Jos koneella pystyy katsomaan kaupan valmiiksi äänitettyjä DVD-levyjä, pitäisikö sillä näkyä myös nettivideot? Tulevatko DVD-levyllä testatuiksi koneen ja näytön välttämättömät ominaisuudet videoiden katselemiseksi? Nettiyhteyden täytyy tietysti toimia tämän lisäksi, muta muilta osin.
Mint/Firefoxin videotoisto?
videotesti
4479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Vlc toistaa ihan samoin kaikissa käyttöjärjestelmissä, FF käyttää sitäkin.
Se mitä tarkoitat jollain testauksella jäi epäselväksi.
Youtube-videot yms kyllä näkyy suoraan, mutta mtv:n katsomon videot vaatii lisäosan, esim KatsomoDesktop, muuten ei näy.
Katsomo on iäisyysongelma kaikissa linukseissa.....†
Katsomossa ei ole minulle mitään katsottavaa.
"Jos koneella pystyy katsomaan kaupan valmiiksi äänitettyjä DVD-levyjä, pitäisikö sillä näkyä myös nettivideot?"
Ei välttämättä. DVD-videon purkamiseen riittää jo Pentium II 300MHz prosessori, perustason nettivideoille tarvitsee nykyään vähintään joku 1.6GHz Atom tai vastaava. Teräväpiirtovideot sitten tarvitsee grafiikkakiihdytystä tai nopeampaa prosessoria.
Eli riippuu videosta ja kodekista. Selaimen kautta ajetaan myös vielä joissakin paikoissa selainlisäosia vaativia videoita. Tavallisimmin Adoben Flash Player mutta siitä ollaan kohta päästy eroon.
Eli myös käytetyllä palvelulla on merkitystä kun kaikki eivät vielä ole siirtyneet standardiin.
Mintin FF:ssä Flash-lisäosa on valmiina mutta sitähän Matti ei tiedä koska ei "harrastelijavirityksistä" perusta.
Riittääkö Intel Celeron CPU 560 @ 2,13 GHz? Youtube-video näkyy muuten, mutta tökkii kokonäytöllä.
DVD-asemalta sama video näkyy ilman ongelmia.
AC/DC - Rock N Roll Train (Live At River Plate 2009
https://www.youtube.com/watch?v=RHpClGAAvpg&list=PLsFQE5aB1i0kqyiqZL9G-dBicrI7rjg2J
Toki tiedän, mutta se pitää olla myös käytössä että Flash sisältö toimii. Se ei saa olla kytkettynä pois päältä.
Ei ole sama video. DVD:llä PAL tarkkuuden Mpeg-2 ja tuosta linkistä avautui FullHD Mpeg-4.
Voit kokeilla Youtubesta säätää tarkkuutta pienemmälle. Kokeile tökkiikö vielä 240p tarkkuudella koko ruudulla ja siitä sitten pykälä kerrallaan tarkemmaksi ja tutkit missä kohtaa tökkiminen alkaa.
Toisin sanoen Intel Celeron CPU 560 @ 2,13 GHz ei selviydy? En vieläkään ymmärrä, miksi Youtube-video tökkii kokonäytöllä, mutta näkyy sujuvasti pienennettynä?
Jos siinä ei ole näytönohjaimen kiihdytys vaikka käytössä.
tuon ikäiset näytönohjaimet selviytyä koko ruudun videosta mutta normiikkunassa kyllä.
En tiedä kiihdytyksestä mitään. Jos video näkyy pikkuikkunassa, niin asetuksista voi aina heikentää tarkkuutta siten, että video näkyy myös koko näytöllä.
En tiedä, voiko Mintissä rajata videon näyttötarkkuuden? Silloin tarkkuutta ei tarvitsisi säätää joka nettivideon kohdalla erikseen.
Se rajataan Youtubesta kun katsotaan Youtube videota.
Miksi you tube videota pitäisi juuri katsoa, kyllä se toimii kaikissa you tubesta näkyvistä videoista.
Täh?
Kuinka kauan Youtube-videoissa on ollut tarkkuuden säätömahdollisuus? Ei ole tätä ennen tullut edes mieleen, että tarkkuutta voisi säätää.
Varmaan 10v.
Aivan kuten kirjoitit, eli kyllä se muissakin videoissa toimii eikä vain ypu tuben omissa videoissa, näinhän sinä sanoit.
Kyse oli Youtube videosta eikä mistään muusta videosta.
Esim. DVD-soittimissa ei ole tarkkuuden (resoluutio) säätöä.
Se Youtuben säätö toimii Youtubessa, joko suoraan tai linkitettynä. Se ei tarkoita sitä, että kaikki maailman selainvideot toimisi tällä tavalla. Esim. Yle Areenassa tarkkuus säädetään automaattisesti.
Sinä tiedät paljon DVD-levyistä? Oletko käynyt DVD-levyjen hiontakurssin?
Kyse ei ole pelkästään you tuben omista videoista vaan kaikista you tube palvelun kautta näkyvistä videoista.
Mitä sinä jostakin dvd levyistä tähän alat sekottamaan.
En ole. Sellaista ei tietääkseni ole olemassa eikä sellainen kiinnosta.
Niin? En minä sitä ole kieltänyt missään ja se säätö tehdään sitten Youtubessa. Youtubeen voi kertoa sen haluamansa tarkkuuden joten jos on kirjautuneena sinne niin kaikki Youtuben kautta tulevat videot sitten tulee asetusten mukaisesti.
Itsehän olet kertonut käyneesi DVD-levyjen hiontakurssin peruskoulussa. Eli kyllähän olet kiinnostunut DVD-levyjen hionnasta hiekkapaperilla?
"Itsehän olet kertonut käyneesi DVD-levyjen hiontakurssin peruskoulussa."
Valehtelet. En ole kertonut tällaista.
Ainoastaan sinä selität jostain DVD-hiontakurssista: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13796988/mintfirefoxin-videotoisto#comment-80694431
Lähde sille, että kyseessä on sama käyttäjä?
Kirjoitusasun perusteella se on sama. Nimimerkki kun on "M-Hioma" ja tuo toinen "M-Hiekkapaperi". Sen lisäksi molempia kiinnostaa DVD-levyjen hiominen hiekkapaperilla ja tietävät tähän liittyvistä kursseista.
Tuossa on niin monta yhdistävää tekijää, että sattuma on epätodennäköistä. Pitäisi voida jotenkin todistaa, että ei ole sama. Ja tämä voisi nyt kertoa meille muillekin niistä DVD-hiontakursseista. Jos ei pysty, kyseessä on valehtelija.
Ja jos kerran valehtelee, mikä tahansa muukin mitä se sanoo on epäluotettavaa ellei oikeasti löydy todistusaineistoa.
Pitäis olla IP-osoite ja muut tunnistetiedot, jotta onnistuisi..
Siis tässä tapauksessa tarvitaan todiste sille, että on eri käyttäjä. Nythän on monia aihetodisteita osoittamassa, että on ilmeistä kyseessä olevan sama henkilö.
-Samankaltainen nimimerkki
-Kiinnostus DVD-levyjen hiomiseen
-Kirjoitusasu, eli typerät, heikkomieliset kysymykset ja perusteettomat väittämät
Millä perusteella kyseessä ei olisi sama henkilö?
Miten mukan samankaltainen nimimerkki ja kiinnostuksenkoh(de/teet) todistavat, että kyseessä on sama käyttäjä? Kun kyse on rekisteröitymättömästä nimimerkistä, niin sen samalla nimimerkillä voi kirjoittaa useampi henkilö. Lisäksi ihmisillä voi aivan hyvin olla samoja mielenkiinnon kohteita, eli et pysty aukottomasti todistamaan, että kyseessä olisi sama käyttäjä
"Miten mukan samankaltainen nimimerkki ja kiinnostuksenkoh(de/teet) todistavat, että kyseessä on sama käyttäjä?"
http://www.suomisanakirja.fi/aihetodiste
Kyse kun ei ole pelkästä nimimerkistä vaan myös kirjoitusasusta ja mielenkiinnonkohteista joten näin monta vastaavuutta tekee epätodennäköiseksi että kyseessä olisi kukaan muu.
Hulluja on tilastollisesti esimerkiksi varsin vähän populaatiosta joten jos niitä eksyy niin monta samaan ketjuun niin on todennäköistä että kyseessä on sama henkilö joka vaihtaa nimimerkkiä.
"--tiettyä seikkaa voidaan pitää ilmeisenä tai todennäköisenä--"
Tosi luotettavaa joo.. //sar-kas-mi
Ei kaikki videot ole Youtubessa. Se ei siis ole mikään yleispätevä ohje.
Hiekkapaperi-sekoilija saa minun puolestani painua puusepän pakinkantajaksi.
Youtuben laadun säätäminen ei olekaan ihan yksiselitteistä. Laatunappulan takaa ei nimittäin aina löydy vaihtoehtoja esim. auto(360p) lisäksi. Millä perusteilla Youtube tarjoaa vaihtoehdot?
Löytyy aina vaihtoehdot.
Stevie Ray Vaughan - Live at Montreux (1985) FULL CONCERT
https://www.youtube.com/watch?v=dIhVJnYaRX4
Win7/IE: Laatu auto(360p), vaihtoehdot auto, 144p, 230p, 360p, 480p
Mint 17.2/Firefox: auto, 360p
Korjaus:
Win7/IE: Laatu auto(360p), vaihtoehdot auto, 144p, 240p, 360p, 480p
Täsmennys: Kummassakaan tapauksessa ei ole kirjauduttu Youtubeen.
Niin eli löytyy kuten sanoin.
Mint/Firefoxissa laatuvaihtoehdot ovat auto(360p) tai 360p. Vai onko auton takana jotakin muuta kuin 360p? Vain yksi ainoa tarkkuus siis.
Miten Youtube määrittelee, mitä laatu-nappulan takana on? Nettiyhteyden nopeuden mukaan vai miten?
Edellyttääkö Yöutube kirjautumista tämänkin toiminnon täysipainoiseksi käyttämiseksi?
Se vaikuttaa ainakin millä tarkkuudella video on lähetetty Youtubeen. Ja koska videota on pakattu usealla kodekilla niin kodekin yhteensopivuus vaikuttaa, eli selaimen versio, merkki ja lisäosat voivat vaikuttaa asiaan. Samoin tietysti näytön tarkkuus kun se saadaan ohjelmallisesti selvitettyä.
Yleensä mitä vanhempi video, sitä pienempi resoluutio. Tosin tuo ei päde aukottomasti kaikkeen Youtubeen ladattuun materiaaliin.
Kiitokset vastauksistanne! Ongelmani näyttävät ratkaistuilta.
Tuo auto(360p) -video alkoikin näkyä, kun valitsin auton sijasta 360p:n. 360p näyttää olevan tarkinta, mitä koneeni kykenee pyörittämään. Auto oli ilmeisesti tätä tarkempaa laatua.