toimivatko kompostin kiihdyttimet?
Vastaukset 7
- komposter
En tiedä muista kiihdyttimistä, mutta ainakin Biodegin kompostikiihdytin pelaa hyvin. Käytän sitä omatekoisessa lämpöeristeisessä kompostorissa ja Biodegin sisäkompostorissa. Samaa tavaraa pitäisi olla tulossa keväällä myös Kemiran valmistamana tietääkseni nimellä Keittiön Kompostieliksiiri. Veikkaan että hintakin putoaa kun takana on Kemiran isot tehtaat.
- Tuomas
Joo, Kemiran kiihdytinpönikkä tulee olemaan 3kg astia. Ja tuo Biodegin sisäkompostori on nykyään L&T Sisäkompostori "Compomate".
- kokenut
Paras kiihdytin on virtsa.Vaikka meillä on kaksiosainen ostettu kompostori,se jäätyy kovilla pakkasilla,ehkä ei tule tarpeeksi täytettä kahdelta hengeltä. Keväällä isäntä lorauttaa pari kertaa sinne,johan alkaa toimia.Välillä pitää sekoitella. Luin neuvon puutarhalehdestä ja se toimii.
- talvella
Keväällä komposti herää kyllä tavallisesti ilman isännän lorotteluakin. Talvella ei auta, vaikka menisit isännälle kaveriksikin!
PS. Mites se entinen emäntä tuumasi vanhenemisesta? No, nuorena kun hankeen pissasi, tuli vai pieni reikä. Nut kun lorautta, jälki on kuin vihdalla huitaistu. - Nimetön
talvella kirjoitti:
Keväällä komposti herää kyllä tavallisesti ilman isännän lorotteluakin. Talvella ei auta, vaikka menisit isännälle kaveriksikin!
PS. Mites se entinen emäntä tuumasi vanhenemisesta? No, nuorena kun hankeen pissasi, tuli vai pieni reikä. Nut kun lorautta, jälki on kuin vihdalla huitaistu.Kannattaa myös miettiä sisällä pidettävää kompostoria niin ei ainakaan jäädy. Itse kompostoin talvella Biodegin sisäkompostorilla (nykyään L&T compomate). En kyllä kuitenkaan toisi sitä keittiöön, vaikka mainoksissa sitä kehutaankin vaikka keittiössä pidettäväksi. Lämmin varasto tai pannuhuone on paras paikka. On se saatu haisemaankin, mutta se on ollut kyllä ihan omasta laiskuudesta johtuvaa. Pitäis olla automaattikompostori ;)
- Marja
Nimetön kirjoitti:
Kannattaa myös miettiä sisällä pidettävää kompostoria niin ei ainakaan jäädy. Itse kompostoin talvella Biodegin sisäkompostorilla (nykyään L&T compomate). En kyllä kuitenkaan toisi sitä keittiöön, vaikka mainoksissa sitä kehutaankin vaikka keittiössä pidettäväksi. Lämmin varasto tai pannuhuone on paras paikka. On se saatu haisemaankin, mutta se on ollut kyllä ihan omasta laiskuudesta johtuvaa. Pitäis olla automaattikompostori ;)
Minulla on tuo nykyinen Kompomate lämpimässä autotallissa ja hyvin toimii, kun tekee ohjeitten mukaan.
Ei ole tarvinnut enää talvella päivittäin rämpiä lumessa pihan perällä olevalle kompostorille. Se olikin talvella aina jäässä.
- Pinkki
Kaada vanhentunut piimä ja jogurtti viemäröinnin sijaan kompostin/kompostorin keskelle. Toimii kompostorissa ulkona mukavasti talvellakin, kun päälle pistelet esim. jätesäkkiin syksyllä haravoidusta kuivasta lehtikarikkeesta pari kourallista ja pidät päällimmäisenä katteena esim. kuplamuovilla päällystettyä styroxia.Paino kaiken yllä ei ole pahitteeksi.Kokeiltu on!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931486
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde841171- 47881
- 95845
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit67826Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o164783MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku83721- 20719
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j55649- 53638