käyttikset ja buuttaus

Hei!

Kaksi käyttöjärjestelmää rinnakkain. XP ja 98se. Buuttauksen yhteydessä on valikko, josta valitaan kumpi halutaan käynnistää. Kuinka vaihdan näiden käyttisten paikkaa keskenään niin, että windows98 olisi käynnityksessä oletuksena. Nyt se on XP. Voiko tätä aikaa myös muuttaa???
4292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ohjauspaneeli / järjestelmä / lisäasetukset, Käynnistys ja palautuminen kohdasta asetukset / oletus käyttöjärjestelmä.

Äänestä
  • Samalta välilehdeltä voi muuttaa myös valikon näkymis aikaa.

    Äänestä

  • Ja kiitän. En vielä kokeillut, mutta uskon että tuolla tulen toimeen.

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    Samalta välilehdeltä voi muuttaa myös valikon näkymis aikaa.

    Kiitän myös ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pelle kirjoitti:

Hei!

Kaksi käyttöjärjestelmää rinnakkain. XP ja 98se. Buuttauksen yhteydessä on valikko, josta valitaan kumpi halutaan käynnistää. Kuinka vaihdan näiden käyttisten paikkaa keskenään niin, että windows98 olisi käynnityksessä oletuksena. Nyt se on XP. Voiko tätä aikaa myös muuttaa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu