Pöytyän keskustapuolue haluaa PAKOLAISIA

Paklaispartasuita

Pöytyän kuntaan. Mitäs mieltä olette keskustapuolueen vaatimuksesta?

Tänään kuultua Kyrössä kunnanvaltuuston kokouksessa, jossa keskustapuolueen Niinimaa paasasi kovaan ääneen, että Pöytyälle täytyy ottaa pakolaisia asumaan ja kuntalaisten pitää niitä ottaa koteihinsa asumaan. Hyvin on Sipilän oppi mennyt perille kunnanvaltuutetulle!

Montako pakolais partasuuta Herra Niinimaa aikoo ottaa kotiinsa asumaan? Olis kiva tietää!

15

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moninaisuus

      Kyllä ensisijainen sijoitus kunta pakolaisille olisi ehdottomasti Oripää!
      Oripää tarvitsee kipeästi lisää väkeä, säilyttääkseen itsenäisyytensä.
      Oripäällä on kokemusta ja taitoa kohdata uudet tulokkaat.
      Oripääläiset ovat aina toivottaneet kaikki sinne muuttaneet tervetulleiksi.
      Jo nyt kunnassa asuu useita eri kansallisuuksia ja tämä on koettu vain pelkästään positiivisena asiana. Uskoisin, että kuntaan mahtuisi jopa noin 700 pakolaista vaivatta.
      Kunnassa asuu tällä hetkellä lähinnä venäläisiä, ukrainalaisia, virolaisia jne.. itäeuroopasta lähteneitä ja nyt olisikin hyvä aika keskittyä ottamaan somaleita, irakilaisia ja syyrian sotaa pakenevia, niin monimuotoisuus olisi vain rikkautta Oripäällle. Ihmettelenkin, miksi paikallinen lionsclub ei ole vielä herännyt tämän asian tuomaan mahdollisuuksiin?

    • Moskeijafani

      Moskeija Pöytyälle, niin maahanmuuttajat viihtyy Pöytyällä! Tätähän koko keskustapuolue haluaa ympäri suomen.

      • Minareetti

        Mihin Pöytyälle kannattaisi moskeija rakentaa? Pitäisikö maksattaa kuntalaisilla, vai saisiko siihen jotain valtionavustusta? Tällä tavalla ehkä saisimme niitä paljon kaivattuja pakosiirtolaisia meillekin.


    • Mosmosmos

      Moskeija Yläneelle, ehdottomasti!

      • arabiaa

        Yläneelle tulossa 100 partasuu sotalasta vuodenvaihteessa, tätähän te olette toivoneet?

        Muuttuu Yläneen kyläraitit värikkäimmiksi! :)


      • Sopeutetaanpossunpaskaan

        Karinaisten vanhainkotiin kokkarit ne laattaa


    • Keskusta

      asiantuntija puhuu keskustapuolueesta, eihän sellaista ole enään ollut vuosikausiin. Terv. Suomen Keskusta

    • keeepuuu

      Pöytyän Keskustan valtuutetuille omat partalapset kotiin asumaan, eikö olekin hyvä ajatus? Niitähän he haluavat tänne Pöytyälle, siitä vaan, mutta ottakoot omiin nurkkiinsa ja elättäkööt partalapset omilla rahoillaan!

    • painukooooo

      Sairasta. Postimerkki takapuoleen ja loiset kotimaihinsa.

    • Independence

      Ei ainuttakaan terroristin alkua tarvita elätettäväksi meidän kunnassamme meidän varoillamme, EI nyt eikä koskaan.

      • Nyymanni

        Mitä, mitä, Pöytyän Keskustahan haluaa pakolaisia Pöytyälle, kysy vaikka niiltä itseltään, kun näet niitä kylänraiteilla. Ja kiihkeästi haluatkin!


    • Uskoisin_että

      tämä herra Niinimaa, jota minulla valitettavasti ei ole kunniaa tuntea, ottaisi pari kolme semmoista 15 - 20 vuotiasta irakilaisneitosta kotiinsa. Ensin revittäisiin kasvoja peittävät rätit ja sitten muutkin ryysyt saisivat kyytiä.

      Sutinat täytyisi tieytenkin keskeyttää siksi aikaa kun entinen akankanttura heitettäisiin kartanosta ulos.

    • Häpeällistä

      Pöytyältä löytyy 13 kovasydämistä, jollei sama henkilö käytä useaa nimimerkkiä.

      Sotaa pommien alta paenneet ja hukkunut pieni lapsikaan ei pehmitä itsekkäitä ja ennakkoluuloisia sydämiä.

      Pilaatte kunnan maineen.

      • suomisuomalaisille

        Tsot, tsot, vedät sen maailmalla levinneen kuvan, jossa pieni lapsi oli hukkunut, se oli lavastuskuva, lapsen isä oli veneen salakuljettaja ja lapsen isän syytä oli, että poika hukkui. Lavastettiin sitten maailman lehdistölle säälikuvaa muslimilapsesta.

        Ja toiseksi, oletko itse tosiaan valmis ottamaan 20-30vuotiaita partavauvoja ja elättämään niitä pienessä kunnassa, jos olet, ota kotiisi asumaan ja syötä, juota ja elätä OMILLA RAHOILLASI, mutta et pysty siihen, HERÄÄ TODELLISUUTEEN JA SEURAA, mitä suomessa taahtuu päivittäin, turvattomuus on lisääntynyt ja menee hullummaksi tämä touhu, siitä vaan nim.Häpeällistä!


    • Vitonen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3392
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1337
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      104
      987
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe