Nyt kokemuksia ilmoille! Onko S40 oikeasti hyvä auto? Vm. 2005-2007 on kiikarissa ja kilsoja mielellään alle 150t. Mutta kannattaako? Hyviä ja huonoja puolia kaipailen.
Kannattaako?
5
203
Vastaukset
- Zastavankardaani
V50 2007 2.4i Momentum, toinen omistaja
130000km - Etuiskunvaimentimet
180000km - VVT-yksikkö samalla jakopää
201000km - Etupyörien laakerit, öljyloukko
Pitäisi laittaa :
- Kuskin jakkaran sukeltajankangas repeillyt
- Käsijarrun kortsu ratkennut
- Kuskin oven sähköjen liitintä pitää rassata ajoittain, pinnit kuluneet
- Imuilman esilämmitystötterö resonoi, hakaset murtuivat ilmastointihuollossa
- Jarrupalat joka kulmaan, mahdollisesti etulevyt vaihtoon
- Luultavasti pyäräntuennan niveliä menee kohta vaihtoon, ei ääntele eikä oireile mutta orginaali kamaa vieläkin alla
Huollettu Volvolla 200000km asti ohjelman mukaan, nyt siirrytty " laitetaan tarpeen mukaan " systeemiin.
Kiva ajaa, täsmällinen ja tukeva. Riittävä suorituskyky, ei mikään raketti tosin. Luotettava, ei kertaakaan edes uhitellut jättävänsä tielle. Lämmin talvella. Riittävät mukavuusvarusteet, ei mitään eksoottista mutta kaikki mitä normi käytöllä voi kaivata. Toistaiseksi ruostevapaa yksilö.
- Pieni takahutlari. Matala alusta, mökkitiellä keskipolanne paukkuttaa pohjaa. Lyhyet ajovalot huonot. Sähköinen kaasupoljin, aiheuttaa kylillä välillä aika kulmikasta menoa. Arka maalipinta, skraamu jää kun katsoo edes vähän tuimemmin. Ovien tiivisteet pitää läpsiä ajoittain takaisin pokkauksiin. Vaihteisto jäykähkö talvisin.
Ihan hyvä vaunu tuo on ollut, vaihtuu näillänäkymin saman konsernin tuotteeseen jossain kohtaa. - LadyV
Ostin S40 2004 automaatin vajaa 2 vuotta sitten. Ajettu vain 100000 tuolloin. Siisti sisältä ja päältä. Samalla piti vaihtaa jarrupalat ja jarrulevyt osittain. Meni sit katsatuksesta tietty upeesti.
Vuosi käytössä niin huollossa huomasivat etuakselin tulpat huonoiksi. Korjautin ne samalla halvalla tyypillä joka vaihtoi ostaessa jarrupalat ja levyt. Ei ole tullut kalliiksi. Olen ajanut nyt itse jotain 12500. Pikkusen kolhasin peltiä piikkiseen orapihlajaan, naarmu häipyi vahalla.
Hyvin pelaa, ihana ajaa. Lämmin, ABS jarrut ja luistonesto. Viimeisessä katsastuksessa kehuttiin: "Hyvä auto, hyvässä kunnossa pohja ja kaikki ;)). Nätti kuin karamelli ja näpsä naisella. Poikani ajaa pikkusen vanhemmalla Saabilla, nuori kun on ja pitää säästää asuntoon. Hänkin lainaa milellään mun karkkiani jos oma on huollossa tms.
Auto tuli minulle näin. Halusin Volvon. Kysyin tutulta Volvo mekaanikolta mikä Volvo ?? Hän neuvoi tämän mallin. Niissä ei kuulemma vikoja juuri ole. Itsekkin ajaa Volvo S 60:llä.
Maksoin jotain pikkusen alle 10.000 luokkaa. Ostin yksityiseltä mutta auton tarkasti ennen ostoa tämä ihana mekaanikko ;)). - kuluvia_osia_taas
Onko tässä Volvon 2.4:ssa ketjukone?
Meillä on tätä harkittu ajokortin saavalle lapselle; varmaan turvallinen ja vakaa ajettava, mutta näyttää aika vikaiselta laitteelta vs. japanilaiset. Harkitaan vielä.- hintalaatu
Pikkuvikojen korjaus on halpaa. Auto ihan ok.
- Koivikko-
Hihnakone
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999530Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764947Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.524657Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92411Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051632- 451448
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota561377Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491321Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651281