Osaako joku sanoa voinkokytkea USB pistokkeen suoraan 12V jarjestelmaan ja ladata puhelimia, tabletteja etc niita rikkomatta?
Vai taytyyko virittaa joku 12v->5V muunnin?
Vai taytyyko virittaa joku 12v->5V muunnin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ööö tarvitset varmaan sellaisen tupakansytitin liitäntään tulevan USB johdon, myydään marketeissa.
Tai sellaisen tupakansytyttimeen laitettavan USB-sovittimen, joita saa kaupoista. Siihen voit kytkeä suoraan sen pistokkeen.
Siis minulla sellainen seinaan upotettava pistoke johon haluaisin virran, juuri siksi etta ei tarvitsisi kayttaa tupakansytytin-latureita...
Siis seinään upotettava USB-pistorasia? Jos se on tarkoitettu kytkettäväksi 12 volttiin niin sitten sen voi siihen kytkeä. Paha sanoa näillä tiedoilla.
Tarviset lisäksi tuommoisen regulaattorin ja muutaman kondesaattorin muuttamaan jännitteen 5v:ksi
L7805CV : http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000444.pdf
Juuri keväällä asensin sellaisen USB-liittimen seinään ja toiselle puolen 12 V johdot. Luultavasti et marketista muunlaisia saakaan, elektroniikkakomponenttina tietenkin saa myös sellaisia, joihin kytketään USB:n 5 V. Omani taisi proosallisesti olla biliksestä, samoja olis saanut Aditasta.
USB on ~5V ... sovittimissa leinee alennus 12->5V
Tai sitten laitat 12V järjestelmään kiinni tällaisen autoissa käytettävän usb-virtaulostulon.
http://www.dx.com/p/406263
Mä laitoin tän, menee parikin luuria samaan aikaan
http://www.merikartat.fi/uppoasennettava-12v-dc-kaksois-usb-virransyotto.html
Kiitokset vastauksista, eli 12->5V muunnin tarvitaan. USB ulostulo on sellaisessa moduuli-paneelissa jossa on valokatkaisija, 230V töpseli, jne.. eli moduuli on pelkka USB, ei muuta.
Toinen kysymys: Nyt Maasahko ulosotot ovat 3- napaisia ja niihin tulee 3-johtoa, haluaisin vaihtaa ne EU/US -tyyppisiksi, mutta niissa on paikat vain kahdelle johdolle. Miten ne tulisi kytkea? (Taytyy ehka ottaa 230V sahkomies katsomaan)
Tsiisus sentään. Tiedän vastauksen mutta en missään nimessä kerro sulle. Tilaa jo se sähkäri siihen maasähkösysteemiin.
Tee kokeilemalla. Kytke eri järjestyksessä ja katso miten käy - no ei kai. Yksi on suojamaa, arvaa mikä
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Autosahko/12-Volttia/USB-liitin-2000034597/
Riippuen laitteesta hyvin todennäköisesti voi suoraan kytkeä 12V jännitteeseen. Ehkä jossain elektroniikkaliikkeessä myydään 5V järjestelmään tulevia upotusliittimiä, mutta ei kyllä missään muualla. Kokeilemalla se selviää: kytke liitin ennen asentamista akkuun ja katso lataako se jotain vanhaa romupuhelinta tai muuta laitetta, jossa on usb-lataus. Liittimen kytkentöjen napaisuuden täytyy mennä oikein päin. Tai sitten voit mitata jännitteen yleismittarilla joko suoraan liittimestä tai jonkun avatun usb-johdonpätkän avulla. Tai ehkä parasta, että jätät sähkökytkennät jollekulle muulle.
Sitten sellainen muistutus, että kaikista USB-ulostuloista ei saa tarpeeksi virtaa esim. tabletin lataamiseen. Olen hämärästi muistavinani, että niille tarvittaisiin USB 2.0 tms., mutta sen tiedon saavat tarvitsijat kaivaa muualta :)
Ainakin ipad vaatii enemmän hönkää, mutta höngän määrä ei taida riippua siitä, onko lähtö usb2.0.
Ainakin USB 1:ssa tietokoneen liittimessä maksimivirta ulos oli 0,5 A 5 voltin jännitteellä. Kenties se on myöhemmissä versioissa muuttunut, mutta ei se varmaan sido USB-latureita, koska eipä ne taida muutenkaan toteuttaa USB-standardia kuin liittimen muodon ja jännitteen suhteen. Jos USB-laturin ostaa, niin mieluiten sitten vähintään 2 ampeerin virralla.
Juuri latasin tämän tabletin 0,5A laturilla. Onnistui kyllä, mutta hätänen ei saa olla..
Noita USB latureita on eri lataustehoisia, ja tabletille on valittava ehdottomasti 2-2.4A laturi eli suurin mitä löydät. Ne pienemmät ~1A laturit eivät kaikkia tabletteja lataa lainkaan, ja niitä vähiäkin vain jos niitä ei käytä samaan aikaan.
Alkuperäisen kysyjän kannattaa hankkia joku kiinteä malli, joita tuossa yllä on jo linkattukin. Katsoaa vain että latauspaikkoja on riittävästi ja 2,4A tehoisia.
niinpä