kela myöntää vammaistuen koska vammani aiheuttavat haittaa jokapäiväisessä selviytymisessä mutta ei maksa kuntoutusrahaa/työkyvyttömyyseläkettä,viimeisin päätös jossa piti olla ykstiyisen ja kunnallisenpuolen lausunnot joissa sanottiin selvästi et pysyvästi työkyvytön laaja-alaisenaivovamman jälkitilanvuoksi mutta asiat joihin kela oli vedonnut päätöksissään oli käytetty alkuajan lausntoja joissa puhuttiin alkujaan lievästä vammasta murtumineen vaikka noissa uusissa lausnnoissa murtumista ei mainittu mitään vaan keskivaikean ja vaikeanaivovamman jälkitilasta,miksi kela kieroilee asioillani?
kohta 10 vuotta taistellut ja lääkärit ihmeissään miksi kela ei hyväksy!
taitaa olla ainut syy se et olin työtön onnettomuuden aikana ja kelan mielestä sellainen ei voi vammautua ja saada etuuksia muuta syytä en usko olevan!
kela kusettaa
2
215
Vastaukset
- toimintaanyt
Hommaa asianajaja niin saanet psysvän työkyvyttömyyseläkkeen. Ei se mitään merkitse onko ollut työtön vammautumisen hetkellä. Pyydä sinua hoitanutta neurologia soittamaan kelaan -sitten voi tulla jo psyvämpi päätös. Kokeile tuota viimeksimainittua ensin.Monet ovat saaneet eläkepaperit viikon sisällä soitosta...
- tämmöstänäin
mullakin oli aikoinaan kelankanssa tappelu kun sairastin reumaa jotka todettiin magneettikuvista ja kela kuitenkin totesi että ei sulla ole kuin issiäs joten kaikki sairaslomat hylättiin ja rahat, 6 vuotta ilman mitään.
otin muutoksenhakulautakuntaan ja potilasasiamiehiin yhteyttä ja sanoin että jos totuutta ruetaan vääristelemään noinkin paljon ihmisen terveydestä niin olette kusessa, ja jos ette rupea tilannetta korjaamaan miten se oikeasti on niin otan sitten omat ohjat käsiini ja kuka siitä sitten kärsiikään niin rupes tulemaan oikeaa tekstiä.
näille huijareille täytyy vaan olla kovana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1766733Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1113195Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676- 191649
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381516Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151293- 641253
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143