Joidenkin ihmisten yllä on

synkkä aura. Kuin jokin salaperäinen pimeys. Voi vaistota yksinäisyyden, pelon, jonkin puristavan hyytävän otteen, joka ei hellitä. Tuntuu kuin he kulkisivat kohti tuhoa jonkun ohjaamana. Ikuiseen yöhön.
Seisot itse valossa, etkä osaa auttaa.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Se on vain viha ,sen voi selättää

Äänestä

Myös ikeys ja sadistiset taipumukset yleensä paistaa ihmisestä, sellaisia kannattaa varoa. Harvoin pääsevät yli pimeästä puolestaan, sitäkin ketä rakastavat haluavat satuttaa - sen kuka jättää tuhota.

Äänestä
  • Itsekin törmäsin tänään parinkuntaan, jossa toinen osapuoli oli ilmiselvä sadisti tai jotain pahempaa. Ennakkoaavistukseni perusteella vastasin hänen kysymykseensä tarkoituksellisesti hieman aihetta sivuten, jolloin henkilö vastasi sadistin persoonallisuuden omaavan ihmisen tavoin kehonkielen korostaessa sadistista persoonaa. Pariskunnan toinen puolisoista ei näyttänyt tunnistavan tuota käyttäytymismallia.

    Äänestä

Just, itse näen aloituksen kertovan itsemurhakandidaateista. Edellisistä vastauksista voi lukea myös jotain, luonne vai valintakysymys en tiedä. Surullisen tuttu miete.

Äänestä

Niin. syvästi masentuneena tuntee olevansa kuin pohjaan kiskovassa pyörteessä. Haluan uskoa siihen että valintakysymys, tarvitsee vain oikeita kokemuksia tai ihmisiä, muistuttamaan että muitakin tunnetiloja ja tapoja ajatella löytyy.

Äänestä

Asia on hyvin kuvattuna Harry Pottereissa Ankeuttajina, imevät pois kaiken hyvän, kauniin, kaiken toivon ja valon, ettei ikinä enää voi olla iloinen tai onnellinen, nähdä valoa. Se on painjaista.

Äänestä

Pimeä puoleni on hoidettavissa, se on vain ukkoseni hoidettavissa.

Äänestä
  • Sitten n.20-30vuotiaana nekin katoaa toivottavasti pahimman pimeyden puoleni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kauhistuttaajoskus kirjoitti:

synkkä aura. Kuin jokin salaperäinen pimeys. Voi vaistota yksinäisyyden, pelon, jonkin puristavan hyytävän otteen, joka ei hellitä. Tuntuu kuin he kulkisivat kohti tuhoa jonkun ohjaamana. Ikuiseen yöhön.
Seisot itse valossa, etkä osaa auttaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu