Yle: nuoret innostuneet meänkielen opinnoista

lsawrrupåm

4

1486

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lboiykdh
    • KylläKeljuttaa

      Joo, ja kyllä se Ruotsin viranomaiset saa tyytyväisiksi, kun opiskelevat sitä meänkieleksi kutsuttua suomen ja ruotsin sekasotkua oikean suomen sijaan. Kahden kielen sekasotkuahan se Ruotsin puolella on ja jatkossa vielä pahenee, kun kaikille uusille käsitteille otetaan ruotsinkielinen ilmaisu käyttöön.

      Taisi olla tämä Bengt Pohjonen, joka lanseerasi tämän käsitteen alkaa kutsua Torniojokilaakson murretta kieleksi. Teki melkoisen karhunpalveluksen suomen kielelle Ruotsissa. Onhan sen jälkeen ollut entistä vaikeampi puolustaa suomen kielen asemaa ja oikeuksia Ruotsissa, kun se tällä tavalla keinotekoisesti revittiin kahtia.

      Kellään, ns. meänkielen puhujalla kun ei ole yhtään sen suurempia vaikeuksia ymmärtää suomen kirjakieltä, kuin on muidenkaan suomen murteiden puhujilla.

      • Sudeettisavolainen

        Kaikki kunnia meänkielisille, mutta kyllä tuo Ruotsin päätös julistaa meänkieli omaksi kielekseen on käsittämätön törppäys. Enemmänhän esim. savon murre eroaa eroaa suomen standardikielestä kuin meänkieli.
        Pohjanen on lahjakas, innostunut ja monipuolinen kylähullu. Hän ei tippaakaan ajatellut, minkä karhunpalveluksen teki suomen kielen asemalle Ruotsissa sirpaloidessaan ja ajaessaan yhden pikkumurteen omaksi viralliseksi kielekseen.
        Onkohan jollain meänkielisellä vaikeutta ymmärtää ylläolevaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      219
      18229
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3885
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      55
      2322
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      24
      1992
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      287
      1582
    6. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      169
      1553
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1543
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1466
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      130
      1446
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1344
    Aihe