avun tarpeessa

Olen tässä noin kolmisen vuotta salaillut sukupuoli-identiteettiän. Olen 18-v transmies ja haluaisin aloittaa hoidot. Olen ajatellut lähteä hoitoihin mutta en oikein tiedä miten. Jos soitan terveyskeskukseen varatakseni ajan niin mitä minä sanon puhelimessa? Kelle minä varaan ajan ja miten selitän syyn? Ja miten pyydän terveyskeskushenkilöä lähettämään lähetteen? Entä jos hän ei suostu! Toinen kysymys. Miten pidän tutkimukset salassa. Jos äiti saa tietää niin elämästäni tulee karmeaa ja minut ehkä ajetaan pois kotoa. Äiti kuitenkin saa asian selville viimeistään siinä kohdassa kun postiluukusta putoaa hyksin kirje tai jotain vastaavaa. En voi muuttaa pois kotoa koska ei ole rahaa ja en voi myöskään muuttaa muille sukulaisille? Mitään vinkkejä?
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

No, otat ja meet sinne terkkariin pyytään lähetettä transpolille (HYKS tai TAYS) ja sitä rataa.. Hieman hakemalla löytyy ihan sanatarkat ohjeet vaikkapa tästä
http://trasek.fi/perustietoa/sukupuolenkorjaus/ohje-laakarille/
Kirjeet tulee hoitopaikoista mutta niissä ei lue päällä mitään että mistä yksiköstä ne on tulleet.

Minun oma prosessini alkoi sillä että MTK kirjoitti lähetteen TAYS transpolille ja sittemmin se meni siellä ravaamiseen eikä kukaan pistänyt hanttiin missään.. paitsi paikallisen pikkukylän lääkäri joka käski mennä kirkkoon puhdistautumaan :D

Vanhempien suhtautumiseen pitää suhtautua varauksella aina jos ei osaa aavistaa tulevaa ja etukäteen puhuminen auttaa asiaa kummasti jos aloittaa varovasti jos pelottaa.. ja ennen tutkimuksia jo kannattaa puhua asiasta ettei tule kesken kaiken jotain hirveetä hulinaa...

Tätä on vaikea oikeastaan sanoa että mitä pitäs tehdä.. kahta samanlaista kun ei ole.
Oma suku potkas pellolle ja erään suku otti avosylin vastaan..

Äänestä

Kannattaa ap . Hommata oma asunto ja sitten hakeutua hoitoihin.

Äänestä

Lähetteen transtutkimuksiin voi kirjoittaa ihan tavallinen yleislääkäri, joten terveyskeskus käy. Kuitenkin joissakin sairaanhoitopiireissä on ohjeistettu että tutkimuksiin haluavat on ohjattava ensin mielenterveyspuolen arvioitavaksi. Tähän ei pidä suostua, mutta jos käy näin niin sen jälkeen ainoa vaihtoehto on yksityislääkäri. Terveyskeskusta kannattaa kokeilla koska lääkärikäynti ei maksa mitään aika monessa kunnassa (tai enintään 16,10 €).
Lääkäri lähettää lähetteen joko Helsingin tai Tampereen tutkimusyksikköön riippuen asuinpaikkakunnasta (Helsinkiin lähinnä aivan Etelä-Suomesta). Jos lähete on eksynyt väärään paikkaan, se toimitetaan oikeaan yksikköön.
Tuo pelko että omaiset hylkää, ei välttämättä toteudu. Vanhemmat ovat voineet jo aavistella tilannetta ennakkoon. Alkuun voi tietenkin olla vastustusta, mutta koska olet jo täysi-ikäinen niin heillä ei ole enää päätäntävaltaa asioihisi. Uskoisin että pitää olla aika kova äiti joka heittää lapsensa ulos kodista, eiköhän useimmiten tilanne rauhoitu alun shokin jälkeen.

Äänestä

"Uskoisin että pitää olla aika kova äiti joka heittää lapsensa ulos kodista, eiköhän useimmiten tilanne rauhoitu alun shokin jälkeen."

-- Minut heitettiin. Siitä on tosin jo aikaa mutta äitini on edelleen sitä mieltä että se oli ainoa oikea ratkaisu, jotta "parantuisin".

Äänestä

Muihin asioihinhan tässä on aika pitkälle muut jo vastailleet, mutta tuosta halustasi pitää salassa asia äidiltäsi voin vastata. Ensinnäikin olet täysi-ikäinen, joten lääkäri tms ei voi antaa tietojasi ilman sinun lupaasi vanhemmillesi. Heitä ei sotketa prosessiin myöskään ilman suostumustasi. Lisäksi ennen kuin mitään huomattavaa muutosta tulee tapahtumaan, olet luultavasti saanut jo oman asunnon: prosessi nimittäin vie aikaa ja tutkimuksetkin pelkästään jo ilman mitään konktreettista hoitojen aloittamista voivat kestää jopa 2vuotta.
Mikäli kirjeiden tulo kotiin pelottaa, voit pyytää sairaalaa lähettämään ne jonnekin muuhun osoitteeseen kuin kotiosoitteeseesi (esim kaverille tai vaikka postista noudettavaksi jos niin haluaa). Kirjeiden päällä ei lue mitä asia koskee, ainoastaan sairaalan tunnus (Hus, tays tms), joten siitä äitisi ei saa selville mitään, ellei hänellä ole tapana avata kirjeitäsi ilman lupaasi. Toisaalta, jos tahdot keksiä peitetarinan asian suhteen ainakin aluksi, niin voithan sanoa että käyt masennuksen tai stressin takia lääkärissä puhumassa. Itse en valehtelua kannata, mutta sekin on tässä tapauksessa vaihtoehdoissa mukana.

Onnea matkaan, tie on pitkä ja kivinen (itse olen juuri kolmannesta leikkauksesta selvinnyt ja seuraava häämöttää nyt muutaman vkn sisään), mutta palkitsee kyllä. Kärsivällisyyttä tarvitaan paljon ja kannattaa suhtautua valmiiksi jo niin, että takapakkeja ja epätoivonhetkiä tulee eteen toisinaan. Ne ovat vain hidasteita, pidä se mielessä

Äänestä
  • Hieman asian sivusta. Usein sekoitetaan lahjakkaasti noita sairaalalyhenteitä kuten tuossa edellä. Asetustekstissäkin mainitaan että tutkimusyksiköt sisaitsevat Helsingin ja Tampereen yliopistollisessa keskussairaalassa, lyhenne HYKS ja TAYS. Ei siis voida puhua HUS:stä (Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri) eikä PSHP:stä (Pirkanmaan sairaanhoitopiiri). Yksiköiden lääkäritkin korostavat tätä eroavaisuutta.

    Äänestä

  • Kiitän korjauksesta. Onhan noiden eroja minulle tosiaan yritetty selitellä moneen kertaan, mutta tuppaa aina tulemaan väärät lyhenteet kuitenkin. Pitänee jatkaa harjoittelua vielä

    Äänestä

Onko sulla muna? Jos on niin olet mies. Oliko vaikeaa?

Äänestä
  • Valitettavasti ei ole aina niin yksinkertaista. Huviksesi voit googlata vaikkapa sellaisen henkilön kuin Buck Angel. Mikäli pystyt silmiä räpäyttämättä häntä sanomaan naiseksi niin mikäs siinä sitten. Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjälppän kirjoitti:

Olen tässä noin kolmisen vuotta salaillut sukupuoli-identiteettiän. Olen 18-v transmies ja haluaisin aloittaa hoidot. Olen ajatellut lähteä hoitoihin mutta en oikein tiedä miten. Jos soitan terveyskeskukseen varatakseni ajan niin mitä minä sanon puhelimessa? Kelle minä varaan ajan ja miten selitän syyn? Ja miten pyydän terveyskeskushenkilöä lähettämään lähetteen? Entä jos hän ei suostu! Toinen kysymys. Miten pidän tutkimukset salassa. Jos äiti saa tietää niin elämästäni tulee karmeaa ja minut ehkä ajetaan pois kotoa. Äiti kuitenkin saa asian selville viimeistään siinä kohdassa kun postiluukusta putoaa hyksin kirje tai jotain vastaavaa. En voi muuttaa pois kotoa koska ei ole rahaa ja en voi myöskään muuttaa muille sukulaisille? Mitään vinkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu