Rintakehän kipu

Kolhunukke

Eli, sain aika ikävän kolhun noin viikko sitten rintalastan kohdalle hieman vasemmalle puolelle.
Teki tosi ilkeätä, ilmat pihalle ja puutui koko yläkroppa hetkeksi aikaa käsiä myöden.
Arvasin kyllä, että voi kipeytyä kun eihän tuossa ole juuri muuta suojaa luun päällä kuin nahka ja lihaksen reuna, mutta yllätyin kyllä pahemman kerran..
Nyt on ollut 2-3 päivää aika veemäinen olo, kaikki sattuu aika helvetisti, aivastaminen, yskiminen, liikkuminenkin jonkin verran ja tietyt liikkeet enempi. Välillä jomottaa koko vasenta käsivartta. Syvä hengenvetokin sattuu pistävästi, ihan kuin keuhkoon ja sydämeen asti. Eikä ole kosketusarka, mutta painaminen sattuu muuten koko rintalihaksen alueelta.
Ajattelin vain, että mahtaisiko olla kylkiluuvamma? Eli että olisi 1 tai 2 ruotoa mennyt poikki tai sitten tullut joku vaurio rustoihin, millä ovat kiinni tuossa rintalastassa.. Toisin sanoen millaista kipua poikki mennyt/rintalastasta irronnut kylkiluu aiheuttaa, kenellä olisi kokemusta? Käsittääkseni kuitenkin luumurtuma on lähestulkoon sietämättömän kipeä?
Ei kyllä rusahtanut eikä muutenkaan pitänyt mitään ääntä tämän vahingon aikana, joten tuntuu vähän epävarmalta, että olisko sentään noin pahasti käynyt..
Pystyn kyllä nukkumaan aika hyvin, parina yönä olen herännyt kerran, mutta muuten ei tosiaan mitään. Särkylääkkeitä kyllä tosin olen joutunut syömään, että nekin varmaan nostaneet kyllä kipukynnystä jonkin verran.
Menen kyllä huomenna lääkäriin, mutta olisi kiva tietää etukäteen vähän asiasta, niin tietää sitten painaa päälle vaikka röntgeniä, jos ei muuten suostu sinne laittamaan. Vaikka eipähän se tietenkään välttämättä enää auta muuten, on jo mahdollisen murtuman osalta tod näk alkanut luutumisen ja kylkiluutahan ei pysty kipsaamaan, mutta kuitenkin..
Tosiaan, mitä kipuoireita murtunut kylkiluu yleensä aiheuttaa?
Ja asiallisia kirjoituksia kiitos, ei mitään idioottien "Vittuaks täältä kyselet?!?!?!?!"-tasoisia huuteluita. Tiedän itsekin, ettei nyt tietenkään ole ehkä ihan viisain paikka kysyä tällaisesta paikasta ensin, mutta kuitenkin.

3

2075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohdintota

      Luultavasti olet saanut vastauksen jo kun lääkärissä kävit? Kyse voi olla kylkiluiden murtumasta/murtumista-ne on kipeitä mutta paranee,Toien asia jos on vaikeuksia hengittää -on ilmarinta eli reikä keuhkoissa.Itselläni oli kaatumisen seurauksena kylki ja rintaranka kipeänä 3 viikkoa mutta murtumia ei ollut.Ja oli vaikea ottaa edes astmalääkkeitä kun sattui...mutta kipulääkettä ja olin saikulla koska työni on fyysisesti raskasta.

    • murtumaako

      Voihan se murtuma olla.

      Murtuma aiheuttaa kipua ja särkyä.

      Luuston voi pitää kunnossa huolehtimalla siitä, että saa riittävästi proteiinia, C-vitamiinia, D-vitamiinia, magnesiumia sekä K2-vitamiinia. Liikunta ennaltaehkäisee luukatoa oikean ravitsemuksen kanssa sekä auttaa myös luustoa tukevan lihaksiston ylläpidossa. Luukudos uusiutuu jatkuvasti luun hajoamisen ja luun muodostumisen vuorotellessa.

      Suomessa terveellinen ja monipuolinen ravinto ei riitä pitämään yllä tervettä luustoa, nivelsiteitä, välilevyjä ja niveliä. Lisäravinteena tarvitaan:

      C-vitamiinia 400 mg/vrk
      D-vitamiinia 50-100 µg/vrk
      K2-vitamiinia 50-100 µg/vrk
      Magnesium (sitraattia) 200-400 mg/vrk

      Nämä lisäravinteet maksavat kuukaudessa n. 5€, joten ei ole rahasta kiinni oman luustonsa hyvinvoinnista huolehtiminen. Edullisimmin lisäravinteita myydään Citymarketissa, iHerbissä sekä suomalaisissa verkkokaupoissa.

    • Kolhunukke

      Juu kävin lekurissa, eikä röntgenissä ainakaan näkynyt murtumia tai muitakaan vaurioita. Kuten vuotoja keuhkopussiin tms, eli keuhkotkin oli ehjät. Sanoikin, että sinänsä hyvä noiden murtumien osalta, että tulin vasta nyt kun ne ei kuulemma useimmiten näy röntgenissä "tuoreena", mutta nyt jo pitäis näkyä, jos niitä on.
      Eli vissiin oli vaan niin raaka pamaus siihen herkimpään kohtaan kun vain voi.
      Ja jos lokakuun puolella on vielä näinkin kipeä, niin sitten uudestaan lekuriin. Et siinä tapauksessa saattaa olla jotain, mitä nyt tuskin perusröntgenillä näkee..
      Juu, kyllä mulla noi ravintojutut on hanskassa, eli monivitamiinivalmisteita syön ja myöskin magnesiumia. Sekä maitoa ym proteiinituotteita menee kyllä reilusti yli suositusten per päivä, eli mitkään puutostilat tuskin uhkailee mua:)
      Ja liikun myöskin riittävästi. Työ tietysti fyysistä ja siihen päälle uiminen, pyöräily sekä reipas ulkoilu. En juokse, mutta kävelen sen verran reippaasti, että syke sekä hiki nousee jne.
      Lekuri aikanaan mulle suosittelikin enempi näitä liikuntamuotoja, kun ovat huomattavasti nivelystävällisempiä lajeja kuin esim. juokseminen.
      Mutta tosiaan, täytyy nyt ainakin toivoa, että jää tähän tämä särkyily. Et selviäisi tuolla 2-3 viikon tuskailulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6565
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      555
      2261
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1857
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      83
      1235
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      1032
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      970
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      81
      915
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      833
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      830
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      147
      757
    Aihe