Sertralin Orion

00syntynyt

Olen 15-vuotias tyttö joka on kärsinyt traumaperäisestä stressihäiriöstä, masentuneisuudesta ja ahdistuksesta noin puolen vuoden verran. Lääkäri määräsi minulle sertralin orion-masennuslääkkeen, jota olen nyt 2 pv syönyt. Olo on ollut sen jälkeen kamalan ahdistunut ja pelkään että lääke jättää muhun pysyvät jäljet :(
Osaako joku neivoa mitä pitäisi tehdä? Annos on siis 50mg joka aamu

13

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsadfg

      Kerro lääkärillesi äläkä täällä jauha paskaa.

    • Neitipaniikki

      Kannataa ottaa lääkäriin yhteyttä ,mutta aika isolla määrällä olette aloittaneet lääkityksen. Itselläni alkoi lauantaina samainen lääke ja aloitus oli puolikas eli 25mg viikon ajan josta nosto kokonaiseen tablettiin eli 50mg. Alku oireista varoiteltiin ,että paniikki ja ahdistus paheneee ekan 2vko aikana jonka jälkeen alkaa tasaantumaan. Itse olen huomannut ,että muuta tuntu lääkkeen otosta alkaa panikointi ja huono olo jota kestää iltaan saakka. Yöt ja aamut ennen lääkettä menee hyvin ja olen jopa huomannut että positiviisiakin vaikutuksia olisi mahdollisesti. Mielenkiinto alkanut tulla eri asioihin takaisin. Mutta tosissaan ota yhteyttä lääkäriin jos tuntuu ettet kestä olotiloja!

      • 00syntynyt

        Kuinka vanha olet? Itteeni huolestuttaa kanssa se että mitää SSRI lääkkeitä ei suositella alle 18-vuotiaille ja 15 kun olen


      • tositarinat

        http://ssristories.org/category/drug/zoloft/
        Zoloft on Sertralinin rinnakkaisvalmiste. Kokeneet kertovat tuolla sivustolla.

        Kaikki SSRI-valmisteet tuhoavat sukupuolihormonit ja aiheuttavat hedelmättömyyden/impotenssin. Samoin osa altistaa koulumurhiin, joista tositarinoita mm. Suomesta tuon sivuston etusivun kautta.


      • NeitiPaniikki
        00syntynyt kirjoitti:

        Kuinka vanha olet? Itteeni huolestuttaa kanssa se että mitää SSRI lääkkeitä ei suositella alle 18-vuotiaille ja 15 kun olen

        Itse olen 31vuotias mutta olen ensimmäisen kerran syönyt juurikin sinun iässäsi paniikkihäiriöön lääkkeitä. Kannattaa soittaa sinne lääkäriin ja kertoa huolensa. Pelkkä lääkityshän ei poista ongelmaa ,mutta on hetkellinen laastari. Ei kannata välittää noista inhottavista komenteista alla!!!!!


      • Aikamoista tuubaa siellä näyttäisi tosiaan olevan. Itse syön tuota samaa lääkettä 150mg per aamu ja olen mielestäni saanut omaa tahtoa lisää sen avulla: on alkanut tekemään mieli pitää puolensa.


    • Varmin-tapa-tuhota-

      terveys on syödä ssri-myrkkyjä.

      Varma tie maanpäälliseen helvettiin.

      • tloZ

        Kuinka niin? :0


      • tässä-pahimpia-

    • thtwrtrjewy

      Ei kannata päätänsä lobotomoida varsinkaan noin nuorena. Saatat säästyä pysyviltä aivovaurioilta, kun ymmärrän nyt lopettaa käytön.

      Hakeudu jonnekin missä saat oikeaa apua syihin miksi voit huonosti. Syyt ovat elämässä.

    • sssrrriii

      Täällä taas osa noita tohtori tolosia! Parasta vaan tilaa lääkärille aika ja kertoo jutuistas. Ota vaik joku läheinen mukaas jos muuten pahalta tuntuu mennä.

      • Olet-oikeassa

        tolla ohjeella pääsee aivan varmasti eläkkeelle 18-vuotiaana ja siinä se sitten oli, koko elämä. Loppu on paskaa.


      • sssrrriii
        Olet-oikeassa kirjoitti:

        tolla ohjeella pääsee aivan varmasti eläkkeelle 18-vuotiaana ja siinä se sitten oli, koko elämä. Loppu on paskaa.

        Niin se menee, ssri-myrkyt tuhoavat ihmisen aivot kokonaan ja peruuttamattiomasti. Senjälkeen ei ole muuta puuhaa kuin odottaa kuolemaa vaikkapa 60 vuotta, ilman elämää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      233
      6751
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      28
      3423
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3258
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3018
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      98
      2708
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2603
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2338
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2094
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      51
      1830
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      84
      1736
    Aihe