Hävetkää Rautaruukin elätit

Tätä en enää ymmärrä. Että huipputuloiset entisen Rautaruukin työntekijät marssivat ensimmäisenä ulos, kun pikkuisen heidänkin pitäisi osallistua yhteiskuntamme pelastamiseen. Tämä entinen Rautaruukki on ollut vuosikymmeniä vasemmistolaisten ja sosiaalidemokraattien suojatyöpaikka. Aikoinaan sinne pääsi varmasti töihin, kun oli jonkinlaisen ammattitaidon lisäksi sopiva poliittinen tausta tai sopivia poliittisia tuttuja (tiedän omasta kokemuksestakin). Sen jälkeen työpaikka on ollut ikuisesti pysyvä, kunhan poliittinen tausta on kunnossa. Mikään mahti maailmassa ei ole saanut tällaista ihmistä pois, vaikka työ ei enää luistaisikaan, ammattiyhdistys on pitänyt siitä huolen. Erittäin ikävä piirre on ollut, että osa porukkaa on pyrkinyt aina siihen, että porvari rikastuisi mahdollismman vähän. Jos suinkin mahdollista, työtä on tehty hitaasti - työn ääreen ei ole kiirettä, mutta ruokatauoille, pesuille ja vaatteenvaihtoon kyllä lähdetään ajoissa. Kovin monta työpäivää on mennyt siten, että työn tulosta ei ole juuri näkynyt. Tällaisesta on jopa pienissä piireissä kavereiden kesken salaisesti sovittu suullisesti, ihan vain porvarin kiusaksi. Toki suuri osa työpaikoista on sellaisia, että prosessin takia tuo ei ole ollut mahdollista. Miksikö kirjoitan? Minusta ei ole oikein, että huippupalkkaiset työntekijät on ensimmäisenä barrikaadeilla. Ajatelkaapa vaikkapa kaupan pienipalkkaisia naistyöntekijöitä. Eikö olisi reilua sanoa, että SSAB:n huippupalkkaiset työntekijät voisi luopua hieman enemmästäkin, jos säästöt ei koske pienipalkkaisia tovereitamme. Ja mitä tuo minulle kuuluu? Kuuluu se. Olen tehnyt tuolla entisellä Rautaruukilla, nykyisellä SSAB:lla, pitkän työuran, nauttinut sen huippueduista, nyt eläkkeellä. Yhä edelleen olen SDP:n jäsen, jopa pientä luottamustointa hoitelen. Mutta hirveästi surettaa ja hävettää puolueen nykytila. Kun nyt eläkkeellä on aikaa, niin ajatukset on muuttuneet, kun maailma on muuttunut. Kyllä sitä solidaarisuutta pitäisi oikeasti harrastaa, eikä vain juhlapuheissa julistaa. Huipputuloiset, kuten SSAB:n työntekijät, voisi luopua osasta huippueduistaan pienituloisten hyväksi. Onhan se toki niinkin, että minun on nyt helppo puhua, kun olen eläkkeellä ja jos palkansaajilta jotain viedään, niin ei se minua koske. Mutta sieluun tämä nykymeno koskee, mielessä myllertää. Itsekkyyttä ja oman edun puolustamista on aivan liikaa. Jotain pitäisi tehdä, muutoin tämä maa kohtaa katastrofin.
492971
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

Rautaruukin ruosteperseet ovat ihan penikkamaista sikaporukkaa. Joutais lopettaa koko tehdas niin saisivat lorvehtia koko rahan edestä.

Äänestä

Samaa mieltä

Äänestä

Rautaruukin kommunisti änkyrät, paperitehtaiden kommunisti änkyrät ja satamien lentojätkä kommunisti änkyrät ovat v. mäisintä, ahneinta sekä k. päisintä porukkaa mitä tästä maasta löytyy.
Ne osaamattomat ja lähes kouluttamattomat änkyrät nauttivat melkein lääkäritason palkkaa, vaikka yleislääkärinkin ammatti on paljon vaativampi, arvostetumpi ja tarpeellisempi. Lisäksi lääketieteelliseen päästäkseen ihmisen päässä on oltava älliäkin ja sitä ei vaadita Rautaruukin änkyröiltä.

Kuitenkin nuo Ruukin, paperitehtaiden ja satamien vasuri änkyrät ovat aina ensimmäisinä rettelöimässä, lakkoilemassa ja vaatimassa lisää liksaa.

Äänestä
  • Niin duunari ei saa tienata, mutta porvarit tienatkoon paljonko haluaa..ja tulot otetaan pääomatuloina, ettei tarvitse maksaa ylisuuria veroja :D:D

    ps. pienituloinen kaupan kassalla

    Äänestä

Tommosta se on vieläki. Oon ollu vasta muutaman vuoden täälä töissä. Pääsin oikein mukavaan työporukkaan. Mut kyllä vei pitkään, että opin talon tavoile. Työkaverit aika selvästi opetti, et ei pijetä töissä kiirettä. Ei oo vielä hiki tullut, muuta ku aurigossa istuessa. Entinen työpaikka oli aivan toisenlainen. Ei pitäs kyllä valittaa, rahhaa tullee kun suokuokalla. Joskus vaan eppäilee, että tätä voi kauan kestää. Et ei työnantaja voi kauan noin tyhmä olla.

Äänestä

Kyllä ajat oli ennen toisin,olin komennusmiehenä kun talonmiehet tuli yö vuoroon niin ensimmäisenä syötiin eväät ettei tarvinnut niiden takia nousta välillä ylös.

Äänestä

Kapitalisteille luu kurkkuun! Tarvittaessa myö pysäytämme koko Suomen jos ei muuten ala menemään perille että työstä on maksettava kunnollinen palkka, ei täällä muuten kukaan pärjää.

Äänestä
  • Sioitäh'n sitä' ToWereilla työttmyys koittaa. Onnea yritykselle lisätä työttömyyttä.

    Sinä voit olla se seuraaava..

    Äänestä

Kyllä työläinen on palkkansa ansainnut. Ei yhtään periksi. Pistetään kova kovaa vastaan, vaikka pitkäänkin lakkoon. SSAB.lla on nii paljo rahaa kiinni Raahessa, että ei ne voi muuta kun maksaa mitä ollaan vailla. Kapitalistilla on rahaa, otetaan siitä oma osa.

Äänestä
  • Siinä taas yksi ahne Asserin äpärä. Ei muuta, kuin Suomi nurin. Ei ajatella yhtään muuta kuin itseään. Kaikista pienituloisista sairaanhoitajista ja kaupanmyyjistä välittämättä, jotka ovat kaikista suurimpia häviäjiä tässä. Ja onhan sulla vielä maanviljelystä ja muita viraapelejä jäljellä.

    Äänestä

  • AsserinNasseri kirjoitti:

    Siinä taas yksi ahne Asserin äpärä. Ei muuta, kuin Suomi nurin. Ei ajatella yhtään muuta kuin itseään. Kaikista pienituloisista sairaanhoitajista ja kaupanmyyjistä välittämättä, jotka ovat kaikista suurimpia häviäjiä tässä. Ja onhan sulla vielä maanviljelystä ja muita viraapelejä jäljellä.

    Turha kadehtia. Oisit tehnyt niin kuin minä. Aikoinaan puolen vuoden hitsauskurssi ja sdp:n jäsenkirja takataskuun. Työpaikka Rautaruukilla oli selvä asia. Nyt menee mukavasti. Hyvä omakotitalo, kesämökki lähellä, lomaosake Lapissa, Mersulla ajelen työmatkat, vaimo Audilla. Vasta tultiin golflomalta Välimereltä. Kaikki on omalla työllä saatu, mutta taistellen. Ei porvari mitään muuten anna. Lakko on aina olu tehokas ase ja on vieläki. Pitäköön jokainen puolensa.

    Äänestä

  • eiperiksi kirjoitti:

    Turha kadehtia. Oisit tehnyt niin kuin minä. Aikoinaan puolen vuoden hitsauskurssi ja sdp:n jäsenkirja takataskuun. Työpaikka Rautaruukilla oli selvä asia. Nyt menee mukavasti. Hyvä omakotitalo, kesämökki lähellä, lomaosake Lapissa, Mersulla ajelen työmatkat, vaimo Audilla. Vasta tultiin golflomalta Välimereltä. Kaikki on omalla työllä saatu, mutta taistellen. Ei porvari mitään muuten anna. Lakko on aina olu tehokas ase ja on vieläki. Pitäköön jokainen puolensa.

    Tuota unelmaa ei riitä sinulla enään pitkää, kun lyödään tehdas kiinni. Työt ei kyllä Ruukkilaisia ole painaneet , jos ei oteta lukuun sotevia.

    Äänestä

  • eiperiksi kirjoitti:

    Turha kadehtia. Oisit tehnyt niin kuin minä. Aikoinaan puolen vuoden hitsauskurssi ja sdp:n jäsenkirja takataskuun. Työpaikka Rautaruukilla oli selvä asia. Nyt menee mukavasti. Hyvä omakotitalo, kesämökki lähellä, lomaosake Lapissa, Mersulla ajelen työmatkat, vaimo Audilla. Vasta tultiin golflomalta Välimereltä. Kaikki on omalla työllä saatu, mutta taistellen. Ei porvari mitään muuten anna. Lakko on aina olu tehokas ase ja on vieläki. Pitäköön jokainen puolensa.

    Mutta järjen hiventäkään ei päähäsi ole siunaantunut tippaakaan, eikä niissä sinun yksinkertaisissa hommissasi järjestä mitään hyötyä olisikaan. Älykkyydestä saattaisi sinun tapauksessasi olla jopa haittaa. Saattaisit nimittäin ryhtyä jopa ajattelemaan itse ja huomaisit ehkä kuinka me fiksummat ihmiset halveksimme kaltaisiasi yksinkertaisia ja lähes kouluttamattomia änkyrä kommunisteja.

    Mutta ei se mitään, sillä sanotaanhan että tieto lisää tuskaa. Sinä joka et juuri mistään mitään tiedä, etkä ymmärrä yksinkertaisintakaan asiaa vaikka se rautalangasta väännetään olet varmasti omalla tavallasi onnellinen. Sinun kun ei tarvitse miettiä minkäänlaisia hankalia asioita. Sinulle riittää se, että osaat lukita asuntosi ulko-oven kotoa pois lähtiessäsi.

    Äänestä

Kyllä on kateellisia ja ilkeitä kirjotuksia täällä meitä ssab:n työntekijöitä kohtaan. Omalla työllä on kieltämättä kohtuuhyvä palkka tienattu. Toki joskus hieman pienellä lakolla autettu palkankorotuksia. Mutta näytetään pilkkaajille. Me vasemmistolaiset on aina oltu edistyksellisiä ja suvaitsevaisia. Myös pakolaisia kohtaan. Oikeisto yrittää nyt masinoida kampanjaa heitä vastaan muka siksi, että maksavat vuodessa 300 miljoonaa. Mitätön raha porvariston kukkarossa. Mutta voitas mekin tehdä asialle jotain. Ehdotan että me ssab:n työntekijät tehdään kunnon lahjotus pakolaisten hyväksi spr:lle tai jotenkin muuten, päättäköön viisaammat. Mutta jokainen lahjottas 3000 euroa nettona. Oon varma, että ainakin tuhannelta sellanen summa helposti irtoo. Se ois yhteensä prosentti koko vuoden pakolaismenoista. Aatelkaa mitä kunniaa meille ja vasemmistolle yhteisesti siitä tulisi. Vetoan, että meidän ammattiyhdistys yhdessä vasemmistopuolueiden kanssa pistää hommam pyörimään.

Äänestä
  • Tuo on oikein kaunis ajatus. Minusta kyllä nyt aluksi tänä vuona riittäs 2 tonnia nokkaa kohti ja pistettäs ens vuona toiset 2 tonnii viimestään lomaltapaluurahoista. niistä tapellaan ja ei anneta yhtää pois. Misä vaiheesa asia on meidän ammattiosastolla, miten toimitaan?

    Äänestä

  • Täysin hullu idea. Minä ainakaa en anna euroakaan elintasopakolaisille tai SPR:lle.

    Äänestä

Koirat haukkuu ja karavaani kulkee. Hajotkaa paskaan palkkaanne muualla.

Äänestä

No voi voi ootpa tosi solidaarinen ikäs ollu samassa remmissä ja nyt kun ei eläkkeellä asia enää sua koske alat huutelee. Palkansaajien tulee nyt pitää yhtä on sen verran härskiä meno hallituksessa eli EK:ssa. Kyllä auttaa SSAB:n lakkoilu sairaanhoitajiaki. Ennen lyödään tehtaat vaikka kiinni kun ruvetaan orjaksi.

Hajotkaa tosiaan kateelliset ihmiset paskoihin palkkoihinne. Se ei ole minulta pois jos toinen on saanut hyvän palkan.

Ps. itsellä huono palkka.

Äänestä
  • Olet tyypillinen kus...päinen ankyrä kommunisti.
    Itket ja huudat sekä poljet kiukaissasi jalkaa silloin, jos joku muu kuin vasemmistolainen saa kunnon palkkaa. Silloin kyllä haukut sellaista ihmistä riistäjäksi, siaksi ja vaikka miksi. Mutta kylläpä ääni muuttuu kellosssa kun laiska, vetelä ja osaamaton änkyrä kommunisti saa kovaa palkkaa. Silloin et kumma kyllä ole enää lainkaan kateellinen, vaan suorastaan iloinen ja onnellinen toverisi hyvästä palkasta.

    Juuri tuollaista kaksinaamaista kus...pää porukkaa te kommunistit olette.

    Äänestä

Rudis on ainutlaatuinen paikka, jossa hädintuskin lukutaitoinen tienaa 47.000-50.000€.

Äänestä

Suomi24 on ainutlaatuinen paikka, jossa hädintuskin kirjoitustaitoinen voi ilmaista mielipiteensä.

Äänestä

Ei hävetä yhtään. Paskaset on kourat, kun palkat nostetaan. Jos nyt sak antaa tuumaakaan periksi, nii sitte taas istutaan ja marsitaan ulos ja pistetään kylmäksi koko paikka, jos ei muu auta. Kyllä porvari nöyrtyy just niin kun ennenki.

Äänestä

Missäs olet kätesi päässyt sotkemaan? Sotevia tehdessäsi? Kyllä pistetään kylmäksi ja lopullisesti, viimeinen sammuttaa valot!

Äänestä

Voi taivas mitä porukkaa se maa päällään kantaa. Kaikki ameebaa tyhmemmät idiootit kun kokoontuu yhtäaikaa tänne keskustelemaan niin saadaan maailman suurin paskakasa.
Lakko-oikeus pitää olla. Onneksi oli ennen Asseri, joka osasi pitää ääliöpäättäjille ja täällä olevalle samantapaiselle porukalle "jöötä". Jotenkin täällä kokoontuva sakki näyttäs syntyneen 1990-luvulla. EI MINKÄÄNLAISTA poliittista tietoa tai edes jonkinasteista älyllistä elämää siipimutterin välissä. Joillaki se osuuspankin merkki on niin täynnä töhnää, että syntyy näitä, täällä kirjoitettuja ajatuksia!!
Asseri rules!

Äänestä
  • Yksi idiootti vielä puuttui, mutta tulihan sekin!

    Äänestä

  • Voi vittu, vaan johan meitä lykästi kun se yksi idioottikin löytyi sieltä :).

    Äänestä

  • Taisi osua arkaan paikkaan :) :) :) :)

    Äänestä

miksi kukaan ei maininnut, että saamme myös työajalla saunoa!

Äänestä
  • Kyllä tuo on tiedossa. Muutamat työntekijäryhmät, korjaus- ja remonttimieht yms, saa todellakin peseytyä ja saunoa työajalla ja kyllä ne sen tekeekin pitkän kaavan mukaan. Ja pitkiä minuutteja kuluu myös aamupuurolla, ruokatunnilla ja kahvihetkissä. Tehokasta työaikaa ei tule päivisin muutamaa tuntia enempää ja sekin on monesti työpaikalla olemista. Ne on niitä saavutettuja etuja, ja jos joku tyhmä uusi työnjohtaja yrittää niihin puuttua, niin uhkana on heti istumalakko. Kyllä rautakourat panee uudet nilkit ojennukseen.

    Äänestä

  • Onks toi tosiaan totta? Jos on niin hirveetä on. Itte oon kaupan kassalla. Kyllä meidän pitää omalla ajalla työvaatteet pukee ja riisuu. Tarkkana ollaan myös kahvipausseista, vaikka työnanaja onki mukava. Palkkaa on varmaan vain neljäsosa siitä mitä tuolla ruukilla saavat. Oks se nii, että sitä solidaarisuutta on vain vappupäivänä muutamassa puheessa? Tarvittas kyllä oikeesti uusi vallankumous. Mutta ei työnantajia vastaan, vaan ammattiyhdistysherroja vastaan jotta tulis vähän tasapuolisuutta.

    Äänestä

  • Moikka. Kunnossapito tullaan toivottavasti ulkoistamaan. Hieno välillä vuorolaisena kuunnella, kun mitään tarvitse tehdä kunnossapidon suusta.

    Äänestä

Nyt alkaa neuvottelut. Vähintään 210 työpaikkaa pitää poistaa. Eikä ollenkaan ihme, niin paljon on löysää tuolla pajalla edelleen. Veikkaan, että ei lopu tuohon. Sen jälkeen alkaa uudet neuvottelut. Ei edes ruotsalainen firma voi olla hyväntekeväisyyslaitos.

Äänestä

Räähhähhähhäää kannattiko edellinen vasureitten organisoima ulosmarssi? Räähhähhähhäääää

Äänestä

Pian pääsettekin kuntouttavaan työtoimintaan 9/pvä

Äänestä

Ei kuule SSABn porukka välitä mistää. Ne lakkoilee. Mutta siihen se johtaa, että osa porukasta lähtee ja se on ihna oikein. Toki kyllä firman tulos kärsii paljonki ja sehän on tämän sdp:n ay-siiven tarkotuski. On ollu jo merkkejä, että ssab katuu ostamistaan ja haluaa myydä. Mutta kyllä se on tosi hullu, joka tuon pajan ostaa riesakseen. Kaiketti pysyy pystysä vielä vuosia ja ajetaa alas kun laitteet loppuu.
MUTTA: Suurinta haittaa nuo sdp:n porukan lakot tekee koko Suomelle ja metalliteollisuudelle. Maailmalla on nyt varma tieto, että Suomeen ei kannata investoida, koska lakot on jatkuvana riesana. Ei tuu siis uusia metallipajoja ja entiset pyritää ajaan alas. Miksi Metalliliitto ei tee mitään asialle. Vai ollaanko sieläki yhtä tyhmiä kun Raahessa?

Äänestä

Vieläkö joku elää siinä uskossa että tehtaalla tienaa jotenkin paremmin?
Raahestakin löytyy ihan perus duunarihommia joissa tienaa enemmän kuin tehtaalla.
Itse vaihdoin tehtaalta pois juuri tämän takia.

Eikä voi sanoa, että tarvitsisi tehdä töitä sen enempää kuin tehtaalla.

Äänestä
  • Ei se oo uskon asia, se on varmaa tietoo. Siellä on aivan hirveen hyvät palkat kaikkine lisineen. Toki kolmivuorotyö on rasittava, mut ei se varsinainen työ montakaa ukkoo hirveesti rasita. Monen kohala tärkein suositus työhön on se oikee jäsenkirja. Sulla on käynyt hyvä tuuri uuden työn suhteen tai oot oikeesti hyvä ammattimies. Oo onnellinen.

    Äänestä

Kateelliset kitisee ja karavaani kulukee!!

Äänestä

Kateus on kuolemansynti :D kateellisia toisillemme..hyvä hyvä :)

Äänestä

Kukas sitä Raahea elätti jos ei nämä rautakourat. Tulot oli kohtuuiset ja veroja tuli sitä myöjen. Eläkkeelläkin vielä maksetaan veroja aivan piisalle.

Äänestä

No niin kannattipa taas marssia ulos. Vastavuoroisesti SSAB marssittaa 180 ruostepersausta pihalle ja takaisin ei tarvitse enää tulla.

Äänestä

Nyt perseet kentään että päästään aloittamaan uudet YT: neuvottelut.

Äänestä

On ne kyllä outo porukkaa, eihän siellä ole kun suhteilla töitä saaneita töissä. Isiä,poikia ja niiden vaimot,lapset ja varmaan osalla vielä ukit ja mummotkin siellä. Koko Raahen omistavat olevinaan..

Äänestä
  • Kärsiskö mainita kun olin sielä Raahen suunalla, maatalouskurssilla, niin yks isäntä mainihti, jotta sielä Rautaruukin tehtaala on jopa maanviljeliöitä, tilallisiakin töissä , tämmönen oli meno - 80 luvulla. Miten lie nyt ? Onko sielä maajusseja vieläkin , lisä ansiota tienaamassa ?

    Äänestä

No en minä pidä nuita tuloja niin isoina, 2015 vuositulot jäi ~65000€ täysillä ylityö tunneilla (250h), ei nuista kannata kateellinen olla kenenkään, ei nuilla rikastu kukaan, verottaja vie 20000€ ja kaikki on nykyään niin arvokasta, onneksi mieheni on myös samoilla tuloilla niin saimme pienen osakkeen ostettua ja on varaa pitää autoa.

Äänestä
  • Taidatte olla Raahelaisia lessuja, jossa kaikki tulet menee lasten ruokkimisseen ja vaatettamiseen. Mites on virapeli maanviljelynne laita siellähän saatte noita verovähenyksiä ja tukiaisia?

    Äänestä

Kyllähän lakkoilussa on aina paljon sijaiskärsijöitä joilla ei ole osaa eikä arpaa ja on siksi tuomittavaa,mutta en tiiä onko se palkkojen alennus myynti se ratkaisu millä suomi nousee.Normaali työläinen kuluttaa kuitenkin ison osan palkastaan ilman aikoseen törkyyn ja progressiivinen verotus pitää huolen että valtio saa omansa ja jos työehtosopimukset puretaan niin ollaan kohta tehtaan portilla pyhää arkea huutokaupassa kuka tekee halvimmalla ja kun yritys maksaa palkat niin eihän se ole keltään kansalaiselta pois,päinvastoin.Ja tulosvastuulliset johtajat vetää köyttä niin kauan että on pää kädessä ja muistetaan että raaka-aineet mm.raudan valmistukseen on ollut jo kohta kymmenen vuotta edullisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tehkääjotain kirjoitti:

Tätä en enää ymmärrä. Että huipputuloiset entisen Rautaruukin työntekijät marssivat ensimmäisenä ulos, kun pikkuisen heidänkin pitäisi osallistua yhteiskuntamme pelastamiseen. Tämä entinen Rautaruukki on ollut vuosikymmeniä vasemmistolaisten ja sosiaalidemokraattien suojatyöpaikka. Aikoinaan sinne pääsi varmasti töihin, kun oli jonkinlaisen ammattitaidon lisäksi sopiva poliittinen tausta tai sopivia poliittisia tuttuja (tiedän omasta kokemuksestakin). Sen jälkeen työpaikka on ollut ikuisesti pysyvä, kunhan poliittinen tausta on kunnossa. Mikään mahti maailmassa ei ole saanut tällaista ihmistä pois, vaikka työ ei enää luistaisikaan, ammattiyhdistys on pitänyt siitä huolen. Erittäin ikävä piirre on ollut, että osa porukkaa on pyrkinyt aina siihen, että porvari rikastuisi mahdollismman vähän. Jos suinkin mahdollista, työtä on tehty hitaasti - työn ääreen ei ole kiirettä, mutta ruokatauoille, pesuille ja vaatteenvaihtoon kyllä lähdetään ajoissa. Kovin monta työpäivää on mennyt siten, että työn tulosta ei ole juuri näkynyt. Tällaisesta on jopa pienissä piireissä kavereiden kesken salaisesti sovittu suullisesti, ihan vain porvarin kiusaksi. Toki suuri osa työpaikoista on sellaisia, että prosessin takia tuo ei ole ollut mahdollista. Miksikö kirjoitan? Minusta ei ole oikein, että huippupalkkaiset työntekijät on ensimmäisenä barrikaadeilla. Ajatelkaapa vaikkapa kaupan pienipalkkaisia naistyöntekijöitä. Eikö olisi reilua sanoa, että SSAB:n huippupalkkaiset työntekijät voisi luopua hieman enemmästäkin, jos säästöt ei koske pienipalkkaisia tovereitamme. Ja mitä tuo minulle kuuluu? Kuuluu se. Olen tehnyt tuolla entisellä Rautaruukilla, nykyisellä SSAB:lla, pitkän työuran, nauttinut sen huippueduista, nyt eläkkeellä. Yhä edelleen olen SDP:n jäsen, jopa pientä luottamustointa hoitelen. Mutta hirveästi surettaa ja hävettää puolueen nykytila. Kun nyt eläkkeellä on aikaa, niin ajatukset on muuttuneet, kun maailma on muuttunut. Kyllä sitä solidaarisuutta pitäisi oikeasti harrastaa, eikä vain juhlapuheissa julistaa. Huipputuloiset, kuten SSAB:n työntekijät, voisi luopua osasta huippueduistaan pienituloisten hyväksi. Onhan se toki niinkin, että minun on nyt helppo puhua, kun olen eläkkeellä ja jos palkansaajilta jotain viedään, niin ei se minua koske. Mutta sieluun tämä nykymeno koskee, mielessä myllertää. Itsekkyyttä ja oman edun puolustamista on aivan liikaa. Jotain pitäisi tehdä, muutoin tämä maa kohtaa katastrofin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu