Tappaminen syyntakeettomana

Jos tappaisi jonkun syyntakeettomana, niin kauan pakkohoidossa joutuisi minimissään olemaan?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Se lienee järjestelmän päätettävissä. Ekakertalaiselle elinkautinen lienee parempi vaihtoehto, eli tapat vaan ihan silkasta murhanhimosta, mutta ei-suunnitellusti. Pääset ulos komessa vuodessa, etkä saa hullun papereita.

Äänestä

Niin kauan, että todetaan tarpeeksi terveeksi siirtymään avohoitoon. Kauanko se on, on mahdoton sanoa etukäteen.

Esimerkiksi Jammu-setä oli ensin vankilassa tuomiovuodesta 1989 vuoteen 2000 ja siitä pakkohoidossa kuolemaansa asti vuoteen 2012.

Äänestä

Eli olisiko mahdollista päästä pakkohoidosta esimerkiksi vuoden jälkeen pois, jos jonkun on tappanut syyntakeettomana?

Äänestä
  • Teoriassa kyllä. Aika lyhyellä hoitoajalla Suomessakin ainakin yksi on selvinnyt, mutta taisi se nyt enemmän kuin vuoden olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pohdiskelija123 kirjoitti:

Jos tappaisi jonkun syyntakeettomana, niin kauan pakkohoidossa joutuisi minimissään olemaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu