Hyvä ohjelma jossa ex-lestadiolaisia
Yle_on_hyvä
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mitä ajatuksia teissä herättää se, että perhe hylkää sellaisen jäsenensä, joka ei halua kuulua samaan yhteisöön, kun muu perhe?
Onhan tuokin perheenjäsen Jumalan edessä yhtä arvokas, kun te muutkin.
Tuntuu ihmeelliseltä, että jos joku poikkeaa käytöksellään yhteisönne tavoista, niin häneen kohdistetaan hengellistä väkivaltaa.
Ajatelkaapa, miten pitkämielinen on Jumala. Miksi emme voisi pitää tuota ihmistä rakkaana sisarena ja veljenä ja ajatella, että Jumala aikanaan kirkastaa hänelle myös tuon tapa-asian.
Oli liikuttavaa, kun ohjelman päähenkilö, (yhteisöstänne erkaantunut, mielestänne kadotuksen lapsi), menee pyytämään esimieheltään anteeksi sopimatonta käytöstään.
Kyllä sen täytyy olla itse Jeesus, joka johdattaa häntä parannuksen askelille. Katuvainen ihminen on Jumalan silmäterä. Miksi te olette hylänneet hänet?
Jumala antaa aivan oman kunniansa vuoksi hänelle synnit anteeksi. (Tai oli jo antanut).
Mieleeni tulee tuhlaajapoikavertauksesta vanhemman veljen sanat:..., mutta tuo Sinun poikasi, joka on tuhlannut..., annoit Sinä tappaa sen syötetyn vasikan..."
Huomaatteko, tuon naisen, jota te ette pidä sisarenanne/veljenänne, Jumala johdatti katumukseen ja syntien anteeksiantamukseen. Jumala antaa katuvaiselle syntiselle synnit anteeksi. Hänhän edelleen uskoo Jeesukseen, niin kuin teidänkin pitäisi.
Eihän tässä perhe ollut hyljännyt. Vaan parvi käski hyljätä perheen. Missä ne perheen vanhemmat oli? Aika noloa tuollatavalla nolata poisolijoita ja arvostella heidän tekemisiään vain yksipuolisen tiedon pohjalta. Suorastaan sivistymätöntä. Tuli mieleen juoruämmät kyläkaupan portailla.
Oli todella hyvä ohjelma. Itse olen kans joutunut pysähtymään. Olen ollut samalla tavalla hukassa itseni kanssa, kuin ohjelman päähenkilö Johanna. Olis kiinostava tietää kuka tämä Johanna on?
Johannan kertomus on aivan normaalia käytöstä vl-yhteisössä. Itse siellä eläneenä 40 vuotta tiedän tälläiset kertomukset. Kun joku lähtee yhteisöstä, muut sinne jäävät puhuu keskenään asiasta, lähinnä kauhistelee ja voivottelee ja kertoilee, että miksi hän ehkö lähti, etsitään syitä jne. siis silleen puheissa vaan. Harva, harva juttelee lähtijän kanssa asiasta suoraan mitään. Harva on edes sellaisen kanssa missään tekemisissä, sillä hän voi pian vetää "minutkin" pois tästä ainoasta oikeasta uskosta, tulee pelko tilalle. Tiedän se omasta kokemuksesta. Elämä jatkuu vaan sitten joukossa niiden kanssa jotka on VL-yhteisössä sisällä. Identiteetti kasvaa VL-yhteisön sisällä, sellaisten kanssa voidaan tehdä, harrastaa, kyläillä, joilla on ns. sama henki. Sama henki kertoo, että jo tuntemattomat on ns. tuttuja, se on aika jännä juttu, nuorempana mietin asiaa ja siksi liikkeestä lähteminen itselle oli kova henkinen paukku. En ole koskaan ihan 100% selvinnyt.
--
Mutta kyllä ihmisyys ja inhimillisyys tulisi olla kaikkia ihmisiä kohtaan samanlaista. Ei tiedä milloin itseä kohtaa jokin juttu jolle itse ei voi mitään! silloin viimeistään sellaisen omahyväisen silmät avautuu ja oho..
Meidän tulisi rukoilla vanhoillislestadiolaisten puolesta, että he ymmärtäisivät, että jos joku "hieroo sunnuntaina käsiensä välissä liian monta tähkäpäätä ja vieläpä ruokailisi pesemättömin käsin", niin he eivät alkaisi erottamaan häntä joukostaan. Ei kristityn tarvitse syntiä hyväksyä, mutta myös lankeemukseen joutunut ihminen on lähimmäisemme.
Ulkonainen tapa, vaikkapa poikkeaisi kristityn ihanteesta vaatimattomaan ja yksinkertaiseen elämäntapaan, ei koskaan saisi olla ihmisten välisten hylkäämisten perusteena.
Mitenkä saataisiin vl:ien keskuuteen lämpöä niin, että he kokisivat ulkopuoliset ihmisetkin oikeasti lähimmäisinä.
Jeesus seurusteli syntisten kanssa ja osoitti heille rakkauttaan ja huomiotaan. Kokemuksesta tiedän, että rakkaus, jota ei koe ansainneensa on hyvin puhuttelevaa.
Jeesuksen aikana lainoppineet vihasivat samarialaisia, vaikka heillä oli myös juutalaisten usko. tuntuu, että vl:t suhtautuvat meihin muihin lestadiolaisiin, kuten lainoppineet samarialaisiin.
On se uskomatonta että tuollaisten kulttien annetaan toimia edelleen rauhassa sivistysmaana itseään pitävässä maassa????
Edellä sanaa "...kulttien...". Kirjoittaja käyttää sekulaarin sosiologian termejä, jotka eivät tavoita hänen tarkoittamaansa kohdetta. Muutamat ns. exät ovatkin tehneet juuri sosiologista tutkimusta. Sosiologiassa on usein ollutkin pyrkimyksenä selittää pois sellaista, mikä näyttää kuuluvan ihmisenä olemiseen hänen historiansa varhaisista vaiheista lähtien. Ihmiset etsivät elämäänsä sellaista merkitystä, johon sekulaari sosiologia tai muu tiede tai tieteellinen ajattelu ei pysty antamaan vastauksia. Siksi uskonnonvapautta on syytä kunnioittaa. Täysin sekulaari ihminen palvoo luotua Luojan sijasta eli se on epäjumalan palvontaa. Jumala on ihmiselle sellainen, johon hän perimmältään luottaa kuten Luther sanoo. Ellei hän turvaa elävään Jumalaan, hän turvaa silloin johonkin luodussa maailmassa. Voi kysyä, millaista sellainen turvaaminen on.
Muuta pohjoiskoreaan.
'Sivistysmaassa' hmm ai Suomiko? Riittää kun lukee suomi24.fi keskusteluja/mielipiteitä niin huomaa millainen kansa suomalaiset on.
Mutta tähän asiaan, järkyttäävää jos joku ajautuu itsemurhaan sen takia, että hänet on eristetty esim. omasta perheestä. Miten lie omaiset, jos sellaisena edes enään itseään uhrille pitävät, kestävät sen tiedon kanssa. Veri vettä sakeampi.
Tätä on siis Yle tänään. Muistin juuri miksi en katso Ylen ohjelmia. Niissä ei ole mitään katsomista. Tavallisten suomalaisten parvia näen päivittäin kaduilla ja joka paikassa aivan tarpeeksi. Miksi helvetissä minun pitäisi katsoa niitä vielä tv:stakin. Jos haluan tietää, mitä tavallisten suomalaisten muodostamien parvien älyllä saadaan aikaan, voin lukea vaikkapa budjettiehdotuksen tai katsoa ulkomaankaupan tilastoa viime vuosilta.
Nuokin ovat tukkineet tuttaviensa sähköpostit ja facebook tilit kertoessaan olevansa illalla, ajatella, ihan TV:ssä. Siis ihan totta! Eiiiiii! Ihanaaa! Olit muuten tosi upee siinä, siis niin tavis. Sua taviksempi ei takuulla voi olla kukaan! Älä, ootko tosissas? No kylhän mä aika tavallinen oon.
Ohjelmassa kauhisteltiin jos uskovaiset eivät enään pidä yhteyttä entiseen tapaan uskonsa kieltäneeseen. "Miten tämmöisiä yhteisöjä voi olla olemassa?" ohjelmassa ihmeteltiin. No nyt tuli yksi yhteisö lisää. Tämä parviäly-yhteisö joka kehotti ex-vl-naista katkaisemaan kaikki yhteydet vl:iin. Eli toimivat juuri niin kuin kauhistelivat VL:n toimivan. Itse asiassa VL:ssä kehotetaan olemaan yhteyksissä näihin lähteneisiin. Jostain syystä elämänmenot ja meiningit on niin erilaisia että ne vaan ajautuvat erilleen. Että aikamoinen parvi.
Hyvin leikattu ja liimattu. Saatu näyttämään siltä miltä ohjaaja halus.
Huijausta. Ohjelmaan osallistuu vapaaehtoisia ihmisiä auttamaan ihmistä ongelmissa. Kuitenkin sinne pyydetään tietyn katsomuksenomaavia henkilöitä ja heille maksetaan siitä palkka.
Ihmettelen kyllä miten Johanna kehtaa julkisesti alkaa vanhempiaan moittimaan. Niin paljon ovat lastenhoidossa auttaneet ja muutenkin. Voipa joutua nyt etsimään hoitopaikkaa muualta.
vaeheeseen
En jaksa avata enkä katsoa ohjelmaa, on niin paljon oikeaa elämää, ettei siihen ruutuaikaa paljon mahdu. Kerron jotain omista kokemuksistani ja mitä olen kuullut, ne saattavat olla erilaisia kokemuksia kuin joidenkin ex-vl:ien. Olen itse vl. Olen pyrkinyt ja onnistunut pitämään hyvät välit kaikkiin sisaruksiini, sekä vl-uskoa tunnustaviin että vl-uskon kieltäneisiin. Kaikilla tilanne ei ole yhtä hyvä. Osa uskonsa kieltäneistä suhtautuu vihamielisesti vl-uskoon. Tiedän henkilön, joka väsyi siihen, kun sisarukset lähettelivät jatkuvasti linkkejä vanhoillislestadiolaisuudesta kertoviin tarkoituksellisen negatiivissävytteisiin kirjoituksiin. Ilkeilyltähän sellainen tuntuu ja sitä se onkin. Tiedän henkilön, jonka ex-vl-sukulainen suureen ääneen väitti suurperheellisen vl-siskonsa kuullen käsityksenään, että suuressa perheessä lapset eivät saa tarpeeksi rakkautta ja huomiota. Ko. sukulainen itse vei omat kaksi pienokaistaan itkemään päiväkotiin, kun olisi ollut liian rankkaa hoitaa heitä kotona. Massan mukana uskaltaa. Tiedän henkilön, jonka sukulainen tungetteli vl-perheen asioihin sanomalla, että teillä on jo nyt niin paljon lapsia, että alkaa riittää, nyt teitä on varoitettu. Ex-vl:t ilkeilevät, ivaavat ja piikittelevät jatkuvasti suurperheellisiä vl:ia. Kun voimavarat menevät lapsiperheen arjen pyörittämiseen, ei ole halua aina lähteä ilkeiden sukulaisten luokse. Monien ex-vl-naisten ainoa motiivi kanssakäymiseen vl:ien kanssa vaikuttaa olevan katsella vl-naisten mahoja, jotta pääsee juoruilemaan niistä ryyppykimuleidensa kanssa. Ehkäpä "sukulaistensa hylkäämät" ex-vl:t voisivat vähän korjata omaa käytöstään, se nimittäin ei useinkaan ole mitenkään mallikelpoista, kaukana siitä.
Ei hyvän maun mukainen ohjelma. Yksipuolinen kuva perheestä. Teinit eivät ole aina helppoja ja rajoja pitäs asettaa kaikissa perheissä. Parven asenne uskomattoman suvaitsematon. Vai oliko tässä jutussa mikään niinkuin todellisuudessa on? Oliko tämä vain ohjaajan tapa hankkia elantonsa?