Huonompia kokemuksia protusta

neganega

Elikkä protuleirejä tunnutaan hehkuttavan jokaikisessä paikassa aivan uskomattoman paljon. Mutta älä kuitenkaan tee sitä virhettä, että odotat liikoja.

Jos ahdistut helposti ja sinun on vaikea saada kavereita, niin en suosittele leiriä sinulle. Ensimmäiset kolme päivää voi olla pelkästään sitä, että melkein täriset, olet aikalailla paniikissa, haluat vain pois. Itselläni ei siis ole mitään paniikki- tai ahdistuneisuushäiriötä, eikä sosiaalisten tilanteiden pelkoa.

Tuon jälkeen alkaa jo vähän helpottaa, mutta niinsanotut "kaveriporukat" ovat jo syntyneet, ja huomaat ettet kuulu niistä mihinkään. Ihmiset ovat ystävällisiä, leikit ja keskustelutuokiot ovat mukavia, mutta silti sinua harmittaa kun et oikein ole tutustunut keneenkään samalla tavalla kuin muut.

Loppujenlopuksi leiristä jäi käteen lähestulkoon vain se tunne, etten voi saada kavereita, etten osaa tutustua ihmisiin, että olen liian huono mihinkään.

Tosiaan, suosittelen kyllä leiriä lähes kaikille, mutta niinkuin alussa sanoin, jos ahdistut helposti niin en suosittele.

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mirka.888

      Riparia en voi suositella kenellekään.

    • JR---------------

      Jos ahdistut helposti on aika laaja määritelmä...

      Itse ainakin näkisin protuleirejä käyneenä, että nimenomaan protu on se paikka jossa kannattaa yrittää päästä omasta ahdistuksestaan eroon. Suhteellisen pieni porukka (max 16 leiriläistä), joista yleensä suurin osa tai jopa kaikki ei tunne toisiaan ja viikko aikaa. Lisäksi vapaaehtoisista vetäjistä koostuvat tiimi tekee kaikkensa, että jokainen pääsisi mukaan leiriporukkaan.

    • Protulle.Mars

      Protulla on myös se hyvä puoli, ettei siellä tuputeta satuja totena niin kuin riparilla tehdään.
      Kirkko on häikäilemätön lasten hyväksikäyttäjä.

    • yhngtv

      Aloittajalle...
      Ei se ole protuleirin vika, että sinulla on ominaisuuksia jotka ovat poikkeukselisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      472
      6723
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3998
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2164
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      148
      1521
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1376
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1228
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      71
      1204
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1129
    Aihe