Vinkkejä/niksejä/kokemuksia

Niinepätoivoinen

Itsetunto nollilla kun naama kukkii. Ja se kukkii tasaisesti. Ällöttävää. Turhauttavaa. Olen lukenut netin läpi ja kerännyt tietoa niin paljon etten enää tiedä mikä auttaa ja mikä ei. Millä on vaikutusta ja millä ei. Nyt kertokaa mitkä ihonhoitotuotteet (puhdistus, voide ym) ovat hyviä ja mitä aineita/myrkkyjä nuo eivät saa sisältää! Mitä vitamiineja alan syömään? Onko jotain luontaistuotekuuria joka voisi auttaa? Auttaako se vain hetkellisesti? Niin ja mulla lähtee maaliskuussa ehkäisykapseli, toivon mukaan ei vaikuta tähän kukkimiseen ainakaan negatiivisella tavalla... Kiitos tuhannesti jo etukäteen!!!!!!!

1

124

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxczxcasdzxc

      Akneja on erilaisia, ja mikä auttaa toista ei auta muita. Mutta voin antaa jotain yleisia neuvoja.

      Ihotautilääkärit yleensä suosittelee Sebamed Face&Body washia. Sitä saa apteekista ilman reseptiä halvalla. Todella hyvä kasvojen puhdistamiseen eikä sisällä mitään myrkkyjä.

      Suosittelen välttämään ihon rasvaamista, ellei sinulla ole kuiva iho. Jos on pakko, käytä Aqualan L perusvoidetta, jota saa apteekista myös. Useat kosteutusvoiteet tukkii ihosoluja ja vai pahentavat aknea, mutta ei Aqualan L.

      Vitamiinilisiä et välttämättä tarvitse jos sinulla on tasapainoinen ruokavalio. Sen sijaan välttäisin rasvaisia ruokia ja sokeria. Myös kahvi, viljat ja maitotuotteet aiheuttavat aknea joillakin. Kokeile jättää niitä ruokavaliostasi pois jos vaikka toimisi.

      Akne on tulehdussairas, joka pahenee jos sinulla on huono vastustuskyky. 3-6 kuppia vihreää teetä vahvistaa vastustuskykyäsi tehokkaasti.


      Mutta en uskoisi kaikkea mitä netistä luen. Käy vain ihotautilääkärillä, ja saatat päästä aknestasi eroon lopullisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      155
      1037
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      127
      651
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      43
      617
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      565
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      51
      547
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe