Oravanpoikasia otettu, emo kuollut

Oravanpoikanen1

Otettiin 3 oravanpoikasta sisälle tänään, Emo oli kuollut. Ikää ei tiedetä. Miten nyt näiden kanssa tehään, Ei kyllä pärjää luonnossa ilman emoa, mitä pitäisi ruokkia, ja mahdolliset muut?

9

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stardustO9

      Luulisin, että syyspoikasten kanssa se ei ole niin helppoa kuin kevätpoikasten. Tähän jää kovin vähän aikaa sopeuttaa ne luontoon ennen talven tuloa. Jos ne ovat vielä pieniä ja kömpelöitä, niin hoitele niitä aluksi sisätiloissa ja siirrä niiden häkki, tai mikä rakennelma se sitten onkin myöhemmin ulos, jotta niillä on tuttu ja turvallinen paikka talveksi.
      Oravanpoikasten hoidosta on keskusteltu aiemmin http://keskustelu.suomi24.fi/t/13742184/luonnonvaraisen-oravan-elinika

    • KurreOli

      Löydt oravanpoikasen hoito-ohjeet netistä googlaamalla oravanpoikasen hoito-ohje. Em. on Korkeasaaren ohje ja, kun tulee pulmia, niin kysy minulta. Kasvatin sokeata oravanpoikasta reilun kk:n ajan. Tsemppiä.

    • OravaNiinNopeaIlmestys

      Onko ketjun aloittajalla ollut kovasti kiireitä vaiko mistä syystä ko. ketjua ei ole jatkettu. Olen kiinnostunut tietämään, että mikä on oravanpoikasten laita nyt. Tvsti kuitenkin onnellisemmin kuin minulla.

      • kysyvällevastataan

        No mitä murheita sulle nytten on eteen tullut?


      • 23.6.-3.8.15

        Mun rakas kurre kuoli tapaturmaisesti kesälomareissulla. Kurreni painoi kesäkuun lopulla 89 g ja heinäkuun alkupuolella jo reilu 130 g. Ja, kun kurre menehtyi, niin painoa saattoi olla jo noin 200 g. Kurre oli mun elämän suola elämänjanoinen ja eläinrakas kuin olen. Mun vanhempi lapsi sanoi, ettei kurre viihdy häkissä ja näinhän se oli. Ja, kun vieraalla maalla oltiin, niin annoin kurren sitten vapaana juoksennella ja, kun tapaturman jälkeen eläinlääkärille soitin, niin el. sanoi, että kurrellani oli maailman huonoin säkä. Kurre kuoli sillä tavoin, että pentu oli ostanut halppiksesta itselleen pari valokuvakehystä eläintensä kuvia varten ja kurrepa ketteränä viipeltäjänä hyppäsi sohvan käsinojalle lojuneiden kehysten päälle ja sai raamit niskaansa ja tämä oli sitten tervemenoa rakkaalle oravallemme. Ihmisemo meinasi saada slaagin ja kiisi tapahtuneen jälkeen lekuriin ja järkytyksen takia eli sivuraiteilla seuraavat viikot. Vinkkinä teille, jotka rakastatte oravia. Hankkikaa aina heti, kun mahdollista kunnon häkki ennen kuin päästätte kurrenne luontoon. Ja sanoipa kunnaneläinlääkäri minulle niinkin, että olisin aivan hyvin kurren saanut pitää, kun kerran oli jo hyvin kesyyntynyt.


    • Jaamakka

      Villieläinten poikaset kannattaa toimittaa asiantunteville hoitajille kuten vaikkapa Korkeasaareen.
      Niin kovin kuin itsekkin haluaisin vaikkapa Oravia hoitaa,se ei ole oikein.
      Pakon edessä kyllä ainakin kysyisin ohjeet asiantuntijoilta mm ruokavalion suhteen.

      Oravan ruokavalio lienee aika monipuolinen. En itse ryhtyisi ruokkimaan tietämättä miten.
      Puutostilat ovat monien luonnosta otettujen (pelastettujen) eläinten riski.

      Nykyaikana on niin helppo kysyä apua villieläinten auttamiseksi. Netti auttaa.
      Mutta en silti ota villieläintä hoitoon ellen tarkkaan tiedä mitä se syö ja miten välttää turha kesyyntyminen jotta eläimen voi vapauttaa takaisin luontoon mahdollisimman pian.

      • eläinRAKASminä

        Mulla oli vaikeuksia oravani äkillisen kuoleman jälkeen. Tapaturman jälkeen orava kuoli nopeasti. Minulla oli lapsena lähes aikuiseksi saakka useammanlaisia eläimiä eikä ihmisjärki ole tahtonut riittää tähän menetyksen ymmärtämiseen. Aina aiemmin eläimeni ovat eläneet suhteellisen pitkään. Oravanhoito oli minulla pitkäjänteistä ja aivan oikeanlaista, mutta huomasin kyllä, että joutuesaan jostain syystä muusta poikueesta ja emostaan eroon, niin oravanpoika oli satuttanut itsensä. Ja todella on totta se, että oravaa on vaikeata hoitaa. Jos olisin kovanaama, niin nipsun menetys ei olisi koskenut lainkaan. Satun olemaan tavattoman eläinrakas ja luonteeltani olen hyvin herkkä. Asun Etelä-Pohjanmaalla, joten täältä olisi ollut liian pitkä matka Korkeasaareen. Oravanpoikasta, kun en ensimmäisinä viikkoina jättänyt yksin kahta tuntia kauemmaksi. Jos jollakulla on oarvanpoikasia tai kesyjä metsänoravia, niin mielelläni kuulisin ko. asioista. Oravaa en ala enäää ikinä kasvattamaan enkä hoitamaan.


      • bkjiu

        Oravat tykkää villasukasta, jossa se voi yöpyä, mutta kahdella suuaukolla.


    • Ottoorava

      Yhtenä kevät aamuna ilmestyi meidän rivitalopihaan 5 oravan poikaa ei yksikään selvinnyt. Yksi kuoli ilmeisesti kylmyyteen kun joutui yön aikana eroon muista poikasista. Kissa vei 2 poikasta. 2 viimistä vain hävisi johonkin... Hoitelin niitä eläinlääkärin ohjeiden mukaan noin viikon, eläinlääkäri sanoi , että tuskin selviävät viikkoa kauempaa....koska ovat vielä niin pieniä ja riippuvaisia emon hoidosta ja sen antamasta suojasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      249
      3770
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      58
      3593
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      99
      2962
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      55
      2709
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2519
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2102
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2041
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1901
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      116
      1861
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1219
    Aihe