USB pistokkeen kytkeminen suoraan 12V

Osaako joku sanoa voinkokytkea USB pistokkeen suoraan 12V jarjestelmaan ja ladata puhelimia, tabletteja etc niita rikkomatta?

Vai taytyyko virittaa joku 12v->5V muunnin?
205579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ööö tarvitset varmaan sellaisen tupakansytitin liitäntään tulevan USB johdon, myydään marketeissa.

Äänestä
  • Tai sellaisen tupakansytyttimeen laitettavan USB-sovittimen, joita saa kaupoista. Siihen voit kytkeä suoraan sen pistokkeen.

    Äänestä

Siis minulla sellainen seinaan upotettava pistoke johon haluaisin virran, juuri siksi etta ei tarvitsisi kayttaa tupakansytytin-latureita...

Äänestä
  • Siis seinään upotettava USB-pistorasia? Jos se on tarkoitettu kytkettäväksi 12 volttiin niin sitten sen voi siihen kytkeä. Paha sanoa näillä tiedoilla.

    Äänestä


  • Juuri keväällä asensin sellaisen USB-liittimen seinään ja toiselle puolen 12 V johdot. Luultavasti et marketista muunlaisia saakaan, elektroniikkakomponenttina tietenkin saa myös sellaisia, joihin kytketään USB:n 5 V. Omani taisi proosallisesti olla biliksestä, samoja olis saanut Aditasta.

    Äänestä

USB on ~5V ... sovittimissa leinee alennus 12->5V

Äänestä

Tai sitten laitat 12V järjestelmään kiinni tällaisen autoissa käytettävän usb-virtaulostulon.

http://www.dx.com/p/406263

Äänestä

Kiitokset vastauksista, eli 12->5V muunnin tarvitaan. USB ulostulo on sellaisessa moduuli-paneelissa jossa on valokatkaisija, 230V töpseli, jne.. eli moduuli on pelkka USB, ei muuta.

Toinen kysymys: Nyt Maasahko ulosotot ovat 3- napaisia ja niihin tulee 3-johtoa, haluaisin vaihtaa ne EU/US -tyyppisiksi, mutta niissa on paikat vain kahdelle johdolle. Miten ne tulisi kytkea? (Taytyy ehka ottaa 230V sahkomies katsomaan)

Äänestä
  • Tsiisus sentään. Tiedän vastauksen mutta en missään nimessä kerro sulle. Tilaa jo se sähkäri siihen maasähkösysteemiin.

    Äänestä

  • Tee kokeilemalla. Kytke eri järjestyksessä ja katso miten käy - no ei kai. Yksi on suojamaa, arvaa mikä

    Äänestä

Riippuen laitteesta hyvin todennäköisesti voi suoraan kytkeä 12V jännitteeseen. Ehkä jossain elektroniikkaliikkeessä myydään 5V järjestelmään tulevia upotusliittimiä, mutta ei kyllä missään muualla. Kokeilemalla se selviää: kytke liitin ennen asentamista akkuun ja katso lataako se jotain vanhaa romupuhelinta tai muuta laitetta, jossa on usb-lataus. Liittimen kytkentöjen napaisuuden täytyy mennä oikein päin. Tai sitten voit mitata jännitteen yleismittarilla joko suoraan liittimestä tai jonkun avatun usb-johdonpätkän avulla. Tai ehkä parasta, että jätät sähkökytkennät jollekulle muulle.

Äänestä

Sitten sellainen muistutus, että kaikista USB-ulostuloista ei saa tarpeeksi virtaa esim. tabletin lataamiseen. Olen hämärästi muistavinani, että niille tarvittaisiin USB 2.0 tms., mutta sen tiedon saavat tarvitsijat kaivaa muualta :)

Äänestä
  • Ainakin ipad vaatii enemmän hönkää, mutta höngän määrä ei taida riippua siitä, onko lähtö usb2.0.

    Äänestä

  • Ainakin USB 1:ssa tietokoneen liittimessä maksimivirta ulos oli 0,5 A 5 voltin jännitteellä. Kenties se on myöhemmissä versioissa muuttunut, mutta ei se varmaan sido USB-latureita, koska eipä ne taida muutenkaan toteuttaa USB-standardia kuin liittimen muodon ja jännitteen suhteen. Jos USB-laturin ostaa, niin mieluiten sitten vähintään 2 ampeerin virralla.

    Äänestä

  • Juuri latasin tämän tabletin 0,5A laturilla. Onnistui kyllä, mutta hätänen ei saa olla..

    Äänestä

  • Noita USB latureita on eri lataustehoisia, ja tabletille on valittava ehdottomasti 2-2.4A laturi eli suurin mitä löydät. Ne pienemmät ~1A laturit eivät kaikkia tabletteja lataa lainkaan, ja niitä vähiäkin vain jos niitä ei käytä samaan aikaan.

    Alkuperäisen kysyjän kannattaa hankkia joku kiinteä malli, joita tuossa yllä on jo linkattukin. Katsoaa vain että latauspaikkoja on riittävästi ja 2,4A tehoisia.

    Äänestä

niinpä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


usblaturiiiiii kirjoitti:

Osaako joku sanoa voinkokytkea USB pistokkeen suoraan 12V jarjestelmaan ja ladata puhelimia, tabletteja etc niita rikkomatta?

Vai taytyyko virittaa joku 12v->5V muunnin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu