitäisi jokatapauksessa opetella.


    • hmhmhm

      Ja palvelimen ylläpidosta ei oikeastaan alkuvaiheessa tarvitse tietää juuri mitään. Eli kyllä voit harjoitella sivujen tekoa hyvin ilman sitä taitoa.

      Jos webhotellissakin sivujasi pidät, eipä siinä itse joudu juuri mitään ylläpitoa tekemään. :)

      Toki sekin on hyödyllinen taito, mutta ei välttämätön nettisivujen teossa alkuun pääsemiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      4125
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      139
      2569
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      96
      2161
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1694
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1666
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      64
      1415
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      12
      1411
    8. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      79
      1331
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      69
      1328
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      74
      1286
    Aihe