vaakatyttökö

tunnistatteko itsessänne sellaisia piirteitä?
121396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

..minussa on jätkämäinen piirre..
ja olen ylpee siitä, mutta haalarin alta paljastuu kyllä sitten aito, konstailematon nainenkin..vapaa-ajalla;))

..en juurikaa meikkaa, erittäin hillitysti..mutta muuten tykkään olla siistin ja huolitellun näkönen niin töissä kuin vapaallakin..

Äänestä

"sinussa on sekä herkkyyttä että voimaa"

Äänestä
  • siis toi on helvetin totta :D
    ihan ku mussa ois kaks eri ihmistä liitetty toisiinsa...joskus tekee mieli olla kunnon neiti...ja välillä kunnon äijä..
    Mulla esim on kaapit täynnä pornolehtiä/leffoja...mitä kaverit kauhistelee:)
    todellisuus on että MEIDÄN OLISI PITÄNYT SYNTYÄ MIEHIKSI :D

    Äänestä

  • #"%=?/)&¤#! kirjoitti:

    siis toi on helvetin totta :D
    ihan ku mussa ois kaks eri ihmistä liitetty toisiinsa...joskus tekee mieli olla kunnon neiti...ja välillä kunnon äijä..
    Mulla esim on kaapit täynnä pornolehtiä/leffoja...mitä kaverit kauhistelee:)
    todellisuus on että MEIDÄN OLISI PITÄNYT SYNTYÄ MIEHIKSI :D

    eix ookki totta
    seki, että

    vaakanaiset on alotteellisii sexiss ja muutenki parisuhteess, eli hiukka 'miesmäisii'; mut sitte
    kummiski kauniita ja rakastaa vaatteita ja koruja.

    Vaakanainen on six just paras matkaseurax, et se osaa ja pystyy joustaa! Muista tää mies! Vaakanainen o paras!!

    Äänestä

Ehdottomasti kyllä. VaakaN on kaksijakoinen: toisaalta todella naisellinen pakkaus, toisaalta tarvittaessa aika maskuliininen. Itse olen suora ja puolironski johtajatyyppi, mutta samaan aikaan myös herkkä ja myötäelävä tunneihminen. Molemmat puolet on ihan yhtä aitoa minua ilman mitään ristiriittaa. Ja mikä hauskinta, molemmilla persoonan puolilla voi saada miehet puolelleen :D

Vaikka flirtti onkin kivaa, niin useimpien miesten kanssa tulen usein toimeen myös juuri tän jatkämäisen piirteeni takia. Olen aina ollut isän tyttö, kulkenut isän mukana joka paikassa. Olen tottunut miehen logiikkaan jo pienestä pitäen, ja tajuan sen säännöt. Arvostan reilua meininkiä, se sopii oikeudentuntooni paremmin kuin tyttöpiireistä tuttu selän takana puhuminen.

Minen oo mikään pikkumainen tai kanamainen pimu. Mun naisellisuuteni ei oo mitään haurasta ja nuokkuvaa vaan ihan täyteläistä asiaa! Mulla on aina ollut ja tulee olemaan miespuolisia ystäviä, sanoo Herra Aviomies mitä lystää. Eikä se mitään sano, koska sillä puolestaan on naispuolisia ystäviä, joitten olemassaolo ei häiritse mua vähääkään.

Mutta ooteko huomannu sitä, että meidän naisten jätkämäisyys on helpommin hyväksyttävää ku tietty naisellinen särmä miehessä!?! Meissä kaikissahan joka tapauksessa on maskuliinisuutta ja feminiinisyyttä. Tuntuu niin ku miesten itsensä ois kaikkista vaikeinta hyväksyä se pehmeämpi puoli itsessään. Ja kun ei itse hyväksy itseään, muutkin alkavat helposti katsoa kieroon.

Äänestä
  • Toi on kuin suoraan minä! Ihan just eikä melkeen!

    Äänestä

Multa onnistuu nyrkkeily, jonkinmoisen aseen käsittely, autoista puhuminen ja hurjastelu... eikös noi oo aika jätkämäisiä? muuten kipitän korkokengillä ja rakastan muita naisellisia juttuja... on meitä joka lähtöön. :D

Äänestä

Kyllä se vain niin on ettei vaaka nyt suoranaisesti ole jätkämäinen vaan femin ja maskul puoli ovat sulassa sovussa. Siinäkin asiassa taidetaan olla tasapainossa tai ainakin tasapainotellaan. Itse teen työkseni raskasta ja paskaista hommaa ja muulla ajalla näytän ja olen aivan muuta! Esimerkiksi kotioloissa heittäydyn mielelläni "naiselliseksi" ja jätän miehelleni kaikki ns miesten hommat, vaikka selviytyisin itse niistä jopa paremmin;)

Äänestä
  • aivan täydellisen oikeassa kuvaus että vaa-assa on kaksi eri puolta...

    Äänestä

Kyllä tunnistan itsessäni paljon jätkämäisiä piirteitä... Mutta eipä asia ole elämääni haitannut. Minä olen vain sellainen kuin olen ja sillä hyvä! =)

Äänestä
  • ---harvinaisen tyhmä kommentti sinulta.. äläkä ota pahalla tätä... tuli vaan mieleen :)

    Äänestä

  • vaakatytttö80 kirjoitti:

    ---harvinaisen tyhmä kommentti sinulta.. äläkä ota pahalla tätä... tuli vaan mieleen :)

    Mä en kyllä huomannut siinä mitään tyhmää... Mut sun kommenttisi oli! Varsinkin kun se mitä olin sanonut ei haitannut mua, mutta sua tuntui haittaavan, muuten et kai olisi tyhmäksi haukkunut?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jätkämäinen? kirjoitti:

tunnistatteko itsessänne sellaisia piirteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu