Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov on nyt korvattu uudella äänitorvella, 40-vuotias kuvankaunis nainen Marija Zacharova oli antanut Huvudstadsbladetille haastattelun. Zacharovan sanoma on samalta nauhalta, mitä Lavrov ja Putin toistavat. Venäjän Krimin valtauksessa ei ollut heidän mukaan mitään väärää ja Venäjä on oikealla asialla myös Itä-Ukrainassa pelastamassa venäjänkielisiä sorrettuja. Samaa puppua huolimatta puhujasta. Siinä menee kaunis nainen hukkaan, mutta jounkun pää saattaa mennä sekaisin ja alkaa uskomaan jutun olevan totta. Mitenköhän Zacharova suhtautuu Venäjän Karjalassa asuviin satoihin tuhansiin suomenkieltä puhuviin. Ovatko he syrjityssä asemassa ja mitä heidän kanssa pitäisi tehdä?
Vastaukset 8
- VenäjälläFasismiVallassa
Joo, näinhän ne fasistidiktatuurit toimivat. Syyttelevät muita niistä vääryyksistä, joita itse toteuttavat. Venäjän valtaeliitti on surullisen tavallinen esimerkki fasismin toimintatavoista.
- Koroljov
Jos vain "Venäjän valtaeliin" tilalle vaihtaa "länsimaiden valtaeliitti", yllä sanottu pitää täsmälleen paikkansa. Jopa länsimaalaiset itse alkavat kuitenkin jo nähdä oman eliittinsä ja valtamediansa härskin kaksinaamaisen ja kaksinaismoralistisen propagandan lävitse. NATO-trollien peli on käynyt kovin läpinäkyväksi. Vaihtoehtoista informaatiota on kylliksi saatavilla. RT-kanavan suosio kasvaa lännessä koko ajan.
Zacharova on täysin oikeassa. Krim liittyi Venäjän yhteyteen täysin laillisesti ja demokraattisesti. Ylivoimainen enemmistö krimiläisistä kannatti kansanäänestyksessä alueen liittämistä Venäjään.
Tiettävästi Itä-Ukrainassa ei ole venäläisiä joukkoja, joten on virheellistä puhua "Venäjän toimista" Itä-Ukrainassa. Alueella on ollut koko ajan ETYJ:n tarkkailijat, eivätkä ne ole raportoineet mistään venäläisten aseiden liikkumisesta rajan yli Venäjältä Itä-Ukrainaan.
On myös otettava huomioon se, mistä kaikki alkoi. Ukrainan kriisi alkoi siitä, että venäjämielinen, vaaleilla valittu laillinen presidentti syrjäytettiin vallasta viime vuonna. Länsimaiden mielestä se on ilmeisesti oikea tapa vallanvaihtotapa.- Kyssäri
Mitähän mieltä Sakari olisi siitä jos Ruotsi järjestäisi Krimin mallin mukaisesti omatoimisesti Ahvenanmaalla kansanäänestyksen Ruotsiin liittymisestä. Kuten tiedämme, Ahvenanmaalla tunnetaan vetoa länsinaapuriin. Enemmistö ahvenanmaalaisista jopa saattaisi kannattaa Ruotsiin liittymistä.
Helsingissä katsottaisiin vain sivusta, kun vihreät miehet valvoisivat kansanäänestykseen. Olisiko se Sakarin mielestä oikeudenmukaista Suomen kannalta? - hiljaistaon
Kyssäri kirjoitti:
Mitähän mieltä Sakari olisi siitä jos Ruotsi järjestäisi Krimin mallin mukaisesti omatoimisesti Ahvenanmaalla kansanäänestyksen Ruotsiin liittymisestä. Kuten tiedämme, Ahvenanmaalla tunnetaan vetoa länsinaapuriin. Enemmistö ahvenanmaalaisista jopa saattaisi kannattaa Ruotsiin liittymistä.
Helsingissä katsottaisiin vain sivusta, kun vihreät miehet valvoisivat kansanäänestykseen. Olisiko se Sakarin mielestä oikeudenmukaista Suomen kannalta?Eipä Sakari näköjään pystynyt vastaamaan tuohon kysymykseen vaan luikki karkuun häntä koipien välissä.
- Koroljov
Kyssäri kirjoitti:
Mitähän mieltä Sakari olisi siitä jos Ruotsi järjestäisi Krimin mallin mukaisesti omatoimisesti Ahvenanmaalla kansanäänestyksen Ruotsiin liittymisestä. Kuten tiedämme, Ahvenanmaalla tunnetaan vetoa länsinaapuriin. Enemmistö ahvenanmaalaisista jopa saattaisi kannattaa Ruotsiin liittymistä.
Helsingissä katsottaisiin vain sivusta, kun vihreät miehet valvoisivat kansanäänestykseen. Olisiko se Sakarin mielestä oikeudenmukaista Suomen kannalta?Mitähän mieltä Ahvenanmaalla oltaisiin, jos Suomen hallitus käyttäytyisi samaan tyyliin kuin Kiovan vallankaappausjuntta ukrainanvenäläisiä kohtaan, esim. lakkauttaisi sekä ruotsin kielen asemansa Suomessa että Ahvenanmaan autonomisen statuksen? Silloin Krimin tyyppinen skenaario voisi toteutua Ahvenanmaallakin.
- fkfof
Koroljov kirjoitti:
Mitähän mieltä Ahvenanmaalla oltaisiin, jos Suomen hallitus käyttäytyisi samaan tyyliin kuin Kiovan vallankaappausjuntta ukrainanvenäläisiä kohtaan, esim. lakkauttaisi sekä ruotsin kielen asemansa Suomessa että Ahvenanmaan autonomisen statuksen? Silloin Krimin tyyppinen skenaario voisi toteutua Ahvenanmaallakin.
Höpöhöpö. Krimin tapaus on suurvaltapolitiikkaa, jossa Venäjä halusi turvata omat etunsa Krimillä ja järkkäsi äkkiä naurettavan kansanäänestyksen, jossa oli vain yksi vaihtoehto.
- hennkipatto
Nytpä vaikuttaisi Sakari joutuneen fsbn uudelleenkoulutuskidutusleirille, että osaisi vastata 'oikein' kyssäriin.
'Oikealla' vastauksella saa pitää henkensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1331548Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431373Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak118861Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja123826- 75771
- 55736
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero149592- 37571
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt292561- 6525