Jumalan käsky

Jeesusonhyvä

"Muista pyhittää lepopäivä. 9 Kuutena päivänä tee työtä ja hoida kaikkia tehtäviäsi, 10 mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti. Silloin et saa tehdä mitään työtä, et sinä eikä sinun poikasi eikä tyttäresi, orjasi eikä orjattaresi, ei juhtasi eikä yksikään muukalainen, joka asuu kaupungissasi. 11 Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaiken, mitä niissä on, mutta seitsemännen päivän hän lepäsi. Sen vuoksi Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen."2Moos.20:8-11

Jumala puhui nämä sanat. Jumala kirjoitti ne kivitauluun ja hän sanoo: "En minä liittoani riko, enkä muuta sitä, mikä on minun huuliltani lähtenyt."Ps.89:35 Jumalan muuttumaton tahto on, että pyhitämme lauantain eli sapatin, jota Jumala kutsuu "ilon päiväksi." Jos sinä pidätät jalkasi sapattia rikkomasta, niin ettet toimita omia asioitasi minun pyhäpäivänäni, vaan kutsut sapatin ilopäiväksi, Herran pyhäpäivän kunnioitettavaksi ja kunnioitat sitä, niin ettet toimita omia toimiasi, et aja omia asioitasi etkä puhu joutavia,
14. silloin on ilosi oleva Herrassa, ja minä kuljetan sinut maan kukkuloitten ylitse, ja minä annan sinun nauttia isäsi Jaakobin perintöosaa. Sillä Herran suu on puhunut."Jes.58:13,14

Jeesus pyhitti sapatin. "Ja hän saapui Nasaretiin, jossa hänet oli kasvatettu, ja meni tapansa mukaan sapatinpäivänä synagoogaan ja nousi lukemaan." Luuk.4:16. Samoin teki apostoli Paavali ja muut apostolit ja alkuseurakunta. "Ja tapansa mukaan Paavali meni sisälle heidän luoksensa ja keskusteli kolmena sapattina heidän kanssansa, lähtien kirjoituksista" Apt.17:2. "Ja sapatinpäivänä me menimme kaupungin portin ulkopuolelle, joen rannalle, jossa arvelimme olevan rukouspaikan, ja istuimme sinne ja puhuimme kokoontuneille naisille." Apt. 16:13

Vielä Jumalan luomassa Uudessa maassakin vietämme, emme viikon ensimmäistä päivää( = sunday= auringonpäivä) vaan sapattia eli lauantaita palvoen ja ylistäen Jumalaa. " Niinkuin uudet taivaat ja uusi maa, jotka minä teen, pysyvät minun kasvojeni edessä, sanoo Herra, niin pysyy teidän siemenenne ja teidän nimenne.
23. Joka kuukausi uudenkuun päivänä ja joka viikko sapattina tulee kaikki liha kumartaen rukoilemaan minua, sanoo Herra."Jes.66:22,23.

Jumalan omat pitävät sapatin pyhänä tänä lopun aikana kunnioittaen näin Jumalaa kaiken Luojana ja Jeesusta Lunastajana. "Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon."Ilm.14:12

Seurataan mekin Jumalan ilmoitettua tahtoa ja Jeesuksen ja apostolien ja alkuseurakunnan antamaa esimerkkiä ja pyhitetään sapatti eli lauantai pyhäpäivänä.

2

221

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyhäonlauantai

      Kyllä aloittajalla on vastaansanomttomat raamatulliset todisteet, jota kaikkien lestadiolaisten kannattaa oikein rukouksen hengessä lukea ja tutkia ja uskoa synnit anteeksi Jeesuksen nimessä ja hänen sovintoveressään ihan iloon ja rauhaan asti ja alkaa ihan levosta käsin pyhittää lauantaita oikeana sapattina.

    • Kysymys ei ole Jumalan laista, vaan Mooseksen laista.
      Panen kaksi esimerkkiä molemmista liitoista.
      Esra:
      7:6 tämä Esra lähti Baabelista. Hän oli kirjanoppinut, perehtynyt Mooseksen lakiin, jonka Herra, Israelin Jumala, oli antanut. Ja kuningas antoi hänelle kaikki, mitä hän halusi, koska Esran päällä oli Herran, hänen Jumalansa, käsi.
      Malakia:
      4:4 Muistakaa minun palvelijani Mooseksen laki, jonka minä Hoorebilla hänelle säädin koko Israelia varten käskyiksi ja oikeuksiksi.
      Johanneksen evankeliumi:
      7:23 Sentähden: jos ihminen saa ympärileikkauksen sapattina, ettei Mooseksen lakia rikottaisi, miksi te olette vihoissanne minulle siitä, että minä tein koko ihmisen terveeksi sapattina?
      Apostolien teot:
      15:5 Mutta fariseusten lahkosta nousivat muutamat, jotka olivat tulleet uskoon, ja sanoivat: "Heidät on ympärileikattava ja heitä on käskettävä noudattamaan Mooseksen lakia."
      Mooseksen laki velvoitti uhraamisen velvoitteella viettämään sapattia.
      Mutta kun Jeesus TÄYTTI LAIN, viimeisenä sanoinaan, täyttyi myös laki sapatista.
      Hän oli aiemmin sanonut:
      Mark. 2:27
      Ja Jeesus sanoi heille: "Sapatti on ihmistä varten eikä ihminen sapattia varten.
      Näin sapatti tuli ihmiselle itselle määriteltäväksi, mutta hyvä on A. Levähtää ja B. viettää yksi päivä viikosta Herralle, Jeesukselle.
      Tämä armohan ei ole osallasi, koska Jumala on Herrasi, silloin laki on voimassa, joka piirtoa myöten.
      Lakihan oli vielä voimassa Jeesuksen eläessä. Ristillä Hän sen vasta täytti.
      Jeesus eli itse lain alla, me uudestisyntyneet emme ole.
      Jumalan Valtakunnassa, Uudessa Jerusalemissa ei ole sapattia, kaikki on ”pyhää ja sapattia”, vailla tuskaa ja toivottomuutta.
      Jumalan omia on Jeesuksen omat, joita ei Jumala valitse, vaan Jeesus.
      Oletko muslimi?
      Muutenkin Sinulla on asiat sekaisin.
      Jumala Isänä on lunastaja, Jeesus sovittaja.
      Tuo mitä Ilmestys sanoo, on vain juutalaisille, ei pakanoille, joten se ei koske sinua.
      Koko Ilmestys on kirjoitettu juutalaisille, ei muille.
      Seuraa vain, se ei johda mihinkään, ainoastaan Jeesuksen seuraajat, Häneen Kaikkivaltiaana ovat uudestisyntyneitä.
      Jumala on tahtonsa ilmoittanut Jeesuksessa ja antoi Hänelle kaiken vallan.
      Alkuseurakunta ei pyhittänyt sapattia.
      Kes.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1250
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1178
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1132
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1000
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      100
      985
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      815
    7. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      47
      804
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      761
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      696
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe