Olen tässä muutaman kuukauden miettinyt, että jospa sanoisin itseni nykyisestä työpaikasta irti ja aloittaisin yksityisenä siivoamisen. Nykyään kun moni haluaa ottaa töihin pienyrittäjän ja kuulemma töitä olisi. Eikä tarvis isossa firmassa nyhtää pikkupalkkaa, kun johtajat nostaa optioita
pitäiskö alkaa yksityisyrittäjäksi
xxpk
650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Millaista siivousta olet ajatellut tehdä? Koti- vai yrityssiivousta?
Järkevä ajatus, jos sinulla on yrittäjältä vaadittavia ominaisuuksia.
Hanki kuitenkin varmoja asiakkaita ennen kuin sanot itsesi irti nykyisestä paikastasi.
Tosipaikan tullen ei monikaan töitä luvannut niitä ainakaan heti voi järjestää.
Älä rupea frankkariksi tai mene kenenkään tuntemattoman kumppaniksi. Joudut vain huijatuksi.
Yksin, itselle tehty työ on vapaata ja raha jää itselle.
Tosin sitä rahaa ei kasapäin jää käteen. Toimeen kuitenkin tulee hieman paremmin, toisen palveluksessa olevaan verrattuna. Maksa riittävä eläkemaksu.
Aikaa saattaa mennä riittävän asiakaskannan saamisessa.
Sitten on hyvin asiat, kun voi sanoa huonoimmille asiakkaille hyvästit. Huomaat sen sitten aikanaan, toivottavasti. Tulee hyvä olo. Kaikki asiakkaat eivät ole ns. hyviä asiakkaita, osa aivan per***stä.
Ainakin alussa joutuu kestämään kaikenlaisia luonteita.
Ja tosiaankin: EI MIHINKÄÄN KETJUUN, EIKÄ KAVERIKSI PERUSTETTAVAAN OSAKEYHTIÖÖN. Muista tämä aina.
Mutta mistä asiakkaita? Itse olen tehnyt toimistosiivousta, mutta kotisiivous olis mun juttu. On ihana saada auttaa toista ja varsinkin se tunne, että koti on siisti on ihana!
Varmaan kyky markkinoida ja mainostaa on keskeisellä sijalla. Varattava aikaa markkinointiin. Täytyy muistaa, että kun siivotaan toisen kodissa, niin ollaan oikeasti toisen kodissa. Omat mieltymykset siitä mitä on siisti ja puhdas eivät aina osu yksiin asiakkaan näkemysten kanssa. Pidetään kiinni siitä mitä on sovittu ja tehdään työt aina erinomaisesti ja huolella. Jo se että asiakkaan suosima sisustustyyli on aivan toiselta planeetalta kuin omasi yllättää sinut. Asiakkaan arvomaailma ( politiikka, uskonto, musiikkimaku jne.) on varmaan erilainen kuin omasi. Sinua varmaan tentataan jollain tavoin matkan varrella. Eli joudut sparraamaan itseäsi huomattavasti enemmän kuin toimistosiivouksessa. Mutta joskus vaan täytyy tehdä se hyppy tuntemattomaan. Menestystä !
Oletko tehnyt paljon kotisiivouksia? Itse tein niitä eräässä yrityksessä, ja täytyy sanoa että eri kotitalousasiakkaat ovat erilaisia. Osa on ns. normaaleita/mukavia, sitten on niitä nipoja jotka löytävät aina jotain mistä valittaa. Joukkoon saattaa tulla jopa sellaisia asiakkaita jotka testaavat siivoustasoasi sellaisella tempulla, että laittaa jonkun pienen roskan jonnekin. Jos se roska ei ole siivouksen päätyttyä hävinnyt, syntyy kamala älämölö. Olen tämän itse kokenut, mutta tätä on sattunut myös eräälle ystävälleni jolla on oma siivousfirma (tekee työt yksin, ei muita työntekijöitä). Kotisiivous ei sinänsä ole vaikeaa mutta se on tosi tarkkaa. Luonnollisesti yksityiset ihmiset ovat siivousjäljestä tarkempia koska he maksavat palkkasi ja käyt heidän kotonaan. Jotkut haluavat olla kotona kun siellä siivotaan, osa antaa avaimen että siellä käydään kun he ovat töissä.
Ei paha idea jos sisua riittää. Muista kuitenkin että oman firman pystyttämisessä on aikamoinen paperisota. Kannattaa käydä ensin vaikka yrittäjäkurssi tms että saat perustietoa siitä mitä vaaditaan oman yrityksen pyörittämiseltä, verotuksista, vakuutuksista yms.