Saanko vuokran antaja kuvatuttaa pihaamme salaa? asumme siis vuokralla ja olemme tekemässä muuttoa uuteen kotiin. tilanne on "riitautunut" ja vuokraemäntämme laittaa paljon kiristävän sävyisiä viestejä. viimesimpänä hän laittoin s.postiini kuvan pihastamme jossa näkyy lasten pyöriä ja meidän grilli, sekä arkkupakastin jonka sisällä pressu,mikä on mielestäni kaupungin puolella, eikä ole edes meidän. tekstinä oli kirjoittanut "kuvassa näkyy takapihan sotku. se pitää siivota kunnolla" kuvan on ottanut ilmeisesti joku ulkopuolinen sälli, (olettaen näin koska kuva oli kopioitu ja siinä ilmeni nimi) vuokrasuhteen aikana on aijemminkin tultu tontille ilmoittamatta, ja kerran lapsemme säikähti todella paljon kutsumattomia vieraita henkilöitä. olemme ensiviikolla muuttamassa tästä pois, joten loppusiivous tehdään viimeisenä. toiseksikkin minua alkoi hirvittämään että mistä voimme olla varmoja onko meitä kuvattu aijemminkin ja millaisia kuvia mahdollisesti on otettu? :/ vinkkiä, apuja mielipiteitä kiitos :)
Vuokran antaja kuvatuttaa salaa pihaamme
Quiki
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ensin tulee vuokran antajan ilmoittaa vuokralaiselle, että tulevat pihaa kuvaamaan, näin tekevät sivistyneet vuokran antajat,
näin minäkin pykäliä luin että on tultava vasta sitten kun ilmoitettu ja meille sopii. salamyhkäisesti koen pihaa kuvattaneen. koira kyllä selvästi koettanut kertoa että tontin takana olevalla kaupungin alueella joku kulkee. mutta saaha sielä kulkea. Mutta en sit tiiä mite pitäs suhtautua jos kuvattu.
Häiriintyy aivan turhaan hän. Mua ainakin saa tulla kuvaamaan vapaasti kunhan ei levitä kuvia nettiin.
Tommosella ei lopulta mitään merkitystä. Alastomana ei saa kuvata, vaikka mulla onkin kadehrittava varustus ja muija on pirun hyvä. Kakarat kuvaamalla pääsee pitäjän koukun kans tuttavuuteen.
Naura tuolle kuvalle ja ota omalla kännyllä kuva siitä vuokranantajasta. Sen, kun lähetät sille ja huomautus huonosta ulkonäöstä niin tekeepä terää.
Rikoslaki 24. luvusta kannattaa lukea 6§ 7§ ja 11§. (http://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001) -> Vaikka vuokranantaja kuinka omistaisi pihan/asunnon niin toisen siellä laillisesti asuessa kotirauha on oltava.
Tuo on normaalia rahattomien hyytyläisten eiämää. Turha rutista. Ei teillä ole mitään oikeuksia toisten nurkissa. Häipykää jumaliste vähin äänin jä äkkiä ja muistakaa siivota p* skakasanne mennessänne tai saatte sakot peräänne. Tollot.
Salakatselua ja laissa kielletty??
Älä katso talon pihaan ohikulkiessa, se on salakatselua.