Tuli auton mukana mutta siinä ei ole mitään johtoja.
Saako siihen jostan latausjohdon?
Saako siihen jostan latausjohdon?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
saa
no hyvä
eipä kestä.
Latausjohdoksi kelpaa mikä tahansa saman USB-liitintyypin latausjohto eli vaikka yleismallin tupakinsytkälaturi leveillä USB-pistokkeilla ja siihen sopiva välijohto, löytynee joka tavaratalosta tai tokmannilta tms.
Toki merkkikamaakin voi ostaa
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/14507/cvvjf/TomTom-autolaturi
Kiitos.
Yritetty on, ei käy.
Tehty tahallaan kippura kärkiseksi ettei tavallinen suora pää käy kuin veistelemällä jos uskaltaa.
USBi oe lataa, tarvitaan joku kumman kokoinen pyöreä 5 v liitin
Minulla itsellä on vielä käytössä samanlainen Tomppa ja kyllä se latausliitin on laitteen pohjassa oleva mini-usb liitin, ja sen latausjohdon toisessa päässä sitten on se tupakansyt.liitäntään sopiva pistoke. Se "kumman näköinen pyöreä" takana ylempänä on käsittääkseni lisäantennin liittämiseksi tarkoitettu.
Eiköhän olisi aika hankkia uusi navi tai kysäistä auton myyjältä miksi mukana tulleissa varusteissa ollut kaikkia oleellisia varusteita mukana.
En tunne mallia mutta olen kohdannut sekä mini- että micro- usb-liittimiä ja vielä sellaisia joissa on yksi pinni vähemmän ja kulma viistottu. Olisko hän paikallaan käyttää sitä jossain elektroniikkaliikkeessä niin asia selviää...tai sitten pyytää osa entiseltä omistajalta?
USB liittimiä on monia erilaisia, tomtom onessa ja XXLssä on ainakin peruspikku-USB "taitetuilla sivuilla" (lieneekö Mini A-tyyppiä), normipiuhan pistokeen muovit on usein hieman liian paksuja päältä sinne liittimen upotettuun koloon.
https://fi.wikipedia.org/wiki/USB
Miten TOMTOM:in saa lopettamaan sähköpostiviestien tulemisen? Itsellä hajosi TomTom navigaattori jo yli 2-vuotta sitten mutta aina sieltä tulee sähköpostiviestejä.
Nyt on toisen merkkinen navigaattori käytössä ja sieltä ei tule yhtään sähköpostiviestiä. Laite toimii kumminkin vallan hyvin vaikka onkin liki 2-vuotta vanha ja kartat ovat päivittyneet niinkuin pitääkin. (siis ilman sähläpostiviestien tulvaa)
Onko TomTom pelkästään sähläpostiviestien tulvakone?
a) hanki useampi sähköpostiosoite ja laita tämän tyyppiset nettikaupat menemään omaansa
b) sähköpostin alareunassa on linkki "peru tilaus"
Ja loppuu ne aikaa myöten muutoinkin, minulla kaksi tomtomia, eikä vanhemmasta ole tullut aikoihin posteja, kun en ole sitä päivittänyt useaan vuoteen.
USB liitin käy, mutta se ei todellakaan lataa vaan on kompuutteria varten.
Sen vieressä on pyöreä liitinreikä ja siinä on liittimen symboli, keskinastassa ja teksti 5V. Koko on joku omanlaisensa.
Auto on esiomistettu ja hankittu sekundääriseen käyttöön.
Kun autoja on useampi saisi kaikissa olla valmiina vaikka halppis navi, tämä nyt olis ollu ilmanen.
Ostin pikkasen uudemman ja maksoin siitä kympin ja se on kolmannessa perheen autossa.
Lieneekö sitten alkupään One malleja, tuohon omaan kun tökkää usbin kiinni, niin latausvalo syttyy. Eikä ole mitään pyöreitä liittimiä vieressä.
Tosin jos akku on aivan kaput, ei välttämättä lataannu enää millään...