Itsetunto nollilla kun naama kukkii. Ja se kukkii tasaisesti. Ällöttävää. Turhauttavaa. Olen lukenut netin läpi ja kerännyt tietoa niin paljon etten enää tiedä mikä auttaa ja mikä ei. Millä on vaikutusta ja millä ei. Nyt kertokaa mitkä ihonhoitotuotteet (puhdistus, voide ym) ovat hyviä ja mitä aineita/myrkkyjä nuo eivät saa sisältää! Mitä vitamiineja alan syömään? Onko jotain luontaistuotekuuria joka voisi auttaa? Auttaako se vain hetkellisesti? Niin ja mulla lähtee maaliskuussa ehkäisykapseli, toivon mukaan ei vaikuta tähän kukkimiseen ainakaan negatiivisella tavalla... Kiitos tuhannesti jo etukäteen!!!!!!!
Vastaukset 1
- zxczxcasdzxc
Akneja on erilaisia, ja mikä auttaa toista ei auta muita. Mutta voin antaa jotain yleisia neuvoja.
Ihotautilääkärit yleensä suosittelee Sebamed Face&Body washia. Sitä saa apteekista ilman reseptiä halvalla. Todella hyvä kasvojen puhdistamiseen eikä sisällä mitään myrkkyjä.
Suosittelen välttämään ihon rasvaamista, ellei sinulla ole kuiva iho. Jos on pakko, käytä Aqualan L perusvoidetta, jota saa apteekista myös. Useat kosteutusvoiteet tukkii ihosoluja ja vai pahentavat aknea, mutta ei Aqualan L.
Vitamiinilisiä et välttämättä tarvitse jos sinulla on tasapainoinen ruokavalio. Sen sijaan välttäisin rasvaisia ruokia ja sokeria. Myös kahvi, viljat ja maitotuotteet aiheuttavat aknea joillakin. Kokeile jättää niitä ruokavaliostasi pois jos vaikka toimisi.
Akne on tulehdussairas, joka pahenee jos sinulla on huono vastustuskyky. 3-6 kuppia vihreää teetä vahvistaa vastustuskykyäsi tehokkaasti.
Mutta en uskoisi kaikkea mitä netistä luen. Käy vain ihotautilääkärillä, ja saatat päästä aknestasi eroon lopullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21806Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha531749- 75674
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561