Maailman menoa!

IlkkaSoukkaPS

Aivan viime aikoina Suomeen on tullut tuhansia maahanmuuttajia, joita pidetään turvapaikanhakijoina tai pakolaisina. Useimmat ovat tulleet Lähi-Idän tai Afrikan levottomilta alueilta. Kokonaismäärä on jo yli 8000 tänä vuonna. Tällä joukolla ei ole passeja eikä viisumeita eikä siis mitään henkilöasiakirjoja.

Heidät kirjataan tulleiksi poliisin toimesta ja SPR järjestää heille majoituksen, muonituksen ja muun ylöspidon, kuten terveydenhoidon. Valtio maksaa kaiken. Pakolaisuuden taikka turvapaikan tarpeen selvittäminen kestää jopa puoli vuotta.

Saksassa on laskettu, että yhdestä maahanmuuttajasta syntyy jo vastaanotettaessa kustannuksia noin 12500 euroa. Eiköhän täällä Suomessa kustannus liene ainakin sama ellei suurempi!

Turussa kaikki vastaanoton tilat tulivat jo täyteen ja uusille järjestettiin pihalle isot teltat, joissa on kuitenkin sängyt, petivaatteet ja hyvä lämmityslaite.

Tilastojen mukaan Suomessa on jo vuosia ollut asunnottomia Suomen kansalaisia noin 8000, osa jopa perheitä. Mutta ei näille SPR eivätkä seurakunnat ole tukka hulmuten järjestämässä asuntoja, muonitusta eikä muuta ylöspitoa. Osa asunnottomista asuu pitkin metsiä purkutavarasta ja muovista kootuissa majoissa aivan surkeissa oloissa.

Suomessa monikulttuuriset suvaitsevaiset järjestävät jopa mielenosoituksia ulkomaalaisten paremman palvelun puolesta mutta oman maan köyhien ja asunnottomien puolesta he eivät korvaansa lotkauta! Hävettää!

1

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AllahOnSuuri

      Ei kai auralainen ole huolissaan, koska edes Auran Nuortentaloa ei ole otettu 800 mamun asutettavaksi. Eivätkä mamut viitsi kävellä Auran keskustaan ryöstämään tai raiskaamaan. Pitäisi olla autokuljetus. Toki he voivat varastaa lähiseudulta autoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe